Очистка зерна

50

Зерно - один з найважливіших сільськогосподарських продуктів. Важливим етапом обробки зерна є його очищення від різних небажаних частинок: насіння інших рослин, зерен з дефектами, малорозмірних зерен, домішок, які можуть бути шкідливі для людини.

Ефективною очисткою зерна від зайвого є метод сепарування - це поділ зернової суміші на складові частини однорідних складів. Поділ відбувається за такими ознаками:

  • розмір і форма зерен;
  • стан зовнішньої оболонки частинок;
  • щільність частинок;
  • інші ознаки.

Етапи очищення зерна

Саме очищення за допомогою сепараторів відбувається в 3 етапи:

На першому етапі здійснюється очищення зернового оберемка, фактично відразу після збору врожаю. Даний етап дуже важливий - відбувається підготовка матеріалу для його подальшої обробки, а також попередньої сушки, адже вологість зерна після збору врожаю знаходиться на рівні 40%. Зміст засмічених домішок при цьому не повинно перевищувати 20%.

Завдяки цим операціям зерно стає більш стійким до руйнуючих процесів. На виході з сепаратора купа ділиться на дві фракції - саме зерно, і зернові відходи.

Читати по темі: АгроПазли. Пазл 3. Вибір та підготовка насіння, норми висіву

На наступному етапі проводиться первинна очистка зерна. Важливо, щоб вологість зерна при надходженні на первинне очищення не перевищувала 18%. Сміттєві домішки на даному етапі не повинні перевищувати 8%.

Головною метою даного етапу є усунення домішок з мінімальною втратою основного зернового матеріалу. На виході зерновий матеріал ділиться знову на 2 фракції - фуражну, і основну, в якій знаходиться зерно, яке пройшло первинне очищення.

Варто зауважити, що в регіонах, де вологість зерна після збору врожаю невисока, очищення може починатися саме з цього етапу.

Вторинна очистка проводиться в машинах, що працюють більш складним алгоритмом, проходячи через спеціальні грати під тиском повітря. В результаті зерновий матеріал ділиться на 4 основні фракції:

  • насіннєва;
  • зернова (2 сорт);
  • великорозмірні домішки частинок;
  • дрібнорозмірні домішки.

Як і при первинній обробці, відносна вологість матеріалу не повинна перевищувати 18%.

Після даної процедури, зерно є повноцінною сировиною для виробництва продуктів.

Популярне