Зовнішній вигляд
Муха невелика (завдовжки 5-7 мм), попелясто-сірого або жовтувато-сірого кольору, середньоспинка та черевце з розвинутою поздовжньою смугою; ноги чорні, ариста вусиків ясно опушена. У самців черевце з темною смужкою, у самок її немає. Крила прозорі. Яйця білі, завдовжки 1,1-1,2 мм, завширшки 0,2-0,3 мм, на нижній стороні яйця є шов. Личинка брудно-білого кольору, звужена на передньому кінці, з несклеротизованою головою, зверху гладенька, блискуча, знизу — дрібнозерниста; на задньому кінці тіла є косо зрізана площина, на якій знаходяться дихальця, оточені по краю 16 зубоподібними відростками, з яких 4 найпомітніші. Довжина тіла личинки останнього віку — до 10 мм. Личинкова стадія має три віки. Псевдококон розміром 6-7 мм, коричневий з червонуватим полиском.
Розвиток
Зимує у цибулевої мухи пупарій (фаза лялечки) в ґрунті на глибині 10-20 см. Літ імаго першого покоління починається в першій декаді травня і триває 30-40 днів. Після додаткового живлення нектаром квіток самиці відкладають яйця (по 5-12 штук) під грудочки ґрунту, в тріщини, поблизу кормових рослин і на сходи цибулі (на листки і в пазухи листків). Самиці в середньому відкладають 40-45 яєць. Найбільш сприятливими умовами для відкладання яєць цибулевої мухи є теплі (температура повітря 19-21 °С) і помірно вологі (вологість 65-72,5%) умови. Ембріональний розвиток триває 3-8 днів, личинкова стадія — 12-20 діб, лялечки — 10-20 діб.
Після закінчення живлення личинки виходять із цибулі, заглиблюються в ґрунті, де потім і заляльковуються. В кінці червня — першій половині липня вилітають мухи другого покоління.
Шкідливість
Личинки проникають у підземну частину цибулини через денце або шийку і завжди тримаються групами, виїдаючи всю середину цибулини. У пошкоджених рослин спочатку листя в'яне, потім жовтіє і засихає, цибулини загнивають, стають трухлявими, водянистими і набувають специфічного неприємного запаху. Перевагу цибулева муха віддає часнику, ріпчастій цибулі, особливо посівам цибулі-сіянки. Найбільш ранні ознаки пошкодження цибулі-сіянки проявляються у в'яненні центрального листка, який відділяється разом з личинками. Пошкоджені рослини відстають в розвитку, при сильному пошкодженні гинуть, що призводить до втрати 50% урожаю.
Заходи захисту
1. Посадку і посів проводити в ранні строки в ретельно підготовлений ґрунт, що дозволить порушити синхронність фенології шкідника і його кормових рослин, розмежувавши в часі масову появу шкідливої фази фітофагу і найбільш вразливу фазу розвитку культури.
2. Проводити посадку цибулі-ріпки на глибину 2-3 см, оскільки цибулини формуються в верхніх шарах ґрунту, що створює несприятливі умови для заселення, відкладання яєць і розвитку личинок цибулевої мухи.
3. Після збирання урожаю ретельно видаляти з поля та обов’язково знищувати рослинні рештки, пошкоджені та гнилі цибулини; проводити глибоку зяблеву оранку.
4. Систематично знищувати бур'яни, нектаром яких імаго шкідника живиться.
5. Висівати в міжряддях цибулевих культур або поруч з ними селерові культури, чорнобривці, запах яких відлякує цибулеву муху.
6. У період відкладання яєць цибулевою мухою слід застосовувати відлякуючі засоби — обпилювання посівів тютюновим пилом (у чистому вигляді або наполовину з вапном, можна додати гіркий перець мелений. Обробки проводити через кожних 7-8 днів — дві проти першого покоління і одну — проти другого.
7. Проводити позакореневу підкормку (першу — 1/4 ст. ложки аміачної селітри і 1/3 чайної ложки сірчанокислого калію на 2 л води, другу — розчином коров’яка (1:10).
Препарати
Енжіо 247SC, Карате зеон 050 CS, Ратибор.
Поширення
Повсюдно.