Як вирощувати озимий часник: поради від Насіннєвого заводу часнику

05 червня 2024
278
Як вирощувати озимий часник: поради від Насіннєвого заводу часнику
1

Земельний банк, сівозміна та місце часнику в ній

Насіннєвий завод часнику (НЗЧ) має основний вид діяльності вирощування часнику і працює на ринку вже більше 7 років. Підприємство має всю необхідну для цього виробничу базу та основні засоби на своєму балансі. Також є холодильний склад об'ємом 350 тонн часнику.

 

Про діяльність Насіннєвого заводу часнику та вирощування культури розповіла директор Ангеліна Михайлівна Здрок.

Підприємство є невеликим фермерським господарством в 50 гектарів. Пшениця, соя, ріпак, гірчиця, гречка, полуниця, малина вирощуються для сівозміни та оздоровлення полів під основну культуру ЧАСНИК.

Підприємство вирощує часник більше 7 років, площі під часник кожного року різні. В 2024 р. 3,5 га. Також НЗЧ є насіннєвим господарством і тому часник також вирощує з партнерами. 

 
2

З чого почати вирощування часнику та найпопулярніші сорти часнику

Потрібний якісний садивний матеріал, технологію вирощування, восоковрожайний сорт, збір врожаю.

Господарство за 7 років вирощування садивного матеріалу випробувало безліч сортів вітчизняної селекції (Любаша, Прометей, Софіївський, Дюшес, Харківський фіолетовий) та світової селекції (Сабаголд, Гермідор, Мессідром. Термідром, Мессідор). Вибрали найкращі сорти для наших ґрунтово-кліматичних умов Любаша та Сабаголд.

 
3

Строки посадки часнику, реакція на перепади температур та посуху

Озимий часник висаджують під зиму, з таким розрахунком, щоб зубки добре укорінилися, але не проросли. Перезимівля часнику тісно пов’язана з розвитком кореневої системи: чим остання більша, тим менша ймовірність вимерзання.

Результати досліджень підтверджують, що до настання зими зубок часнику повинен мати 12-18 корінців довжиною 5-10 см. Для розвитку такої кореневої системи потрібно приблизно 35-45 днів.

Найкраще садити озимий часник: 

  • північні регіони України – третя декада вересня
  • центральні і західних райони України – перша половина жовтня
  • південь України –  друга половина жовтня
  • Закарпаття – друга половина жовтня

Причин, які пояснюють, чому жовтіє озимий часник, може бути кілька. Серед них варто виділити:

  1. мороз і неправильно вибрані терміни або глибину посадки часнику;
  2. слабку агротехніку і нестачу або надлишок вологи;
  3. відсутність весняного підживлення часнику і нестачу мікроелементів;
  4. шкідники і хвороби часнику.
4

Які ґрунти підходять для вирощування часнику

Кращі грунти для часнику — легкосуглинкові і супіщані чорноземи. Важкі суглинні і піщані ґрунти під часник малопридатні. Значення РН 6,5-7,9. Часник не любить кислих ґрунтів. Кислі ґрунти потрібно вапнувати. Попередник. Вибираючи попередника часнику, потрібно брати до уваги не тільки такі показники, як раннє звільнення поля, внесення органічних добрив під попередника тощо, хоча й вони дуже важливі, а й звернути увагу на можливість ураження попередника шкідниками і хворобами, які можуть передаватися часнику.

 
5

Попередники для часнику

Часник не бажано розміщувати після коренеплідних овочевих культур, цукрового буряку, картоплі, а також ріпаку, овочевих хрестоцвітних культур та бобових.

Найкращими і найздоровішими попередниками для часнику слід вважати зернові культури, особливо пшеницю, за винятком вівса та ячменю. Дуже добрий попередник – чорний пар (вільне від посівів поле, що його орють з осені і протягом весни та літа тримають розпушеним і чистим від бур’янів).

 

Добрі попередники – озимі на зелений корм, трави, конюшина, а також люцерна, кукурудза на силос, після якої потрібно ретельно обробити грунт.

Допустимими попередниками можна вважати огірки, помідори, салат.

Окрему групу попередників складають сидеральні культури. Сьогодні можна виділити такі, які не тільки стійкі до ураження нематодою, а й обмежують її розвиток і водночас є важливою частиною сучасної так званої органо- мінерально-біологічної системи удобрення овочевих культур, оскільки збагачують ґрунт біомасою. До них можна віднести гіркий люпин і, особливо, гірчицю білу.

 

Читати по темі: Віктор Філатов: Сидерати можуть зробити доступними для рослин поживні елементи як від 100-400 кг/га міндобрив

 

На те саме місце часник можна повертати не швидше, як через 4-5 років, а ще краще – через 6 років.

6

Особливості обробітку ґрунту під часник на полях компанії

Найкращий обробіток грунту – фрезерування. Після попередника сіємо сидерати, потім їх приорюємо. Перед культивацією вносимо добрива

 
7

Нематоди на часнику та інсектицидний захист

Відомо, що однією з важливих причин значного недобору врожаю часнику є його ураження нематодою, а також фузаріозом. Найчастіше вони пошкоджують часник одночасно. Особливої шкоди рослинам завдає нематода, яка пошкоджує не тільки усі цибулинні, а й низку інших культур, зокрема петрушку, пастернак, селеру, редьку. Також спостерігається ураження нематодою часнику при його розміщенні після столової моркви і буряку.

 

Головні шідники часнику: стеблова нематода, часниковий чоририногий кліщ.

Для захисту від часникової і цибулевої мухи, цибулевої молі та інших шкідників рекомендовано використання таких інсектицидів: Прованто Вернал, Прованто Максі, Прованто Отек. Препарат Прованто Максі можна застосовувати методом поливу або крапельного зрошення. 

 
8

Фунгіцидний захист часнику

Часнику  в період вегетації може загрожувати цілий список шкідників і хвороб часнику. Тому важливо не тільки мати під рукою необхідні засоби захисту часнику, а й дотримуватися загальних правил вирощування цибулевих культур. Річ у тому, що багато шкідників та хвороб озимого часнику збігаються з загрозами, характерними для інших цибулевих рослин. Обмежити використання інсектицидів і фунгіцидів для часнику можна у разі дотримання вимог сівозміни і використання здорового посадкового матеріалу. Часник не рекомендується вирощувати на ділянках, де протягом 4 років до цього культивувалися цибулеві рослини. 

Читати по темі: Гниль денця часнику можуть викликати 8 збудників роду Fusarium — фахівці розповіли як боротися

Як захистити часник від хвороб. Для захисту від кореневих гнилей та несправжньої борошнистої роси використовують основні фунгіциди для часнику – препарати Магнікур Нео, Магнікур Буст і Магнікур Енерджі. Для ефективнішої дії фунгіциди для часнику краще чергувати. Хвороби: фузаріоз, різні гнилі, бактеріоз, іржа, переноспороз.

Гербіцидний захист: Стомп, Челендж.

 
9

Добрива

Перед культивацією вносимо добрива Yara Mila CROPCARE 5 кг/сотку або Eurofertil TOP 51 в нормі 5 кг/сотку. Краще використовувати безхлорні добрива. Весною вносимо азотні добрива, зокрема: сульфат амонію та аміачну селітру.

 
10

Часник як експортна культура

Українські виробники часнику намагались постачати цю культуру в Європу, на ринок США, тому що в них є заборона і велике мито на ввезення китайської продукції. Але для того, щоб зайняти власну нішу потрібно постачати великі партії якісного продукту. Поки для України це важко, але український часник цікавий для експорту. Експорт до балтійських країн обмежений лише насінням часнику. Це пов’язане з тим, що у цих країнах діють власні програми товарного вирощування культури, а іспанський і французький посівний матеріал для місцевих фермерів занадто дорогі.

 
11

Скільки затрати на 1 га по технології вирощування та чи рентабельна культура?

6000-8000 $/га. Часник високорентабельна культура. Ціна коливалася від 50 до 130 грн/кг. Часник користується великим попитом, адже в Україні дефіцит вітчизняного часнику.

 
12

Збирання: строки, способи, що потрібно для кращого зберігання?

З 1 по 20 липня найкращі строки збирання часнику, в залежності  від сорту. Способи збирання вручну після скоби, комбайнами механізовано. Для якісного зберігання потрібно добре висушити часник, закласти на зберігання при температурі -4°C та відносній вологості повітря 75-80 %.

13

Чи відрізняється технологія вирощування товарного та насіннєвого часнику?

Так відрізняється. Для насіннєвих посівів часнику використовуємо: апробації, клоновий добір іншу схему посадки та більш ретельний захист рослин від шкідників та хвороб, та не кладемо на довготривале зберігання часник в холодильник.

 
Популярне