Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Сівозміна, точне землеробство, фінанси і команда: підходи до господарювання у ФГ «Свєтлова»
ФГ «Свєтлова» знаходиться у Сумській області, за 15 км від кордону з рф. Логістичне плече велике, та ціни на збіжжя від цього не міняються. Витрати додаються.
З огляду на всі виклики, господарство працює ефективно і ця ефективність складається з сівозміни, упорядкування фінансів, точного землеробства і команди, каже керівник Вадим Свєтлов. Про свої підходи до господарювання він поділився у ході агробізнес-конференції OK Agro.
Якщо хочете вирощувати гарні врожаї гречки, готуйте поле під кукурудзу: підхід до сівозміни та випадкові факапи
В сівозміні ФГ «Свєтлова» вісім культур: кукурудза, соняшник, соя, ячмінь, озима і яра пшениця, а також нішеві — гречка і просо. Останнім займаються вже 7 років. Втім, вирощують його не кожен рік.
«Коли почалася війна, я вирішив знову зайти в просо, адже все-таки внутрішній ринок. Ми його виростили, хоча воно в нас через дощі вилягло. Врожай зібрали і продали на експорт в Дубаї. Наступного сезону вирішили сіяти його знову. Порадилися з агрономом, який сказав, що просо по просу сіяти можна. Купили насіння полтавської селекції. Зібрали, і раптом комірник скидає у Viber фотографію, питаючи «що це за мозаїка приїхала?» Користуючись моментом, може комусь треба просо. В нас є, але різнокольорове», — жартує керівник господарства.
Виявилося, що замість жовтого проса господарству продали червоне. А після дощів зійшла падалиця жовтого проса і вийшла отака мозаїка.
Досвід з гречкою цьогоріч був для господарства куди приємнішим. Спочатку поле готували під кукурузу, зорали, внесли добрива. Але потім змінили план і посіяли гречку. Після дощів вона вилягла, втім, отримати врожайність 3,4 т/га це не завадило. Навіть у профільному Інституті, який займається гречкою, багато років такого не отримують, каже Вадим Свєтлов. Його порада проста: «Якщо хочете вирощувати гарні врожаї гречки, готуйте поле під кукурудзу».
Оскільки господарство знаходиться далеко від західного кордону, логістика з’їдає весь прибуток. Через це наступного року в господарстві планують відмовитися від пшениці, кукурудзи і ячменю.
«Наприклад, фуражна пшениця коштує +/-140 $/т в порту, $70 коштує від нас доставка, 70$ залишається при собівартості пшениці 100 $/т. Виходить прибуток мінус 30 $/т», — пояснив Вадим Свєтлов.
Культури, які в 2024 році сіятимуть точно, — соняшник і соя. Можливо посіють яру пшеницю, якщо світова ціна на пшеницю підніметься до рівня минулого року. Якщо ціна залишиться як зараз, то вона зовсім не рахується. Тож, можливо посіють просо.
Читайте також: Чи варто вирощувати амарант? Експортна ціна 1050-1250 €/т
Підхід до фінансів
Чим більше грошей має господарство цього року, тим більше воно може заробляти, стверджує керівник ФГ «Свєтлова». Адже коли є запас грошей, господарство може підняти свою ефективність на 20-50%. Якщо ж грошей не вистачає, потрібно їх залучати шляхом позики або в кредит.
«Але щоб взяти кредит, потрібно не працювати за готівку, не продавати за готівку, а робити все офіційно. Чим більше офіційної історії, тим більше грошей можна отримати. Тому я вважаю, що для ефективної роботи господарства потрібно два річних бюджети, один бюджет — в виробництві. Тобто, якщо у вас всі кошти вкладені в насіння, добриво, в поле, тоді ви зібрали врожай і дуже залежите від ціни, коли продати. Бо як не вистачає коштів, ви продаєте у вересні, якщо їх немає, то зараз або не продаєте і чекаєте. У вас повинен бути запас грошей, щоб вкладати в інший рік», — додав він.
На власному прикладі він розповів, що минулого року господарство продало пшеницю на експорт, відвезли близько 1,5 тис. тонн при ціні на логістику 100 $/т. Отримали ці гроші через чотири місяці і це був хороший прибуток. Але це спрацювало тому, що підприємство мало певний запас грошей. Достатній для проведення тендера на закупівлю ЗЗР, добрив та ін. за передплатою.
Переваги наявності оборотних коштів в запасі:
- Можливість продавати за кращою ціною, в тому числі на експорт з відстрочкою платежу.
- Можливість проводити тендери на закупівлі.
- Економія до 40% на ЗЗР за передоплатою.
- Дострокова виплата орендної плати.
Користується підприємство кредитною програмою 5-7-9%. Попри наявність власних коштів, кредити беруть для того, щоб мати запас, яким можна вільно розпоряджатися, зокрема, вкладати в оновлення техпарку. До прикладу, в ФГ «Свєтлова» є комбайн і жатка до нього, сівалка і трактор. А також кредитна лінія, за якою підприємство сплачує $100 тис. в місяць. Це 108%, але, на думку керівника, це має сенс, бо так у господарства є і техніка в розпорядженні, і при цьому вільні кошти.
Краще гроші в оборотці ніж комбайн у власності
«Припустимо, у вас є кошти на комбайн з трьома жатками, який коштує $390 тис. І у вас є ці кошти. Я б порадив взяти кредит під під 7% річних, у гривні. 20% передплата, 0,5% страховка і 1,5% — винагорода банку. Виходить $86 тис. без ПДВ — передплата і $304 тис. у вас залишається для обороту. За рахунок цього у вас на рівному місці є ефективність, яка була в цьому році за два місяці. Можна купити цей комбайн за власні кошти, але тоді ви втрачаєте ефективність, бо не вистачає оборотних коштів на інші витрати», — пояснює Вадим Свєтлов.
Продати зерно з премією 37%, а кредит взяти під 7%.
Читайте також: AGRITECHNICA 2023: Які з новинок сільгосптехніки чекати в Україні?
Соняшник цьогоріч коштував 9,5 тис. грн, зараз 13 тис. грн. Соя коштувала 11 тис. грн, зараз — 15-16. Ефективність додала 35% в ціні цій культурі.
«За 5 років ми виросли у 10 разів. Ми дуже швидко розвивалися і потрібно було залучати кошти. Тож ми почали залучати кредити. І наразі використовуємо кредитну лінію. Три кредити маємо на техніку, до 10% бюджету. Зараз 8,5% і ми працюємо нормально. Більше 10% це багато. Але плюс в тому, що тіло агрокредиту можна виплачувати 3 рази в рік. Переносити на осінь, наприклад. Виходить нагрузка тільки відсотки, а тоді в кінці року можна виплачувати сам кредит», — додав аграрій.
Перехід в точне землеробство
Контроль витрат і мінімізація людського фактору у виробництві стали визначальними у переході ФГ «Свєтлова» до точного землеробства.
«Докупили автопілот, зробили картографування врожайності і агрохімічний аналіз ґрунту, взяли розкидач і обприскувач з форсунковим відключенням. Це наш мінімальний набір інструментів, щоб точно знати скільки ми вкладаємо в кожен гектар», — каже Вадим Свєтлов.
Читайте також: Точне землеробство: технологічні нюанси запровадження та точки економії — досвід A.G.R. Group
Агрохімічний аналіз ґрунтів — це перше, що зробили в господарстві, щоб знати напевно, що та в якій кількості потрібно додати в ґрунт для забезпечення бажаних показників урожайності. Аналіз ґрунту обійшовся господарству 8,6 $/га, втім, як каже Вадим Свєтлов, він того вартий, адже до 25% виробничих витрат припадає саме на добрива.
Після проведення аналізу стало відомо, що вміст фосфору і калію в ґрунтах підприємства на рівні вище середнього, але при цьому є великий дефіцит цинку.
«Цей дефіцит — це недоотримання 1 т/га кукурудзи та близько 0,5 т/га сої. І цього елементу потрібно дуже мало. Після того, як ми зробили аналіз, ми змінили добрива і норми внесення та отримали економію 25 $/га на сої, 11 $/га на соняшнику і 93 $/га на кукурудзі. Стартових добрив ми не використовували, замість NPK вносили карбамід під час сівби та давали КАС. І в нас загальна економія вийшла $23 тис. Тобто, одна весняна посівна двічі окупила нам інвестицію в аналіз ґрунту», — прокоментував він.
Наступним кроком стала закупівля автопілоту для трактора Lovol, щоб була можливість працювати з високою точністю. Попри те, що інвестиція коштувала господарству $24 тис. (як і трактор Lovol), окупилася вона за один рік за 1000 га.
Завдяки автопілоту всі рядки рівні навіть на нерівних полях. Це ж позитивно впливає і на міжрядний обробіток, дозволяючи уникнути вирізання рослин у рядках і витоптування, яке може завдати збитків 10-40 $/га.
Картографування врожайності обійшлося господарству у $2,5 тис. Стільки коштує обладнати комбайн датчиками вологості і врожайності, шайбою, антеною, планшетом ipad + річна підписка. Його провели, щоб отримати інформацію про зони продуктивності. Картографування врожайності показало наскільки змінюється показник від застосування тієї чи іншої дози добрив тощо. Це допомогло спланувати подальші внесення добрив диференційовано.
Через неправильне налаштування ширини проходу розкидача, 25% площі можуть містити візуальні хвилеподібні ознаки дефіциту азоту та інших елементів живлення. Середня оцінка втрат врожайності залежно від культури 35-50 $/га. Розкидач добрив з електронним контролем норми розкидання добрив вирішив цю проблему. Собівартість впровадження технології складає $19 тис., але економія на добривах досягається в межах 5-20%.
Економія від форсункового відключення обприскувача становить 30-40 $/га, каже аграрій, що навіть більше ніж від секційного відключення. Він порахував, що, форсункове відключення економить до 5% препарату, запобігає подвійним обробкам, пропускам. А система керування виливом забезпечує економію ЗЗР від 6-25% в залежності від форми поля.
Ефективна команда і ефективний керівник — результативне підприємство
Структура команди ФГ «Свєтлова» складається з керівника, заступника (який є інженером, керівником виробництва, агрономом і комбайнером), комірника (виконує обов’язки завскладника, відповідального за ТМЦ, менеджера по закупці, контроль відвантаження), механізатори і робочі.
«Асистент — це фінальна людина, яку потрібно найняти, бо він набирає 75% працівників, навчає їх як працювати. Це працівник, який виконує функції менеджера, рекрутера, офіс-менеджера, адміністратора, операційного менеджера. Тобто, ту рутину, яку нерідко виконує керівник. Для спрощення роботи і підвищення ефективності я рекомендую найняти асистента і керівника», — радить Вадим Свєтлов.
Серед інструментів, якими користуються в господарстві, — інструменти Google — диск, календар, таблиці, документи, також Task Manager і планувальники Any.do, To-do. Ці інструменти дають змогу в режимі реального часу підкоригувати норми внесення, механізатори вписують в таблиці відпрацьовані години, планують виконання завдань. Для комунікації використовують месенджери Viber, Telegram.
©Меланія Несмачна, SuperAgronom.com