Виставка ефективних сортів: День поля у ФГ «Одарочка»
У кожної рослини є душа, у кожного поля — особливий агрофон, у кожного агронома — індивідуальне завдання розкрити потенціал культури и домогтися високих урожаїв. Приблизно с таким посилом нещодавно компанія «Лимагрейн Украина» провела День поля у Вінницькій області на базі фермерського господарства «Одарочка».
Організатори взяли за основу ідею, що «Поле — це мистецтво». Тому понад 200 учасників свята з Вінницької області й сусідніх регіонів могли на прикладі агроцентру насіннєвої компанії побачити, як творчо підходять до вирощування сортів і гібридів селекції Limagrаin, включно з новинками та передовими технологіями Hydraneo® і Suneo®.
Учасники Дня поля змогли дізнатися про всі подробиці вирощування лінійки озимої пшениці, пивоварного ячменю, соняшнику, кукурудзи, гороху. І якщо агрономів можна назвати художниками сучасного аграрно-прикладного мистецтва, то насіння «Лімагрейн Україна» — це фарби для створення шедевру.
Вінницький Лувр
Організатори постарались, щоби День поля відбувся не у традиційному інформативно-екскурсійному ключі, а й із деякою ноткою французької романтики. Тематичну атмосферу забезпечували музичний супровід та одягнені парижанками дівчата.
Відкриваючи свято, комерційний директор «Лімагрейн Україна» Віктор Карбівський розповів, що ідея створення агроцентру постала із бажання отримувати 10 т/га пшениці на товарних посівах.
«Протягом останніх 2—3 років ми бачимо, що багато господарств уже досягли та навіть перевищили цей результат. Усе цілком реально. Дійсно, ці сорти пшениці, як маленькі діти: їм потрібно більше уваги, більше затрат. Але в цьому проявляється і вищий пілотаж для агронома. Сьогодні ми презентуємо 4 нових сорти, ви зможете торкнутися до них руками, зрозуміти, як вони розвиваються, та порівняти з розвитком інших культур», — розповів Віктор Карбівський.
Цю думку продовжив Олександр Клименко, керівник відділу з продажів «Адама Україна», котра є партнером насіннєвої компанії щодо системи захисту на демо-посівах.
Він привітав усіх присутніх у «Вінницькому Луврі» (як неформально називають агроцентр «Лімагрейн Україна») і розповів, що жодна професія у світі не вимагає від людини такої широти знань, як професія аграрія. І тому День поля покликаний ці знання шліфувати та доповнювати.
Аналітика ринку й експозиція ячменю
Так, генеральний директор Agritel International (Франція) Олів’є Буйє поділився аналітичними даними щодо ринку зернових. За словами спеціаліста, формування ціни на агропродукцію повністю залежить від макроекономічного контексту. Коливання курсу долара й низька ціна на нафту впливають на те, що виробництво пшениці та зернових у цілому падає.
«Якщо навіть на світовому ринку ціна на аграрну продукцію зростатиме, боюся, що Україна може цього не відчути. Минулого року ціни на пшеницю у травні-червні були класними, багато українських аграріїв продали за форвардами пшеницю, кукурудзу, рапс. У 2017 році форвардних контрактів було менше, оскільки ціни були низькими. І поки немає передумов, щоб вони збільшувалися. Щодо ячменю ситуація також напружена, адже очікується менший урожай, ніж у 2016-му. Якщо минулого року в Україні виробництво ячменю становило 10 млн т, то поточного, за нашими прогнозами, — 7,5 млн т. Ціна на найближчий час — $140—145/т», — повідомив Олів’є Буйє.
Та якщо цінова кон’юнктура залишає бажати кращого, то сорти ячменю на демо-ділянках агроцентру вселяють оптимізм. Після того, як учасників Дня поля задля зручності розбили на групи, ми насамперед пішли оглядати саме цю культуру.
Регіональний представник «Лімагрейн Україна» по Житомирській області Андрій Здовбицький почав із того, що Limagrаin є №1 серед західних селекційних компаній за кількістю зареєстрованих сортів ячменю. Починаючи з 2000-го, щороку додається 1—2 нових сорти не лише для пивоваріння, а й фуражних сортів.
Агрономи, представники аграрних вишів, фермери з нашої групи особливо зацікавилися новими сортами, котрі були представлені на полі та найбільш динамічно розповсюджуються як у Західній Європі, так і в Україні. Андрій Здовбицький показує ранньоспілий двохрядний сорт Казанова, який експериментально сіяли за яровим типом 1 квітня з нормою висіву 4 млн/га. Він прекрасно використовує осінньо-зимові опади, стійкий до хвороб, тому зовсім не дивно, що посіви мають зразково-показовий вигляд. Сорт-дворучка за рахунок стійкості до вилягання дозволяє краще зберегти те, що вдалося виростити на полі. Відповідно, підвищується урожайність, у Казанови вона складає 7,9 т/га.
«Краще все-таки сіяти пивоварні сорти ячменю, тому що за необхідності з них завжди можна зробити фураж. Плюс періодично на пивоварний ячмінь з’являється достатньо високий попит, і тоді на нього хороша ціна. Це додатковий козир для аграріїв», — пояснює регіональний представник «Лімагрейн Україна».
Далі група почергово оцінює стан різних сортів ячменю. Так, Овертюр і Одіссей відрізняються генетичною стійкістю до борошнистої роси, а потенціал урожайності в цих сортів — понад 10 т/га. За оцінками експертів «Лімагрейн Україна», біологічна врожайність на цьому полі вже перебуває на рівні у 6 т/га. Агрономи заходять на поле, рахують колоски, деякі вносять записи у блокноти зі своїми прогнозами.
Вивчаючи лінійку озимих ячменів, дивимося на середньоспілий сорт Каліфорнія. Андрій Здовбицький говорить, що він успішно використовується не лише пивоварами, а й під час виробництва круп — завдяки великому рівному зерну.
Оцінюємо середньопізні сорти Герлах і Пасо, котрі зовні виглядають дещо гірше від попередніх сортів ячменю. Та експерт запевняє, що їхня середня урожайність вища: Герлах дає 7,2 т/га, Пасо — 7,4 т/га, Казанова — 7,9 т/га. Щоправда, доведеться докласти більше зусиль, щоби цей потенціал реалізувати.
Результати тестувань сортів озимого ячменю селекції Limagrаin у ФГ «Одарочка», урожайність, т/га
Сорти |
2015 р. |
2016 р. |
середнє |
Герлах |
7,0 |
7,3 |
7,2 |
Пасо |
7,2 |
7,6 |
7,4 |
Казанова |
7,7 |
8,1 |
7,9 |
Технічні аспекти та запити ринку
Далі між агрономами, представниками «Лімагрейн Україна» и «Адама Україна» зав’язується дискусія щодо оптимальних строків посіву озимого ячменю, системи захисту, фаз розвитку рослин тощо.
Андрій Здовбицький уточнює, що найбільша біда аграріїв, котрі вирощують пивоварний ячмінь, — це гельмінтоспоріоз. Ця хвороба дуже знижує врожайність, погіршує якість продукції — зменшується крупність зерна та збільшується вміст білка. В результаті замість хорошого пивоварного ячменю продукція переходить у розряд фуражу. Щоб цього не сталося, представники «Адама Україна» рекомендують обов’язково проводити дві фунгіцидних обробки від гельмінтоспоріозу, а також вносити інсектициди та регулятори росту.
«Ми вже другий рік поспіль співпрацюємо із «Лімагрейн Україна», на 100% поставляємо ЗЗР для агроцентру. Спостерігаємо чудову дію наших препаратів на зернових. Наприклад, це регулятор росту Кальма, який успішно спрацював на ячмені й отримав позитивні відгуки від аграріїв. Слоган компанії — просто ростемо разом. Ми не ускладнюємо процес, а підходимо до агровиробників індивідуально, із простими та зрозумілими рішеннями», — підкреслив регіональний представник з продажів «Адама Україна» Вадим Щербатюк.
Результатом співпраці задоволений і власник господарства «Одарочка», де й знаходиться агроцентр, Юрій Щетинін.
«Завдяки співпраці з чудовими спеціалістами, вченими компанії «Лімагрейн Україна», ми можемо протягом останніх 3—4 років отримувати понад 10 т/га пшениці, понад 14 т/га кукурудзи. Окремо хочу виділити технологію Hydraneo® та унікальний гібрид кукурудзи Адевей. Так виходить, що ми із кожним роком переходимо до іншої кліматичної зони, скоро й на Поділлі буде степ. І ось у таких умовах Адевей забезпечує максимальну віддачу на наших полях», — розповів Юрій Щетинін.
Важливий момент, що буквально в 100 м від демо-ділянок знаходились і товарні посіви, які зовсім не поступалися демонстраційним полям.
Команду SuperAgronom.com, окрім агротехнологічних нюансів, також цікавило питання, за якими критеріями зараз підбирають певні гібриди та сорти, що стає вирішальним фактором.
Відповів нам Олександр Лірник — керівник Вінницького структурного підрозділу дистриб’юторської компанії «Бізон-Тех», котра однією з перших почала співпрацювати з «Лімагрейн Україна».
«Це наш постачальник №1 з насіння, особливо соняшнику, кукурудзи, рапсу, а віднедавна — і пшениці. Під час вибору посівного матеріалу для аграріїв на перше місце виходять: потенціал рослин, зимостійкість (озимі культури), стійкість до хвороб. Щодо рапсу я б виділив гібриди Артога й Арізона. Перший ми вже успішно пропонуємо понад два роки, а другий — реалізуємо з минулого року, на нього величезний попит», — поділився Олександр Лірник.
Для агрохолдингу «Західний Буг» за вибору насіння також важлива генетика, висока якість і репутація бренду, бо у компанії звикли працювати з найкращими. Про це нам розповів агроном-насіннєвод холдингу Ігор Левковський.
«Усі ці три показники приводять разом до того, що ви обираєте найкраще і формуєте найкраще. Оскільки наша компанія знаходиться у західному регіоні, то й запити в нас відрізняються від Центральної України. У нас більше опадів, інша ситуація із захворюваннями, виляганням культур. Для нас грають важливу роль висока продуктивність і хороша якість зерна. Ми поки перебуваємо на етапі знайомства з лінійкою Limagrаin, приглядаємося. Наступним етапом стане тестування цих сортів у наших умовах, з урахуванням натиску хвороб, вологості», — зазначив Ігор Левковський.
Сортове різноманіття пшениці
Збираючи коментарі й технічні дані щодо сортів, підходимо до експозиції озимої пшениці. Наскільки вагомою для насіннєвої компанії є ця культура, говорить хоча б той факт, що за продажами насіння цих зернових у Європі Limagrаin займає 20% ринку. За останні три роки в Україні було зареєстровано 6 сортів пшениці LG. На демо-посівах учасники Дня поля поближче познайомилися із сортами різного господарського напряму, з різним адаптивним і продуктивним потенціалом.
Представник «Лімагрейн Україна» розповів, що, як і в більшості вітчизняних аграріїв, в агроцентрі теж склалися суворі умови цього року для озимої пшениці. Осіння засуха призвела до того, що посів був пізнім (4.10.16) із нормою висіву 5,2 млн/га. Перші сходи з’явилися приблизно 15 грудня. Рослини зимували у стадії шильця. Позитивним моментом стало те, що на початку березня пшениця відновила вегетацію. Це дозволило продовжити період весняного кущення. Звісно, заморозки у квітні й травні збільшили стресове навантаження, однак зараз посіви виглядають добре: без ознак хвороб і чисті від бур’янів.
Представники насіннєвої компанії прогнозують, що близько 7,5—8 т/га на цих сортах вони отримають. Втім, за окремими сортами результат може бути й вищим. Наприклад, новинка — короткостеблий сорт Алтіго, котрий може формувати крупний колос із великою масою 1000 насінин. Цей сорт планують просувати на південь і схід України у зв’язку з тим, що він стійкий до посухи і спеки. За дотримання агротехнологічних операцій Алтіго може давати понад 10 т/га, стверджують експерти «Лімагрейн Україна».
Під завісу свята наша команда вирішила з’ясувати у комерційного директора «Лімагрейн Україна» Віктора Карбівського, на які гібриди й технології робитиме ставку насіннєва компанія у найближчі роки.
«Цього року ми зареєстрували 4 нових сорти озимої пшениці: Мескаль, Алтіго, Авеню, Арлекін. Це унікальні за своїми характеристиками продукти. Вони відрізняються від аналогів за періодом вегетації, за потенціалом урожайності, та за зонами вирощування. Що ж до наших флагманів, то із зернових колосових культур це сорт пшениці Колоніа. Два роки тому із ним було зафіксовано найвищий урожай в Україні — 12,4 т/га у с. Сокільча Житомирської області. Також це сорти Дагмар, Нордіка й сорти озимого ячменю Пасо, Казанова, Герлах», — розповів Віктор Карбівський.
За його словами, щодо кукурудзи «Лімагрейн Україна» вивела на ринок 4 нових продукти, які також унікальні за своїми характеристиками: ЛГ 30315, ЛГ 30273, ЛГ 30215. Вони належать до технології Hydraneo®, котра має на увазі оптимізацію посухостійкості безпосередньо на полях. Крім цього, компанія зареєструвала новинку ЛГ 30352 у ФАО 350. Гібрид кукурудзи показує дуже хороший результат врожайності в інтенсивних умовах вирощування, має добру стійкість до хвороб. За 2 роки перереєстраційних випробувань «Лімагрейн Україна» отримала хороші результати щодо вологовіддачі та хвороб.
Комерційний директор уточнив, що компанія дуже багато інвестує в селекцію, наукові програми. Загальний оборот Limagrаin на рік складає понад €2 млрд. Із цієї суми 14% приходиться на селекційні розробки. Щороку проводиться тестування понад 1 тис. гібридів. І кожного року реєструється близько 15 нових продуктів за всіма культурами. Адже філософія компанії, котра полягає у прагненні бути селекціонерами прибутку для аграріїв, вимагає постійного розвитку.
Після такої насиченої інформаційної програми гості змогли відпочити за щедрим українським столом із французькими нотками, насолодитися виступами артистів і, головне, — обговорити почуте й побачене з колегами.
Літо у розпалі, а отже попереду ще багато цікавого. До нових зустрічей в ефірі!
Ілля Єсін, SuperAgronom.com
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.