Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Дмитро Супрун: За незалежність, щоб бути та називатись українцями, ми зараз платимо величезну ціну
Той випадок, коли герой проєкту «Аграрії війни» перебуває в місці, де важко підлаштуватись під стабільний зв’язок, і розмова переносилась. Знайомтеся, Дмитро Супрун, майор, командир групи та директор компанії «ЗІГЗАГ Solutions», яка спеціалізується на дронах, в тому числі агродронах.
SuperAgronom.com: Дмитре, розкажіть, де саме зараз перебуваєте? Які саме у вас війська?
Дмитро Супрун: Ми наразі в районі Донецька, місто Авдіївка. Національна гвардія України, спецпідрозділ «Омега».
SuperAgronom.com: У вас був військовий досвід?
Дмитро Супрун: Так. Все своє свідоме життя я був військовим. Закінчив Національну академію внутрішніх справ, факультет внутрішніх військ. Потім він став факультетом Національної гвардії України. У 2019 р. закінчив військову службу в званні старший лейтенант.
З кінця 2015-го по 2019 рік був у зоні АТО, проходив службу в спеціальних підрозділах. У 2019 р. започаткував бізнес. З 2019 р. до повномасштабного вторгнення займався бізнесом.
Читати по темі: 32-й рік Незалежності України: чим запам’ятається українським аграріям
SuperAgronom.com: Чи буваєте в Києві? Була ротація за ці півтора року?
Дмитро Супрун: За півтора року виконання завдань 2 місяці ми перебували у пункті постійної дислокації.
SuperAgronom.com: Ви як військовий вірили, що почнеться повномасштабне вторгнення?
Дмитро Супрун: Я багато років присвятив саме військовій службі. Тому те, що відбувалось на кордоні, таке накопичення військ давало усвідомлення, що скоро почнеться повномасштабна війна.
SuperAgronom.com: З чого почалась війна для вас?
Дмитро Супрун: Я відразу повернувся в той підрозділ, з якого звільнився у 2019 р. Зі мною прийшли більшість співробітників, а також партнери нашої компанії. Всі були мобілізовані, з першого дня стали на захист держави, а саме оборони міста Києва, протистояння в н.п. Гостомель та Ірпінь.
Враховуючи те, що ми пов’язані з дронами (в нас були дрони "Мавіки", "Матріси"), мали певний резерв техніки, транспорту, а головне людей, які цим всім вміло користуються. Коли почалась війна, ті дрони, які ми взяли, були на вагу золота, бо їх було мало. Тому пишаюсь своїми людьми і компанією, що ми використали ці дрони і зробили внесок в оборону столиці.
Після того, як звільнили міста Київщини, одразу прибули на Ізюмський напрямок, а потім — Сєвєродонецьк, Вугледар та Авдіївка.
SuperAgronom.com: Як функціонувала компанія за відсутності цих людей?
Дмитро Супрун: Скажімо так, знадобилось півроку, щоб все налаштувати з урахуванням воєнного часу. Зрозуміло, що компанія була без людей, без керівництва певний час, але тоді я розумів, що в пріоритеті.
SuperAgronom.com: Чим займається компанія?
Дмитро Супрун: Агродронами та наданням послуг із внесення засобів захисту рослин, агромоніторингом, картографією. У 2021 р. отримали дилерство і почали офіційно продавати агродрони. Коли починали в 2019 р., баки були на 10 л. Сьогодні є і 20, і 40 л. За цей час з’явилось більше можливостей і технологій.
SuperAgronom.com: Зараз компанія функціонує?
Дмитро Супрун: Безумовно. Прийшли інші співробітники. Більш того, компанія успішно функціонує в тому числі, щоб допомагати нам і зараз: закуповуємо дрони, виготовляємо пластик, скиди і багато іншого. В цілому опікується саме нашим підрозділом.
SuperAgronom.com: Які бої для вас були найважчими? Де?
Дмитро Супрун: Для мене місто Авдіївка стало дуже символічним, тут я був і до повномасштабної війни. Враховуючи, що в Авдіївці з 2014-го бойові дії, тут сконцентрована дуже велика активність ворога, це виражається в кількості особового складу, зброї та техніки впродовж усього часу протистояння.
SuperAgronom.com: Чи відчуваєте підтримку місцевого населення? Які настрої в людей, які на цій лінії фронту з 2014 року?
Дмитро Супрун: Чи є люди, які підтримують росіян? Безумовно. Але загальний настрій проукраїнський. 90% людей, які мешкали навіть до 22-23 року, виїхали. З 2014 року навіть ті, хто був не за Україну, вже надивилися, що роблять росіяни і що вони несуть: вбивства, бідність, розруху. Тому в більшості відкрились очі. Ще потрібно розуміти, що місто Авдіївка — це місто-привид. Тут була проведена примусова евакуація дітей та дорослих.
Такі міста, як Бахмут, Марʼїнка, Вугледар та Авдіївка вже не відновити. Там немає куди повертатися, немає жодної будівлі, яка б не була пошкоджена. Там катастрофічні руйнування.
Читати по темі: Ігор Омельченко: Ми нація хліборобів і воїнів. Маємо повернути землю, на якій жили та працювали!
SuperAgronom.com: Яке у вас звання, позивний і яка специфіка роботи підрозділу?
Дмитро Супрун: Специфіка роботи — це вогнева підтримка, командир групи, позивний ЗІГЗАГ. Маємо на озброєнні від мінометів до малих систем залпового вогню. Активно використовуємо літаки для артрозвідки, різні коптери, fpv. Тобто це такий комплекс. Там, де можемо використовувати міномети, — використовуємо міномети, там, де дрони, — в хід йдуть дрони. На сьогодні війна дуже активна і застосовуються активні засоби подавлення. Але ми вміємо пристосовуватись та знаходити необхідні засоби, які допомагають виконувати завдання.
SuperAgronom.com: Розкажіть про людей у вас в команді. Тих, хто вас оточує. Це професійні військові?
Дмитро Супрун: Це люди, які прийшли на війну з цивільного життя по мобілізації, але мали професію, яка може бути корисною для військової справи, та кадрові військові.
SuperAgronom.com: На початку вторгнення чи були якісь навчання для людей без досвіду?
Дмитро Супрун: Ні, це одразу війна без навчання. Допомогло те, що в цивільному житті більшість практикували виїзди на полігони, тири, отримання тактичних навичок для загального розвитку та тримання себе у формі. Плюс технічні навички щодо дронів — це дало можливість опанувати потрібні елементи військового мистецтва в короткий термін. Тут важливо, щоб були люди, які можуть зорієнтувати, підказати, в нашому випадку — це кадрові військові, які були в підрозділі. Далі — бажання вижити та перемогти. Свій підрозділ (загін) я вважаю одним із найкращих.
SuperAgronom.com: Що найтяжче для вас на війні?
Дмитро Супрун: Я впевнений, що війна — це формування нових поглядів. Ти отримуєш нове коло спілкування, нових друзів, побратимів. І найважче — це втрата цих людей, з якими ти проходиш такі важкі випробування. Бачити страждання всіх людей.
SuperAgronom.com: Чи відчуваєте підтримку від друзів, родини, знайомих з цивільного життя?
Дмитро Супрун: Ми маємо величезну підтримку родин, скажемо так, цивільного оточення. Це допомага нам можливими та неможливими способами.
Напевно, найприємніше для мене було, що українське суспільство так об’єдналось. На жаль, є люди, які до кінця не розуміють, що війна. Хтось скаже, що великий контраст, коли в мирних містах працюють кафе, відпочивають люди, посміхаються. А я можу сказати з впевненістю, що саме для цього, щоб існували міста, щоб населення жило нормальним цивільним життям, щоб були посмішки, щоб діти йшли в школу — саме для цього ми тут.
Не можна забувати, що війна. Але нормальне життя має продовжуватись. Має бути певна консолідація суспільства, має бути 100% допомога армії. Потрібне розуміння, що ми зі свого боку робимо все можливе тут, а люди в містах, в цивільному житті мають робити все можливе там. Кожен має працювати на своєму місці задля спільної мети.
Я розумію, що ця війна можливо надовго і можливо всі стануть в стрій, але на сьогодні ми в строю задля цього цивільного життя.
SuperAgronom.com: Давайте помріємо. Після перемоги як бачите свою кар’єру? Це військова справа чи агросектор?
Дмитро Супрун: Хотів би повернутися до цивільного життя, перш за все до родини. Що стосується професійної діяльності, я маю роботу, яка приносить задоволення. З моменту початку діяльності компанії бачив, наскільки цікава робота в агросекторі. Які цікаві там люди, легкі на підйом. Їм не потрібно 100 разів щось пояснювати. Якщо в тебе є справді рішення, конкретна пропозиція, якщо ти справді допомагаєш фермеру від малого до великого — це позитивно відображається на твоїй компанії. В агросекторі немає часу на розкачку, тут потрібно приймати рішення швидко і одразу якісно. Я радий, що ми стали учасниками аграрної спільноти.
SuperAgronom.com: Як для вас змінилась система цінностей?
Дмитро Супрун: Ми платимо величезну ціну, щоб називатися і бути українцями, ціну за незалежність. Україна в 91-му році отримала свою незалежність дуже просто, та як виявилось, ми це не до кінця цінували. Зараз ми тут заради нашого спільного майбутнього.
SuperAgronom.com: Дякуємо, що знайшли можливість поговорити. Бережіть себе.
Слава Україні!
Героям слава!
Яна Красновська, SuperAgronom.com