Потенціал ґрунтової вологи

134

Потенціал ґрунтової вологи — корисна робота на одиницю кількості води, яку потрібно затратити, щоб перемістити зворотньо та ізотермічно безкінечно малу кількість води з резервуару з чистою водою, який знаходиться на стандартній висоті над рівнем моря, у ґрунтову вологу в конкретному місці при незмінному зовнішньому тиску.

Потенціал вологи у ґрунті має кілька складових і називається повним потенціалом вологи. Його величина визначається такими складовими: капілярно-сорбційним (матричним) потенціалом, осмотичним, гравітаційним, зовнішнього механічного і газового (атмосферного) тисків.

Читати по темі: Волога як лімітуючий фактор. Як знизити вплив посухи на врожайність

Якщо не має помітної механічної дії на ґрунт, атмосферний тиск суттєво не змінюється, то основне значення набувають три складові потенціалу вологи у ґрунті: капілярно-сорбційна, осмотична і гравітаційна. У природних незасолених ґрунтах на процес переміщення вологи в ґрунті мають вплив лише капілярно-сорбційна і гравітаційна складові, оскільки осмотична не має в ґрунті помітних перепадів, великих градієнтів концентрацій розчинних солей. Проте, якщо оцінювати рух води з ґрунту в рослину, слід враховувати і осмотичну складову. 

Методи визначення потенціалу вологи в ґрунті. 

  • Психрометричний метод. Психрометр – прилад, за допомогою якого визначають відносний тиск водяної пари в атмосфері. Цей метод може бути як польовим, так і лабораторним.
  • Гігроскопічний метод або метод сорбційної рівноваги над розчинами солей. Використовується в основному в лабораторії.
  • Тензіометричний метод визначення капілярно-сорбційного тиску. Використовується спеціальний ґрунтово-фізичний прилад – тензіометр.
Популярне