Найбільш шкодочинні організми сезону-2019 та вплив протруювання на результат
Навіщо потрібен протруйник? Які культури, чим та від чого краще обробляти насіння.
Щороку науковці фіксують нові хвороби та інфекції рослин. Гриби, віруси та інші патогени, які вражають рослини, мутують і дуже швидко пристосовуються до нових умов довкілля. Через них, за підрахунками дослідників, втрачається до 15% всього врожаю. А інколи втрати зерна від хвороб можуть становити і всі 50%. Тому протруювання насіння стало сучасною «вакциною» для боротьби з хворобами рослин. Сьогодні цю процедуру здійснюють або самі господарства, або насіннєві заводи.
Культури, які потребують протруйників
Українські аграрії під час цьогорічної посівної кампанії найбільше протруювали пшеницю, кукурудзу та соняшник. Озиму пшеницю аграрні господарства протруювали власноруч. Насіння кукурудзи та соняшника більше обробляли на заводах. Також протруювали сою, ріпак, просо та гречку.
Протруювання цих культур великими обсягами пов’язане з масштабними посівними площами. Так, озиму пшеницю, за даними Держстату, висіяли на 6,6 млн га, соняшник — на 5,8 млн га, кукурудзу — на 4,9 млн га, ячмінь — 2,6 млн га. Для порівняння: яра пшениця зайняла всього 170 тис. га, жито — 117 тис. га, овес — 182 тис. га, а зернобобові (квасоля, горох, люпин солодкий) — 350 тис. га.
При цьому стабільно щороку збільшуються посіви озимих культур. Цього року озимого ячменю висіяли на 22% більше (1,05 млн га) проти площ 2018-го. Озима пшениця зросла в площах посівів на 3%. Але великі площі передбачають високі ризики.
Необхідність протруювання
На рослину під час її розвитку впливає велика кількість природних факторів: перепади температури повітря, наявність/відсутність опадів, бур’янів, хвороб та здатність засвоювати корисні речовини з ґрунту. Ці фактори мають великий вплив на визначення кінцевої врожайності.
Досить часто хвороби вже присутні в самій насінині або вражають її ще на етапі підготовки до висіву. Подеколи інфекції «переховуються» в ґрунті (на падалиці зернових або рештках рослин). А за теплих зим, які спостерігаються в останні роки, шкідливі гриби та інфекції продовжують бути активними практично цілорічно.
Цього року посіви пшениці, кукурудзи та соняшника найбільше атакували:
- борошниста роса (на посівах озимої пшениці й ріпаку виникає ще з осені; активно проявляється під час росту рослини — на молодих листках і пагонах; у Волинській області вразила від 2 до 20% посівів озимої пшениці; у лісостепу та Поліссі — близько 20% угідь озимого ріпаку),
- септоріоз (передається через інфекцію в зараженому насінні; проявляється вже з першими листками),
- фузаріоз (одне з найнебезпечніших і дуже поширених в Україні захворювань пшениці; проявляється на всіх етапах росту; може передаватися не лише насіннєвим шляхом, але й через рештки рослин та ґрунт),
- попелиця (з молодих пагонів та бутонів висмоктує сік; може переносити вірусні хвороби та дуже швидко розмножується),
- стеблові блішки (атакує рослину на всіх стадіях росту; вгризаючись у стебло, суттєво його пошкоджує; найчастіше вражає колосові зернові, але також шкодить кукурудзі та вівсу),
- цикадки (на всіх стадіях росту пошкоджує широкий спектр аграрних культур — від пшениці, кукурудзи, соняшника до буряків та бобових),
- дротяники (небезпечні тим, що проточують ходи ще в насінині кукурудзи, соняшника чи іншої рослини й виїдають її повністю, залишаючи саму оболонку).
Відтак з гарного насіння з різних причин можна отримати хворі рослини. Тож вдало підібраний протруйник здатен захистити культури від негативних факторів довкілля та хвороб.
Захист від хвороб
До складу сучасних фунгіцидів часто входить кілька активних діючих речовин з різними способами дії. У правильній пропорції вони посилюють ефективність одна одної та розширюють спектр контролю хвороб, патогенів, знижують вірогідність виникнення резистентності.
Для протруювання колосових зернових (пшениця, ячмінь, жито, тритикале, овес) найкраще підійде поєднання наступних трьох діючих речовин: флуксапіроксаду, флудіоксонілу та тритіконазолу. Така комбінація забезпечує повноцінний захист рослини, надає потужний ріст та розвиток кореневої системи рослини і захист від основних хвороб.
Тритіконазол, володіючи системною дією, проникає в проросток і знищує як поверхневу, так і внутрішню інфекцію насіння. Флудіоксоніл здатен до тривалого захисту рослини та захищає від одного з найнебезпечніших «ворогів» зернових — фузаріозу. А флуксапіроксад протидіє борошнистій росі, септоріозу, сніговій плісняві, твердій сажці, і кореневим гнилям та іншим грибковим інфекціям.
Від піренофорозу посіви колосових зернових найкраще захищає поєднання флуксапіроксаду та піраклостробіну. Спори піренофорозу найчастіше вражають посіви пшениці в південних та східних областях України. А місця ураження зафіксовані по всій території країни. Через схожість із септоріозом та невчасну ідентифікацію хвороба може знищити практично весь урожай. Однак вчасне внесення флуксапіроксаду та піраклостробіну здатне нейтралізувати інфекцію всередині рослини та захищати її профілактично протягом усього сезону.
Кукурудзу та соняшник від цикад, блішок, попелиці та інших шкідників, захищає клотіанідин. Він здатен тривалий час утримуватися на насінині й захищати сходи навіть за складних погодних умов. Клотіанідин забезпечує захист рослини від кореневої системи до надземної частини і надає довготривалий захист від ґрунтових та листкових шкідників.
Від дротяників кукурудзу й соняшник ефективно захищає фіпроніл. Оскільки препарат має контактно-шлункову дію, то для знищення шкідника необхідний безпосередній контакт або харчування насіниною, обробленою фіпронілом. Надалі це унеможливлює пошкодження інших насінин. У результаті аграрії отримують захист проростків культур і збереження густоти посівів.
Вплив протруювання на врожайність
За прогнозами аналітиків, у цьому сезоні врожайність буде вищою, ніж 2018-го. Вже зараз, середня врожайність кукурудзи становить 6,24 т/га. Тоді як торік вона була на рівні 5,63 т/га. Та ж ситуація і з зерновими й зернобобовими: 2018-го врожайність була в межах 3,48 т/га, а цього року цей показник зріс до 4,27 т/га.
Зокрема, використання протруйників надає змогу захистити росини на початкових етапах розвитку і тим самим забезпечити зростанню врожайності. У цілому за останні 3 роки ринок протруйників зріс майже на 28%.
Також науковці фіксують вищі показники схожості насіння, виживаності проростків, зимостійкість і посухостійкість у тому насінні, яке було протруєне якісним протруйником. Рослини стають більш захищеними від хвороб та шкідників. Відтак навіть за несприятливих умов зберігається можливість отримати гарний врожай.
Про підрозділ Agricultural Solutions компанії BASF
Зі швидко зростаючим населенням світ все більше залежить від нашої здатності розвивати і підтримувати стале сільське господарство та здорове навколишнє середовище. Працюючи з фермерами, фахівцями з питань сільського господарства, експертами по боротьбі зі шкідниками та іншими об'єктами, ми повинні допомогти зробити це можливим. Ось чому ми інвестуємо в потужний науково-дослідницький і великий портфель, який включає насіння і його особливості, хімічний і біологічний захист сільськогосподарських культур, управління ґрунтом, здоров'я рослин, боротьбу зі шкідниками та цифрове сільське господарство. За допомогою експертних груп в лабораторіях, на полях, в офісах і на виробництвах ми об'єднуємо інноваційне мислення і практичні дії, щоб створювати ідеї реального світу, які працюють для фермерів, суспільства і планети. У 2018 році обсяг продажів нашого підрозділу склав 6,2 млрд євро. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте https://www.agro.basf.ua/uk/ або сторінку в соціальній мережі.
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.