Паразитні. Максимальна плодючість 60-100 тис. насінин, які легко переносяться на значні відстані вітром. Життєздатність в ґрунті 6-10 років. Глибина проростання 20-25 см і при наявності рослин-живителів заросток прикріплюється до їхнього коріння.
Насіння вовчка проростає під впливом кореневих виділень кукурудзи, сої, льону, але на цих рослинах не паразитує. Уражує соняшник, трапляється на помідорах, картоплі, тютюні, махорці, а з бур’янів — на полинах, ромашці непахучій та інших.
Правильні сівозмін, в яких соняшник вирощують на одному полі не частіше, ніж через 7-9 років; з біологічних методів боротьби з вовчком використовують муху-фітомізу, яка відкладає яйця в квітки паразита, а потім личинки з'їдають його насіння, а також запроваджують сорти і гібриди соняшнику, стійкі проти вовчка.
Стебло: пряме, нерозгалужене, 10-50 см висотою, біля основи потовщене, бурувате, борошнисто-залозисте, рідко вкрите загостреними цілокраїми або зубчастими лусочками бурого кольору, які є рудиментарними листочками.
Суцвіття: квітки в пазухах лусок зібрані в циліндричне суцвіття. Віночок трубчастий, колінчастозігнутий, біля основи білуватий з фіолетово-голубим двогубим відгином.
Корінь: перетворився на присоски — гаусторії, якими вовчок прикріплюється до рослини-живителя і висмоктує з неї поживні речовини
Плід: коробочка. Форма плоду неправильна. Розмір плоду: довжина 8-10 мм, насіння дрібне. Розмір насіння: довжина 0,25-0,3, ширина і товщина 0,15-0,25 мм. Колір насіння: темно-коричневий. Маса 1000 сім’янок — 0,008-0,01 г.