АгроПолігон Сварог Вест Груп: Вирощування озимої пшениці: технологія та досвід. Виїзд №1
Напрям рослинництва у Корпорації «Сварог Вест Груп» — це землі у Хмельницькій, Чернівецькій і Житомирській областях. Напрацьовані власні агротехнології, цікаві культури — є чому повчитися. У цьому сезоні проекту АгроПолігон ми запланували слідкувати за кількома полями «Сварога». А починаємо з озимої пшениці.
Поле пшениці на Шепетівщині, що у Хмельницькій області, ми відвідали 28 березня. Тут команду АгроПолігону зустрічали Руслан Бовтачук, старший агроном (масив Гриців) «Сварог Вест Груп», та Сергій Болюх, головний агроном Північного регіону «Сварог Вест Груп».
Отже, що ж ми побачили і про що дізналися у перший виїзд на поле озимої пшениці площею 96,5 га, розташованому біля села Устянівка.
Загальні відомості
Умови
«Протягом двох із половиною місяців осені 2018 року погода була теплою та сприяла швидкому розвитку озимини. Пшениця була посіяна у вологий ґрунт. Взимку ж сніговий покрив був невеликий, коливався від 10 до 15 см. Але при цьому не спостерігалось його різкого танення, не було вимерзання культури. Правда, коли зійшов сніг, то весняні морози трохи підморозили сходи і зараз ми бачимо невеликі підпали листя. Але це на основний врожай не вплине. Загалом відновлення вегетації було вже 15 березня. Хоча станом на сьогодні, 28 березня, не всі ще рослини відновили вегетацію, але більше 50-60% рослин вже відновилися повністю», — Руслан Бовтачук, старший агроном (масив Гриців) «Сварог Вест Груп».
Обробіток ґрунту
«Зараз наука каже, що стає дедалі менше опадів. Але ми проаналізували, що з 1900 року по 1960 і з 1960 по сьогодні кліматичні умови не змінилися. Опади випадали у той самий період, що й зараз, переважно в таких же кількостях. Звісно, бувають й екстримальні роки, як от минулий: вчора була зима, а сьогодні вже літо. Але 2019-й поки проходить нормально. Весна рухається поступово, особливих відхилень немає. Тож прогнози на урожай оптимістичні», — Сергій Болюх, головний агроном Північного регіону «Сварог Вест Груп».
Попередник
«Попередником тут був ріпак. Загалом я вважаю, що найкращим попередником для озимої пшениці є горох. Минулоріч у нашому регіоні гороху було 1 200 га і посіяні на ньому пшениці зараз гарно виглядають. Ріпак, може, трошки гірший як попередник, але падалиця зійшла, ми її приорали, маємо сидерати. Бачимо — ефект є. Але, звісно, комбайн покаже...», — Сергій Болюх.
Селекція
«Використовуємо лише перевірене якісне насіння. Зокрема, тут посіяний німецький гібрид Глаукус (Strube). Віддаємо таку перевагу тому, що сорти зимостійкі, гарно кущаться, добре переносять наші морози. За гарного вологозабезпечення і хорошої агротехніки, дають сталий врожай — близько 11 т/га. І ми такі врожаї збирали. Сіємо безості сорти пшениці, інтенсивного типу, з великим потенціалом. Звісно, можна подумати, що економічно вигідно мінімум дати, мінімум зібрати — все одно окупиться. Але ми стараємося дати більше, щоб більше й зібрати. Загалом по нашому Північному регіону минулого року середня залікова врожайність пшениці становила 8,8 т/га, а були й поля, які давали по 11 т/га», — Сергій Болюх.
«У нас є власна лабораторія, яка займається аналізом кожного гібриду. Також ми випробовуємо їх на демо-ділянках. Маємо і власний насіннєвий завод, де проводиться протруювання», — Руслан Бовтачук.
Живлення і захист
Внесення добрив станом на 28 березня:
«Упродовж усього вегетаційного періоду даємо рослині мікроелементне підживлення. Перше — разом із гербіцидами, а далі відповідно до потреб рослини, — майже до стадії прапорцевого листка проводимо необхідне підживлення. Гербіцид вносили з осені, оскільки треба було прибрати падалицю ріпаку. Він спрацював добре, і навіть зараз ніяких бур'янів на полі немає. Загалом же на більшості полів на даний час (кінець березня) бур'яни тільки-тільки почали з'являтися. Поки що температурний режим не дає змоги вносити гербіцид. Але зараз вже йде потепління і ми готові провести гербіцидну обробку, причому в баковій суміші разом із рістрегулятором — щоб вирівняти сходи», — Руслан Бовтачук.
Захист рослин станом на 28 березня
«Перш ніж внести якийсь пестицид, впровадити в технологію захисту на товарних посівах, ми проводимо досліди на 5-10 різних масивах. Три роки їх закладаємо: обробили 10 га, врожай зібрали, подивились — є прибавка? Вносимо на наступний рік на 100 га. Тут отримали прибавку, далі знову розширюємо оброблені цим препаратом площі. Якщо ж навіть на 10 га результату нема, то далі експеримент не продовжуємо. А для товарних посівів застосовуємо лише якщо на 3-й рік експериментів зі збільшенням оброблених площ бачимо стійкий результат», — Сергій Болюх.
Стан посівів
«Стан посівів — добрий. Посіви перезимували добре, коефіцієнт кущення десь 2,1. У багатьох рослин видно вже 3 продуктивні стебла. Де-не-де помітний септоріоз на листі, але не критичний — пошкодження помітні лише на старих листках, молоді листки — здорові, зелені, гарні. Сподіваємося на достойний врожай», — Сергій Болюх.
«За 5-бальною шкалою я би оцінив стан посівів як відмінний», — Руслан Бовтачук.
П.С.:
«Скільки ми працюємо на землі стільки і вчимося, вона нас вчить, а не ми її», — Руслан Бовтачук.
Отже, сезон розпочато. І до «Сварог Вест Груп» ми ще завітаємо — і не лише для спостереження за цим полем. Тримаємо інтригу…
Алла Гусарова, SuperAgronom.com
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.