Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Оцінки стану посівів пшениці та ріпаку в Україні знижуються, а погодні умови впливають на перспективи врожаю 2025 року
Статрував щотижневий моніторинг стану посівів, де аграрії оцінюють поля за шкалою від 1 до 5. Тенденція останніх тижнів невтішна — рейтинги посівів пшениці та ріпаку знижуються. Більшість полів демонструють трійку — не критично, але й до врожайних рекордів далеко. Про це йдеться в блозі Аналітичного Батону на Latifundist.com.
По пшениці останні тижні спостерігається стійке зниження середнього рейтингу.
Оцінки по пшениці суттєво відрізняються. USDA прогнозує врожай у 23 млн тонн, тоді як українські трейдери вважають більш реальними 19,7–21,5 млн тонн. Навіть за найоптимістичнішим сценарієм — обсяги скромні.
По ячменю ситуація трохи стабільніша, хоча і тут очікується менше 5 млн тонн, а близько 40% з них підуть на експорт. Водночас, переробники вже зараз виявляють активний інтерес до закупівель.
Читати по темі: Особливості вирощування озимого ячменю на півдні: досвід аграріїв Одещини
Ріпак — «тихий гравець», який може стати приємною несподіванкою сезону. USDA прогнозує 3,7 млн тонн, в той час як в Україні орієнтуються на 3,2–3,6 млн тонн. Більшість врожаю піде на експорт, хоча внутрішня переробка також зберігає активність.
Ринок залишається напруженим:
Пшениця: середня ціна — $220–230/т СРТ-порт, з можливістю зростання до $250–260/т.
Ячмінь: на старті — $210–220/т, потенційно до $240–250/т.
Ріпак: $530–550/т СРТ вже в найближчі місяці. У перспективі — до $645–700/т при сприятливому зовнішньому ринку.
Попри це, українські аграрії не поспішають продавати врожай. Ринок форвардів охолов, фермери тримають паузу в очікуванні кращих пропозицій. Особливо, враховуючи нестабільність в інших країнах: у США та росії — проблеми з вологозабезпеченням, у ЄС — поки що все позитивно.
І тут головна проблема — низькі запаси вологи. В Україні вже чітко визначились дві проблемні зони:
Дніпропетровська область та сусіди — посуха з осені, озимина масово втрачена, частина полів потребує пересіву.
Вінницька, частково Житомирська та Хмельницька області — проблема з’явилась пізніше, але запаси вологи також вкрай малі.
По суті, останні два місяці країна виживала на залишках вологи, лише в останні тижні пройшли деякі опади, які тимчасово покращили ситуацію. Але цього надовго не вистачить.
До того ж, маємо температурні гойдалки: з лютого погода кілька разів міняла сезон — з весни на літо, зі снігом і морозами посеред травня. Це викликає стрес у рослин, агрономів і трейдерів, і робить агросценарій ще більш непередбачуваним.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com



