Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Погодні умови та їх вплив на захист рослин. Досвід і поради аграріїв
Своєчасний захист посівів від бур’янів, хвороб і шкідників допоможе зберегти до 50% врожаю. Про це вам впевнено скаже будь-який фахівець у сфері захисту рослин.
Ефективність обприскування більшою мірою залежить від часу проведення обробки, поки бур’ян, шкідник чи патоген знаходяться у належній, тобто вразливій фазі/стадії розвитку. Своєчасність контролю — базовий критерій ефективності. Здавалось би, що може стати на заваді?
Дощ, вітер, спека, висока вологість повітря.
Погодні умови в той чи інший проміжок часу можуть добряче похитнути ефективність захисних заходів. Вони змиють, знесуть і випарують дорогоцінні краплі дбайливо розпиленої речовини. Ненавмисно зроблять життя шкідників, хвороб і бур’янів у ваших посівах прекрасним.
Вплив опадів на результат обприскування
Опади, яким аграрії зазвичай радіють, можуть спричинити великі незручності, якщо випадають після проведення обприскування.
«За дотримання рекомендованих параметрів обприскування ефективність діючої речовини буде наближена до 100%, якщо посіви оброблялися за 24 години до випадання дощу. Якщо дощ пройшов через 2-4 години, ефективність обробки знижується на 30-40%, якщо через годину, то на 50-70%», — говорить Юрій Баранчук, менеджер з агротехнологій LNZ Group.
Внаслідок потрапляння крапель дощу на оброблену поверхню рослини, краплі робочого розчину розтікаються і концентрація препарату знижується. Залежно від інтенсивності дощу, може спостерігатися повне змивання крапель препарату з листя рослин. Як результат — радіють бур’яни, продовжують свою життєдіяльність хвороби й шкідники.
Вихід — постійно моніторити прогноз погоди і відшукувати «вікно» для обприскування. Проте відшукати бездощове віконце часом буває не так просто. Про такий випадок зі свого досвіду нам розповів заступник головного агронома агрогрупи «Агрейн» — Тарас Корнієнко.
«Минулого року в Житомирській області на площі близько 200 га ми не встигли внести ґрунтовий гербіцид на соняшнику. Дощ падав кожен другий день протягом тижня, а коли з’являлися вікна між дощами, в поле зайти було фізично неможливо через вологість ґрунту. Контролювали бур’яни вже в посіві, що, хоч і не критично, але вплинуло на врожайність. Зважаючи на це, краще мати кілька препаратів для підстраховки в той чи інший період», — каже Тарас Корнієнко.
Зазвичай препарату потрібно близько двох годин, щоб спрацювати, і це потрібно враховувати. Для прикладу, якщо у ході обприскування почався дощ, а треба зробити ще кілька гектарів, то зазвичай там, де обробили до дощу, ефективність максимальна, де впали краплі дощу — мінімальна, каже Тарас Корнієнко. Захист буде нерівномірним, відповідно і ефект. Тож, якщо за прогнозом дощ, а ви зважилися внести ЗЗР, поки хмари в дорозі, врятують прилипачі. На випадок, якщо хмари прибудуть раніше, ніж ви і Гідрометцентр очікували, вони принаймні допоможуть утримати краплю на поверхні.
Роса також здатна знизити концентрацію препарату, що також тільки на руку шкідникам, адже разом з тим зменшується його ефективність.
Вплив вітру на обприскування
«У разі вітряної погоди відтермінуйте обприскування до настання більш оптимальних умов. Нехтуючи, ви втрачаєте ефективність продукту і не досягнете потрібних результатів», — наполегливо рекомендують фахівці компанії FMC.
Вітер є чи не найбільш критичним чинником зниження ефективності обприскування, він може суттєво змінити траєкторію краплі або зовсім знести ЗЗР. Як наслідок — обробка нерівномірна, ефект від обприскування мінімальний, ви зазнали економічних втрат. За підрахунками дослідників, знесення препаратів може сягати 90%. В результаті ефективність обприскування може знизитися на 30-50%.
У гіршому випадку ви обробили поле сусіда, дорогу або лісосмугу, забруднили і отруїли довкілля.
Зазвичай фахівці не радять проводити обприскування за швидкості вітру вище 4 м/с (для дрібнокрапельного) або 5 м/с (для крупнокрапельного). При цьому зазначають, що навіть швидкості 2-3 м/с достатньо для того, щоб змінити траєкторію падіння крапель.
«Ми обприскуємо посіви за швидкості вітру до 5 м/с, не більше. Працюємо, так сказати, «в симбіозі» з пайовиками, чиї паї знаходяться подекуди в центрі наших полів, тож завжди зважаємо на вітер, щоб не зачепити їхню територію. Якщо швидкість вітру перевищує 5 м/с, ми зупиняємося», — поділився Іван Войко, головний агроном A.G.R. Group.
Чим сильніший вітер, тим далі буде знесена крапля. Водночас, велика крапля менше піддається знесенню: вона важча і швидко падає, але проти сильного вітру і така не встоїть. На крупну краплю Іван Войко не радить надіятися, адже це рішення не універсальне. Для прикладу він наводить страхові гербіциди, для яких збільшення краплі не рекомендовано взагалі. Врятувати ситуацію може техніка та її правильне налаштування.
Як допоможуть нівелювати вплив вітру форсунки?
Використання різних типів форсунок певною мірою може допомогти знівелювати вплив вітру, а також високих температур і опадів, водночас збільшити площу покриття.
Детальніше про це ми розпитали менеджера з агротехнологій LNZ Group у Центральному регіоні Юрія Баранчука. Він наголосив, що оптимальні параметри швидкості вітру, за яких максимальна кількість робочого розчину потрапляє на оброблювану поверхню, — 1-3 м/с. Проте, все ж існують передумови для обприскування за швидкості вітру 5-6 м/с.
«Якщо на полі переважають поривчасті вітри 5-6 м/с, тоді краще використовувати інжекторні розпилювачі, які зменшать дрейф краплі. Або знизити тиск у робочій системі обприскувача до гранично допустимого рівня (зазначеного виробником), при якому буде здійснюватися повноцінне розкриття факела» — говорить Юрій Баранчук.
Він пояснює, що зниження тиску дасть можливість сформувати крупнодисперсну краплю, тим самим зменшивши її дрейф при поривах вітру.
«Перевага інжекторних форсунок у тому, що їх швидкість і тиск вищі за швидкість вітру. Під високим тиском рідина пробиває вітер і дістається рослини. Звісно, певна частина крапель все одно зноситься або перетворюється у дрібнодисперсну форму, але вплив вітру мінімізується. Інжекторні форсунки є одними з найкращих у вирішенні багатьох питань при внесенні ЗЗР» — додав Тарас Корнієнко.
Для внесення ґрунтових гербіцидів за оптимальних погодних умов при силі вітру до 4 м/с Юрій Баранчук рекомендує використовувати щілинні розпилювачі калібру 4-5 з виливом 250-350 л/га. Вони забезпечать оптимальне покриття ґрунту. У випадку, якщо обробіток ґрунту був проведений неякісно і на полі є великі грудки, він радить використати розпилювачі зі змінним кутом чи 2-факельні розпилювачі для створення кращого покриття і підвищення ефективності гербіцидів.
«Зменшуючи розмір краплі, такі розпилювачі знижують ефект знесення робочої суміші на 60-75% залежно від тиску. Також вони здатні поліпшити покриття вертикальних об’єктів, таких як ґрунт, брили і дрібні бур’яни. Таким чином можна працювати в умовах швидкості вітру до 6 м/с» — пояснює фахівець.
Можна працювати в умовах швидкості вітру навіть 6-7 м/с. З такою практикою знайомий Іван Войко, але є нюанси.
«Якщо ви маєте високопродуктивний обприскувач John Deere або Case IH з керамічними форсунками і такою конструкцією сопла, що знижує знесення, тоді можна обприскувати за швидкості 6-7 м/с. Але, знову ж таки, тільки у випадку, якщо немає поряд чужих полів!», — наголосив він.
Загалом, якщо швидкість сягає понад 5-6 м/с, Іван Войко та Юрій Баранчук радять перенести обприскування на темну годину доби, адже в цей час інтенсивність вітру спадає. Аналогічним чином діють в компанії «Агрейн», обираючи для внесення ЗЗР години раннього ранку.
«Найбільшим пріоритетом для нас є безпека працівників. Тож ми шукаємо 2-4 години/добу безвітряної погоди як вікно для обприскування. Зазвичай обираємо ранкові години з третьої-четвертої», — відмітив Тарас Корнієнко, заступник головного агронома агрогрупи «Агрейн».
Перенесення обприскування на вечірні або нічні години доби — один з класичних прийомів для зниження ризиків знесення ЗЗР вітром та потрапляння їх на нецільові об’єкти, відмічає Віктор Кухарчук — директор з виробництва компанії АСТ. До інших класичних прийомів він відносить збільшення швидкості роботи обприскувача та зменшення виливу розчину. Збільшення розміру краплі він вважає не надто ефективним методом для виходу з «вітрової» кризи.
«Загальновизнаним є твердження, що дрібніші краплі ефективніші, забезпечують хороше покриття, краще проникнення тощо. Втім, існують науково-обґрунтовані орієнтири щодо припустимих розмірів крапель. Згідно існуючих розрахунків, розміри краплі мають знаходитись у межах від 160 до 320 мікрон. Можна зустріти обґрунтування розширення цих меж в діапазоні від 100 до 350 мікрон. Все, що більше — зазнає впливу гравітації і призводить до невиправданих витрат коштовних ЗЗР через скочування краплин з листка. А все, що менше — збільшує ризик знесення, випаровування та зниження дієвості ЗЗР», — обґрунтував Віктор Кухарчук.
Краплі великого розміру, на його думку, — перевага для маніпуляцій, коли потрібно дати в суміші препарат, який має стікати з рослин на ґрунт, до прикладу, КАС.
Серед інших способів покращення рівномірності внесення робочого розчину за вітряної погоди фахівці виділяють: застосування пневмогідравлічних форсунок з наддувом, використання штучного повітряного струму для осадження крапель та, зокрема, створення повітряної завіси навколо факелів розпилення.
Вплив високих температур на якість обприскування
Надворі літо і травневі дощові дні змінили червневі спекотні. Відомо, що в холодну або спекотну погоду засоби захисту рослин знижують свою ефективність.
Це пояснюється тим, що в посушливих умовах рослини відчувають стрес, що негативно впливає на поглинання препарату ними. Зокрема, сповільнюється швидкість руху соку в рослинах. Крім того, захищаючи себе від посухи, рослини закривають продихи. Тож, залишаючись на поверхні листка, препарат швидко випаровується.
Читати також: Яку культуру посіяти в наступному сезоні? Попередні роздуми
Потрібно зважати і на те, що діючі речовини різних хімічних груп препаратів мають свої особливості застосування. Керівник відділу маркетингу компанії FMC Максим Яновський говорить, найбільш оптимальними температурами застосування пестицидів для досягнення максимальної ефективності є інтервал між 15-25°С, при цьому кожна діюча речовина має свої температурні рамки.
«Зазвичай виробники ЗЗР створюють діючі речовини та формуляції, які забезпечують високі показники ефективності в різних екстремальних умовах — прохолодних, чи за високих температур. Для прикладу, інсектицид Кораген® з д.р. хлорантраніліпрол можна застосовувати за температур до 28-30°С, які спостерігаються під час активного льоту лускокрилих шкідників. Водночас інсектициди з фосфорорганічних груп і піретроїди за таких умов знижують свою інсектицидну дію в рази. Фунгіцид Імпакт К® (карбендазим + флутріафол) працює вже від 5°С, що актуально для ранньовесняного захисту зернових. Препарат не пригнічує протікання фізіологічних процесів у періоди високих температур, що актуально, наприклад, для внесення на соняшнику», — пояснює Максим Яновський.
Загалом порушення температурного регламенту застосування діючої речовини може призвести до зниження як її ефективності окремо, так і препарату в цілому (якщо він є багатокомпонентним). В LNZ Group відмічають, особливо це помітно, коли діючі речовини мають синергізм.
«При внесенні робочого розчину за температури вище 25°С відбувається кристалізація препарату у розпилювачі. Це може призвести до його забивання. Водночас гербіциди на основі бентазону чи фенмедифаму, навпаки, пришвидшують свою дію за підвищених температурних показників, оскільки вони є інгібіторами фотосинтезу», — пояснює Юрій Баранчук.
Говорячи про гербіцидні обробки у поєднанні з високими температурами, слід відмітити те, що взаємодія цих чинників може спричинити гербіцидний стрес у рослин. Водночас бур’яни також захищають себе від екстремальних умов, наголошує Володимир Салієнко, і це потрібно врахувати, якщо ви очікуєте високий результат від обробки.
«ЗЗР потрібно щонайменше дві години часу після обприскування, щоб абсорбуватися. Сучасні формуляції препаратів здатні мінімізувати цей час, та за можливості варто використовувати продукти, які дозволяють підвищити ефективність обприскування», — рекомендує Володимир Салієнко.
Мова йде про ад’юванти, і з досвіду заступника головного агронома агрогрупи «Агрейн» Тараса Корнієнка, вони справді допомагають врятувати краплю від висихання за підвищення температури повітря. Ад’юванти в компанії додають до ґрунтових гербіцидів на легких ґрунтах, щоб зменшити промивання діючої речовини до самого кореня. До того ж, ПАР здатні поліпшити контроль бур'янів і за інших несприятливих умов вирощування як несподіваний дощ після обприскування чи вітер. У практиці компанії АСТ завжди використовують ПАР, враховуючи норму внесення робочого розчину в 50 л/га, крім цього — понижувачі рН.
Низька вологість повітря. Що з цим робити?
Низька вологість призводить до швидкого висихання крапель в повітрі і збільшення ризику знесення діючої речовини. Дрібні краплі, які потрапляють на цільові об’єкти у посушливих умовах, швидше висихають, отже, у препарату менше часу для поглинання листям. Як варіант можна збільшити обсяги води і розмір крапель.
«Під час проведення захисних заходів на граничнодопустимих температурних режимах, задля зменшення випаровування дрібнодисперсних крапель краще всього використовувати форсунки великих калібрів. Але при цьому слід контролювати достатній рівень щільності крапель на см² та їх кількість, тому що для різних типів продуктів потрібна різна щільність покриття на цільовому об’єкті», — радить Юрій Баранчук.
Використання форсунок великих калібрів для зниження ризику випаровування рідини практикують в Агрейн» на півдні. Адже дрібнодисперсні краплі в умовах українського півдня живуть недовго і зникають у повітрі раніше, ніж дістаються поверхні об’єкта.
Ризик опіків рослин після обприскування в спеку
Обприскувати у спекотну пору не бажано й тому, що дія багатьох контактних препаратів за підвищення температур посилюється. З одного боку це добре, адже цільовий об’єкт обробки буде знешкоджений ще швидше, але з’являється ризик опіків культури, що геть не добре.
Тому, коли температура повітря перевищує позначку 25°C, фахівці радять відкласти обприскування. Але як вчинити тоді, коли фаза розвитку бур’яна або стадія розвитку хвороби чи шкідника вже «напрошується» і завтра може бути вже пізно?
«У випадку довготривалої посухи обприскування слід проводити лише в вечірні, ранкові та нічні частини доби, коли добова відносна вологість повітря найвища, — пояснює Юрій Баранчук. — У разі випадання довготривалих опадів, які не дають можливості провести захист рослин, потрібно моніторити прогноз погоди і посіви на наявність хвороб і шкідників, фази розвитку бур’янів, проводити коригування діючих речовин та їхніх норм внесення»
Вплив стрибків температур на результат обприскування
Псують результат не лише високі температури, але й низькі. В компанії A.G.R. Group за температури нижче 12°С з фунгіцидами та гербіцидами не працюють. Особливо, якщо мова йде про гормональні препарати. Відмінусувати ефект від дії препаратів можуть також перепади нічних температур, але спрогнозувати такий сценарій вкрай важко.
«Цьогоріч через те, що вночі різко мінялися температури, ґрунтові гербіциди спрацювали не так, як очікувалось. А щодо критично високих температур, то за дві години до настання 25°С варто припинити обприскування, — радить головний агроном Іван Войко. — Звісно, деякі гербіциди суцільної дії можуть працювати за вищої температури, але потрібно брати до уваги вологість повітря. Якщо за високої температури вона менше 40%, це теж вплине на результат»
Чи варто відкладати гербіцидну обробку за нестачі вологи в ґрунті?
«Період застосування гербіцидів визначають: фаза розвитку культури, стадія розвитку бур’янів і властивості гербіцидного продукту», — наголошує Максим Яновський.
Часто через несприятливі погодні умови (прохолодна весна, нестача вологи в ґрунті) рослини можуть відставати в рості, як це, наприклад, сталося цьогоріч майже на всіх полях України. Метаболізм рослин сповільнюється. В такий період здається, що і бур’яни зупиняються в рості, а тому виникає питання: а чи не відтермінувати гербіцидний захист, щоб не зробити рослинам стрес? З одного боку думка вірна, але є нюанси. Стійкі до посухи осоти, щириця і лобода здивують вас своєю витривалістю і високою жагою до життя. Такі бур’яни рано розвивають кореневу систему і можуть вегетувати навіть за умов обмеженого «водопостачання». Так, вони теж рослини і теж реагують на несприятливі умови, іноді можуть здаватися пригніченими, але не більше, ніж культурні рослини. Додаткову «силу» цим бур’янам надає восковий наліт, який утвориться швидше, ніж ви помчите заправляти обприскувач. Звісно, у разі, якщо ви таки відтермінуєте обприскування і вирішите реагувати по ситуації.
Щоб не зіткнутися з наслідками післядії гербіцидів або принаймні обмежити їх негативний вплив, обприскування варто проводити рано-вранці після того як рослини дещо «відійшли» від попереднього дня. Таку саму пораду дав канадський фахівець із захисту рослин Том Вейр і разом з тим, запропонував звертати увагу на діючу речовину та спосіб дії застосовуваних препаратів. Найбільшу увагу, на його думку, слід приділити застосуванню системних гербіцидів як гліфосати, сульфонілсечовини, імідазолінони.
На думку Тома Вейра, обробку гербіцидами ґрунтової дії можна відтермінувати, поки колеоптиль знаходиться на глибині 2,0-2,5 см від поверхні ґрунту, страховими — до максимально можливої фази розвитку бур’янів і культурної рослини. При цьому, може виникнути необхідність у збільшенні норми внесення діючої речовини або норми препарату (якщо продукт багатокомпонентний).
Як висновок для всіх наведених вище аргументів, варто наголосити: зменшити ризики зниження ефективності ЗЗР допоможуть насамперед своєчасність і обачність. Перед обприскуванням важливо правильно налаштувати розмір краплі, робочий тиск, швидкість руху агрегата, висоту і стабілізацію штанги. Можливо навіть використовувати функції ШІМ і автономного обприскування. Все це в рази підвищить ефективність обприскування. Але якщо ви ризикнули працювати за високої температури, перед дощем чи за сильного вітру, навіть найкращі технології вам не допоможуть досягти 100%-го результату. Тож моніторингу погодних умов — так, відчаю — ні. Як сказав Тарас Корнієнко: «Пестициди не діють лише в тому випадку, якщо їх не внесли. Якщо ж внесли, вони подіють, але залежно від тих умов, за яких внесли. За ідеальних погодних умов, препарат спрацює на 100%, за не зовсім ідеальних, — на 90%, на 80% чи на 70%»
Тож дійте відповідно до регламентів, за можливості уникайте ризиків, за неможливості уникнути — оцінюйте ситуацію на користь культури та нівелюйте доступними способами.
© Меланія Несмачна, SuperAgronom.com