Біогеохімія

485

Біогеохімія — один із наукових напрямів, яка вивчає життєдіяльність організмів як провідний фактор міграції та поширення хімічних елементів на Землі. 

Предметом вивчення біогеохімії є процеси міграції та масообміну хімічних елементів між живими організмами та навколишнім середовищем. Теоретичною основою біогеохімії є вчення про живу речовину та біосферу, розроблене В.Вернадським.

За В.Вернадським, більшість хімічних елементів надходять у ґрунти не стільки з ґрунтоутворювальних порід, скільки осаджуються з атмосфери і видаляються з них повітряними масами, тобто відбувається циклічна міграція хімічних елементів у системі ґрунт – атмосфера. В.Вернадський вважав, що хімічний склад Світового океану тісно пов’язаний з мобілізацією хімічних елементів у біосфері та з планетарним міграційним циклом ґрунти – води рік – води океану.

Біогеохімія тісно пов’язана з геохімією. Ці науки вивчають розподіл хімічних елементів у просторі та часі, виникнення та трансформацію різних форм існування елементів, процеси їх міграції, прояви розсіювання і акумуляції у різних природних умовах. Відмінність полягає в тому, що геохімія переважно вивчає поведінку елементів в природних розчинах, розплавах та продуктах кристалізації, стан та взаємопереходи яких визначають закони термодинаміки, фізичної хімії та кристалографії, а біогеохімія вивчає міграцію і поширення хімічних елементів у біосфері, де головною рушійною силою є діяльність організмів

Першим напрямом практичного використання біогеохімії є створення біогеохімічних методів пошуку родовищ корисних копалин. Суть методу полягає у виявленні ділянок підвищених концентрацій утворювальних елементів у рослинах, продуктах їх метаболізму і відмирання. Ділянки підвищених концентрацій металів у рослинах мають назву біогеохімічні аномалії. Біогеохімічні дослідження відіграли важливу роль у відкритті багатьох родовищ кольорових та рідкісних металів, уранових руд тощо. Другий напрямок біогеохімії полягає у вивченні впливу вмісту хімічних елементів в навколишньому середовищі на організми тварин і людини. 

Популярне