Ознаки ураження
Проявляється хвороба на листі, стеблах і колоссі у вигляді світло-жовтих і світло-бурих плям з темним обідком. На плямах утворюються чорні дрібні пікніди у вигляді крапок. Уражені листки бліднуть, поступово втрачають хлорофіл і повністю висихають, а стебла буріють, зморщуються і нерідко вигинаються. При захворюванні колосся на колоскових лусочках виявляється пляма, що надає йому вигляд строкатості, а іноді буруватості. Септоріоз часто є причиною щуплості зерна, інколи — неплідності колосу.
Біологія збудника
Грибниця розташовується в міжклітинниках тканин рослин, на яких під епідермісом утворюються пікніди з пікноспорами. Пікніди кулясті, трохи приплюснуті, 40-150 мкм у діаметрі, з витягнутим отвором у верхівці. Пікноспори безбарвні, ниткоподібні, прямі або зігнуті. S.tritici має 3-7 перетинок розміром 39-70 х 1-2,7 мкм; S.graminum — з 2-5 невиразними перетинками, 50-75 х 1-1,5 мкм; S.nodorum — з 3 перетинками; 15-25 х 2-3 мкм. З дозріванням пікноспор у пікнідах епідерміс тканини рослини-живителя розвивається, і пікноспори виштовхуються силою осмотичного тиску. Розповсюджуються вони краплинами дощу і потоками повітря, іноді на відстань 90-100 м.
Умови розвитку хвороби
Захворювання виявляють скрізь, але особливо в районах з підвищеною вологістю. Проростають пікноспори у краплях вологи при температурі від 9 до 28°С (оптимум 20-22°С). Інкубаційний період хвороби — 6- 9 діб. За період вегетації рослин збудники утворюють декілька поколінь. Особливо інтенсивно захворювання розвивається, коли часто випадають дощі. При підвищених температурі і сухості повітря життєздатність пікноспори зберігають понад 3 міс.
Джерело інфекції
Зимують патогени пікнідами і грибницею на рештках уражених рослин, що знаходятся на поверхні грунту, а також на сходах озимих зернових культур. Джерелом інфекції іноді може бути уражене насіння.
Шкідливість
Септоріоз зменшує асиміляційну поверхню листків, викликає недорозвиненість колосу і передчасне дозрівання злаків. Недобір зерна іноді становить 30% і більше. Ранні посіви озимої і пізні посіви ярої пшениці пошкоджуються сильніше, ніж посіви оптимальних строків.
Заходи захисту
При внесенні збалансованого повного мінерального добрива підвищується стійкість рослин до септоріозу, а при однобічному внесенні азотних — знижується. Високостійких до септоріозу сортів немає. Серед заходів захисту виcoкoeфeктивними є oбpoбки пociвiв фунгіцидами: Альтo 400 SC, Альто Супер 330 ЕС, Арчер, Бaйлeтoн, Бампер, Дерозал, Імпакт, Імпaкт 25 SC, Корбель, Міраж, Паноктин, Раксил, Райдер,Рекс Дуо, Рекс Топ, Сістан, Спортак, Танго, Тілт 250 ЕС, Фолікур, Фолікур БТ, Фалькон.