Олійні культури

3113

Олійні культури — група рослин у насінні яких міститься жирна олія.Вміст олії у насінні й плодах олійних культур коливається залежно від виду, сорту та умов вирощування від 20 до 60%. 

До цієї групи відносяться культури, які вирощуються для одержання рослинного жиру. Серед них розрізняють справжні олійні (соняшник, ріпак, гірчиця, льон олійний, рицина, редька олійна, арахіс та ін.) і культури комплексного використання (бавовник, льон – довгунець, коноплі, кенаф, гарбуз, зародки кукурудзи та ін.) В Україні з олійних культур вирощують соняшник, ріпак і гірчицю, але найбільші площі займає соняшник. 

Морфологічна будова насіння олійних культур різна: плід горішок має дуже щільний навколоплідник, насінина не зростається (перила, лялеманція, коноплі); плід коробочка має навколоплідник дерев'янистий, щільний, утворений декількома плодолистиками, під час достигання розтріскується (льон, рицина, кунжут, мак, бавовник); плід біб має дерев'янистий або шкірястий навколоплідник, розкривається по шву (соя, арахіс); плід стручок має дерев'янистий навколоплідник, утворений двома плодолистиками з несправжньою перегородкою (гірчиця, рижій, ріпак, суріпа); плід сім'янка з оплоднем (соняшник). 

Читати по темі: Валовий збір олійних культур в Україні за 30 років зріс в 7 разів

Плодова оболонка у більшості олійних культур після обмолоту відділяється від насінини. Оболонка захищає насінину від дії зовнішніх факторів. В сої, гірчиці, бавовнику та соняшнику запасні речовини розміщені в сім'ядолях. Рицина, мак, кунжут мають ендосперм, у соняшнику ендосперм – це тонка плівка, що зрослася з насінною оболонкою. Оболонки складаються з твердої волокнистої тканини, яка утворилась із здерев'янілих клітин палісадної тканини. Вони захищають ядро від механічних пошкоджень, від шкідливої мікрофлори, комах.

Рослинна олія має велике народногосподарське значення. ЇЇ споживають і використовують у харчовій, кондитерській, консервній, маргариновій, а також у лакофарбній, миловарній, текстильній, шкіряній промисловості. Застосовують олію і в медицині. Стебла багатьох олійних культур використовують як паливо, для отримання поташа (соняшник), паперу та грубої тканини ( рицина, льон-довгунець). Макуха і шрот, що залишаються після вижимання з насіння олії, є цінним концентрованим кормом для тварин. На корм використовують також стебла деяких олійних культур.

За ступенем висихання рослинна олія розділяється на 3 групи:

  • висихаюча (йодне число понад 130), яку використовують для технічних цілей (лляна, перилова, макова конопляна, лялеманції рижикове та ін.); 
  • напіввисихаючу (йодне число 85-130), до якої належить олія соняшникова, кунжутна, ріпакова, гірчична, соєва, бавовникова, сафлорова, це головним чином поживні масла; 
  • невисихаючу (йодне число менш як 85), до якої належить арахісова, оливкова - поживна, мигдальна –парфумна і рицинова, виготовлюють касторку –технічна.
Популярне