Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Основні чинники у виборі гібриду та технології вирощування соняшнику – поради французького експерта
За останні 10 років посівні площі під соняшником в Україні зросли майже на 1,5 млн га: у 2010 р. цією культурою було засіяно 4,39 млн га площ, а в 2019 ця цифра сягнула 5,85 млн га. Причому, як свідчать статистичні дані щодо площ по областях, дедалі більше соняшнику сіють не лише аграрії степової зони, для яких це традиційна культура, а й лісостепу та навіть полісся.
На українському ринку наявний досить широкий вибір гібридів із різними характеристиками. Як зробити для себе вибір гібриду усвідомленим? На які параметри потрібно звертати увагу, які чинники врахувати в технології вирощування культури? Своїми думками ділиться Тібо Леклерк, продакт-менеджер по соняшнику та озимому ріпаку в Україні та Росії компанії MAS Seeds.
Виробнича система
За словами пана Леклерка, перший крок для вибору гібриду — це визначення технології, під яку планується сіяти соняшник (класична, Clearfield, Clearfield Plus, Експрес). Цей вибір також визначається наявністю на полях вовчка соняшникового, сівозміною (залишки гербіциду Clearfield у ґрунті) та особистим вибором фермерів.
Технології Clearfield та Clearfield Plus використовують гібриди, стійкі до гербіциду з діючою речовиною імазамокс.
Різниця цих технологій полягає у генетичній структурі гібридів Clearfield і Clearfield Plus, що формує їхню стійкість до гербіциду. На гібридах Clearfield Plus спостерігається відсутність післядії, що виражається у фітотоксичності рослин, тому ця технологія вважається ефективнішою для соняшнику і швидко розвивається в Україні.
Основною перевагою технології Clearfield Plus порівняно з технологією Cульфо / Експрес є здатність контролювати розповсюдження вовчка соняшникового. Саме тому ця технологія цікава для регіонів України, уражених вовчком.
«Чому вовчок так швидко поширюється у регіонах, де нещодавно його ще не було? Чому пояс поширення вовчка так стрімко рухається на північ? Глобальне потепління скорочує вибір культур, відбувається спрощення сівозміни та зменшення посівів під кукурудзою у південних областях. Фермери сіють більше озимих та соняшнику, що збільшує використання цієї культури у сівозміні та в результаті посилює тиск і розповсюдження вовчка», — зауважив Тібо Леклерк.
Експерт надав декілька порад щодо досягнення певного рівня прибутковості у регіонах, де соняшник є монокультурою:
- Уникайте використання технології strip-till та прямого посіву, щоб убезпечити поле від розповсюдження хвороб, що виникають внаслідок накопичення залишків попередника на полі.
- Використовуйте технологію Clearfield Plus, що асоціюється зі стійкістю до вовчка 7-ї раси, для подвійного захисту від бур’янів та вовчка. Якщо у регіонах, уражених вовчком, використовуєте класичну технологію посіву та класичний гібрид, стійкий до вовчка, то будете помічати швидке поширення вовчка та виникнення восьмої, дев’ятої або й десятої раси вовчка на своєму полі. Використання ж технології Clearfield Plus здатне зупинити поширення нових агресивних рас вовчка.
Умови вирощування
У виборі гібридів визначну роль також відіграють погодні, кліматичні умови регіону, в якому розташоване господарство. Як зауважив французький експерт, основні з них три:
- Сума активних температур + сівозміни => Визначте дату збору врожаю
- Вологозабезпечення => Визначте стратегії, щоб уникнути водного стресу
- Характеристика регіону => Основні критерії для гібридів: агротехнологічні показники, стійкість до хвороб та до вовчка соняшникового.
Детальніше про кожному пункту.
1) Сума активних температур = Кліматичні умови
Сума активних температур є обмежувальним фактором при виборі гібридів із різною групою стиглості та має корелюватися з кліматичними умовами вашого регіону. Якщо ви хочете збирати урожай в оптимальні умови або хочете посіяти озимі культури, то повинні обережно вибирати гібриди з певною групою стиглості.
У таблиці нижче наведені суми активних температур, яких потребує кожна група стиглості в період від сівби до збирання врожаю:
«Ми послуговуємося даними таблиць із середньостроковими показниками суми активних температур, яку використано в ексклюзивному цифровому інструменті від компанії MAS Seeds — Agrotempo на базі 10-річних даних погоди від світового лідера компанії IBM. Маючи прогноз погодних даних на всі дні посівної кампанії, на основі них можемо надавати агрокліматичні рекомендації для всіх строків сівби (від раннього посіву в кінці березня, до пізнього в кінці червня), а також на період вегетації і аж до збору врожаю у жовтні», — пояснює Тібо Леклерк наведену нижче інфографіку.
2) Вологозабезпечення
Після визначення суми активних температур потрібно перейти до визначення доступності вологи. Щоб коректно визначити цей показник, слід врахувати всю вологу впродовж усього періоду вегетації (від дати сівби до збирання врожаю).
«Щоб досягти врожаю 3 т/га, соняшнику потрібно близько 300 мм води, а щоб врожайність стала ще вищою, потреба соняшнику у воді може сягати 400-500 мм. Воду забезпечують дощі та ваш ґрунт. Якщо ви поєднаєте ці два критерії, ви зможете чітко зрозуміти стан своїх полів», — зазначає пан Леклерк.
І пояснює: якщо умови господарства відповідають тим, що помічені зеленим кольором, то тут можна вирощувати всі види соняшнику. Якщо поле перебуває в помаранчевій або червоній зонах, то є ризик втрати врожаю. В такому разі фермер повинен мати стратегію обмеження цього ризику та зменшення впливу водного стресу на врожай. Щодо цього французький експерт дає такі поради:
- Ухиляйтеся від високого впливу водного стресу, головним чином, вибираючи гібриди з раннім цвітінням.
- Урізноманітнюйте гібридний асортимент та вибирайте гібриди з різними групами стиглості, щоб диверсифікувати ризики.
- Спробуйте сіяти раніше.
Вибираючи вже конкретні гібриди у розрізі вологозабезпечення, варто також враховувати ще низку чинників, наведених у таблиці нижче.
Оскільки нестача вологи змушує аграріїв впроваджувати зрошення, кращого результату в такому разі можна досягти, сіючи гібриди, що найбільш підходять для поливу. Так само, як і для вирощування на богарі теж можна підібрати оптимальні гібриди. Тібо Леклерк радить ті, що наведені в таблиці нижче.
3) Специфічні характеристики регіону
Якщо наявні проблеми з вовчком соняшниковим, то слід вибрати генетично стійкі гібриди до цього паразиту, або якщо випадає багато дощів після цвітіння, потрібно вибрати гібриди з високою стійкістю до хвороб.
Фахівці MAS Seeds рекомендують такі гібриди, відповідно до згаданих чинників:
Класичний чи високоолеїновий?
Соняшникова олія складається з лінолевої та олеїнової кислот. Високоолеїнові — це гібриди, насіння яких містять в собі кількість олеїнової кислоти в олії більше ніж 75%.
«Основним фактором, який впливає на вміст олеїну, є генетичні властивості гібриду. Сьогодні MAS Seeds має високоолеїнові гібриди з вмістом олеїнової кислоти > 89%», — зазначив Тібо Леклерк.
На його думку, щоб забезпечити добрий прибуток від лінолевого соняшника, потрібен високий урожай з хорошим вмістом олії. Але для високоолеїнових гібридів потрібні вже три параметри — високий урожай, вихід олії та вміст олеїнової кислоти. Як наслідок, високоолеїновий гібрид потребує більш технологічного підходу.
Для забезпечення високого вмісту олеїнової кислоти слід враховувати мінімальну температуру під час фази формування врожаю. Цей процес відбувається в період починаючи з 10-го дня після цвітіння та до 30-го дня після цвітіння. Як свідчать результати експерименту, проведеного Terres Inovia, Французьким інститутом
олійних культур, мінімальна температура під час фази наливу зерна є найважливішим фактором щодо вмісту олеїнової кислоти. Тобто чим вища мінімальна добова температура, тим більшим буде вміст олеїнової кислоти. Тому фахівці MAS Seeds рекомендують південним регіонам сіяти високоолеїновий соняшник, оскільки навіть вночі мінімальна температура все ще висока.
«Якщо ви в степовій зоні, то у вас немає обмежень, оскільки ваш регіон досить теплий протягом усього літа. Якщо ви в лісостепу чи на поліссі, ви повинні перевірити, чи є у вас холодні дні до кінця серпня. Тоді, якщо у серпні у вас холодні дні, ви повинні вибирати високоолеїнові гібриди з раннім цвітінням. З гібридами, що мають раннє або середньо-раннє цвітіння ви забезпечуєте цвітіння до середини липня, щоб знизити ризик низької мінімальної денної температури в серпні. Загалом же, високоолеїнові гібриди — переважно для південних та спекотних регіонів, але якщо ви хочете вирощувати високоолеїнові соняшники на півночі України, то маєте бути дуже обережними щодо вибору гібридів. Правильний вибір в контексті періоду цвітіння забезпечить високу прибутковість ваших полів», — радить французький експерт.
Також пан Леклерк надав іще декілька порад українським аграріям щодо технологій вирощування соняшнику.
Щодо сівозміни
1) Соняшник як попередник
Соняшник як попередник має певні свої переваги. Порівняно з кукурудзою, терміни збирання врожаю соняшнику дають змогу звільняти поля раніше,
що дозволяє ранній посів озимих зернових культур. Крім того, якщо ви сієте соняшник за певними технологіями (Сульфо, Clearfield…), то залишаєте поле чистим від бур’янів після дії відповідних гербіцидів або механічного захисту від бур’янів. Також його стрижнева коренева система має глибоку структуруючу дію на ґрунт.
2) Кращі попередники для соняшника
1-й вибір: Після озимих зернових культур. Через тривалий проміжок часу між збором озимих зернових культур та соняшником не спостерігається негативного впливу на посів соняшника.
2-й вибір: після кукурудзи або сої. Рекомендація — вирощування озимих зернових культур після сої буде доцільнішим, ніж вирощування соняшника, у зв’язку з накопиченням азоту в ґрунті азотфіксуючими бактеріями сої. Азот більш необхідний для вирощування озимих зернових культур, аніж соняшнику.
3-й вибір: після цукрових буряків. Цей варіант є найгіршим через ризики фітотоксичності та катастрофічного стану ґрунту після збору врожаю буряка.
Щодо рН ґрунту
Щоб забезпечити високу доступність усіх поживних елементів для врожаю, потрібно зберігати pH ґрунту на полях від 6,5 до 7,5. Найбільша проблема стану ґрунтів — це закислення ґрунту (зниження pH від норми).
Тібо Леклерк радить для підтримання необхідного рівня pH використовувати метод від COMIFER (Французького інституту живлення):
1) Аналіз ґрунту необхідно робити кожні 5 років (в один і той самий період часу, у зв’язку з тим, що рівень рН змінюється залежності від сезону).
2) Визначити необхідну кількість елементу, яку потрібно внести на поле, щоб досягти необхідного рН:
Basic Unit (BU): базова величина, яка пов'язана з 1 кг CaO
1 кг СаО = 1 BU
Формула для обчислення кількості BU для досягнення цільового pH:
(бажане pH — pH поля) * 3500 = одиниця BU, яку потрібно внести на поле.
Приклад:
Якщо pH вашого поля становить 6 і ви хочете збільшити його до 6,5:
(pH 6,5 – pH 6,0) х 3500 = 1750 BU
Тепер ви знаєте кількість основного елементу, яку потрібно внести на своє поле.
3) Вибір продукту:
Є безліч продуктів, які характеризуються своєю реакційною здатністю. Чим більше продукт подрібнений і має порошкоподібну структуру, тим краще він входить в реакцію, тим швидше змінює рівень рН. Всі продукти сортуються за швидкістю їх реакції та оптимальним використанням відповідно до рН. У таблиці надано дані по тих засобах для залуження ґрунтів, якими користуються французькі аграрії.
Приклад:
У негашеному вапні міститься 92% СаО. Це означає, що 1T негашеного вапна приносить 1000 x 0,92 = 920 BU
У даному прикладі потрібно 1750BU для підвищення pH. Отже, потрібно 1750/920 = 1,9 т негашеного вапна, щоб досягти цільового рН.
Власний досвід у поєднанні з досвідом закордонних колег — це завжди плюс і новий погляд у досягненні кращих результатів.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com