Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Хвороби ріпаку: склеротиніоз й альтернаріоз — шкодочинність, умови поширення, методи боротьби
Ріпак — одна з головних експортних культур в Україні. Площі під ним зростають щороку. Однак, щоб вберегти врожай, доводиться докласти зусиль. Зокрема, ретельно захищати від хвороб.
Серед найбільш шкодочинних — альтернаріоз і склеротиніоз. Втрати від них можуть сягати навіть більш ніж половину врожаю. Тож розглянемо їх детальніше, залучивши фахівців у цій темі.
Альтернаріоз ріпаку
Збудниками хвороби є гриби із роду Аlternaria: A. brassicicola (Schn.) Wilts.; A. brassicae (Berk.) Sacc. Альтернаріоз ще називають чорною плямистістю ріпаку за візуальні прояви — під час наливу і дозрівання на рослинах (на листі, стеблах, стручках) з’являються чорні точки.
Загалом же ураження альтернаріозом проявляється утворенням чорно-бурих або темно-сірих округлих плям на сім’ядолях та листках ріпаку. На стеблах і гілках плями різні за величиною і формою, переважно витягнуті, темні, блискучі, часто зливаються, охоплюючи значну частину поверхні стебла або гілок. На стручках з’являються дрібні блискучі чорні плями або глибоко вдавлені чорні виразки значних розмірів, стручки в місцях уражень деформуються, насіння у них щупле, недорозвинуте, стручки передчасно розтріскуються.
Ураження ріпаку альтернаріозом істотно зростає при пошкодженні рослин ріпаковим квіткоїдом та прихованохоботником. Збудники хвороби зберігаються у формі грибниці та конідій на уражених рослинах озимого ріпаку; на рослинних рештках капустяних культур і насінні. Гриби не втрачають своєї патогенності при поверхневому ураженні насіння до 2 років, а при внутрішньому — до 12 років.
Недобір урожаю може сягати до 30%, а в роки епіфітотійного розвитку хвороби — до 50% і більше.
«Якщо порівнювати склеротиніоз й альтернеріоз, то перший зазвичай поширюється навесні, тобто ураження рослин відбувається у весняний період, а проявляється хвороба влітку, під час дозрівання. Натомість альтернаріоз може уражувати рослини з осені, перезимовувати на них, на відмерлому листі після зими, а потім іде конідіальне спороношення і хвороба поширюється по рослині аж на стручки», — розповідає Тарас Костина, керівник напряму маркетингу насіння компанії BASF.
Тому важливо контролювати хворобу з осені, але при цьому основну увагу приділити навесні. Адже якщо складуться сприятливі умови — дощова, волога погода, тепло (+17-25 °С і вище), сильні вітри, наявність інтенсивної ранкової роси — хвороба може поширюватись досить швидко й інтенсивно.
Для профілактики альтернаріозу задіюють усі методи. Дотримання сівозміни (хвороба уражує всі капустяні), використання стійких сортів і гібридів, протруювання, інкрустація насіння тощо. І, звісно, профілактична обробка фунгіцидами.
«Для контролю альтернаріозу ми пропонуємо потужний фунгіцидний препарат Альтерно®. До його складу входить 2 діючі речовини різних хімічних класів. Це метконазол, який належить до класу триазолів і має системну дію, блокуючи біосинтез ергостеролу. Друга діюча речовина — піраклостробін — належить до класу стробілуринів, є однією з найсильніших у цьому класі. В комбінації обидві речовини забезпечують дуже ефективний контроль основних хвороб ріпаку», — зазначає Михайло Маленький, менеджер з маркетингу напряму соняшника й ріпаку компанії BASF в Україні, Молдові та країнах Кавказу.
До слова, як зауважив пан Михайло, Альтерно® можна використовувати й у першу весняну обробку посівів, за висоти рослин приблизно 20-25 см. Адже препарат діє не лише як фунгіцид, а й також має м’який морфорегуляторний вплив, забезпечуючи гарну архітектоніку рослини.
«Коли рослини вийшли із зими, їм потрібний не тільки гарний фунгіцидний захист, а ще потрібно простимулювати додаткове гілкування. Внесення Альтерно® активізує життєві процеси в рослині та покращує розвиток кореневої системи, зменшує довжину головного пагона і посилює ріст бічних, тобто сприяє гілкуванню, підвищує стійкість до вилягання, забезпечує формування компактної рослини та рівномірне цвітіння й дозрівання», — пояснює експерт.
З Альтерно® під час ранньовесняної обробки забезпечується ефект морфорегуляції та профілактики цілої низки хвороб. Якщо ж потрібен цілеспрямований захист проти альтернаріозу, то обробку цим препаратом потрібно проводити у період цвітіння ріпаку. Причому Михайло Маленький рекомендує вносити Альтерно® під кінець цвітіння, тоді буде забезпечено захист саме стручків, адже вони найбільше страждають від ураження, через яке зменшується їхня фотосинтетична поверхня, а її збереження є вкрай важливим. Після цвітіння саме стручки відповідають за процес фотосинтезу. При ранньому ураженні альтернаріозом стручки деформуються, насіння не наливається та стає пласким. Далі відбуваються втрати врожаю через розтріскування уражених стручків.
За його словами, оптимальною нормою внесення продукту Альтерно буде 0,75 л/га, але вона може варіюватися від ступені ураження хворобою.
Склеротиніоз ріпаку
Цю хворобу ще називають білою гниллю — через те, що уражені частини рослини вкриваються пліснявою білого кольору. Збудником є сумчастий гриб Sclerotinia sclerotiorum. Він утворює на уражених тканинах рослини склероції — чорного кольору тіла продовгуватої чи округлої форми, які складаються з тісно сплетених ниток міцелію. Це структури, в яких гриб перебуває у стадії спокою, щоб у сприятливих умовах знову почати активний розвиток.
Потрапляти на поле збудник хвороби може декількома шляхами. Передусім разом із зараженим насінням. А також — накопичуватися в ґрунті. Причому склероції можуть жити у ґрунті до 10-14 років. Поширення хвороби починається за сприятливих погодних умов. Склероції проростають, і за достатньої кількості вологи у 3-сантиметровому шарі ґрунту утворюються апотеції — плодові тіла гриба.
«Візуально вони і справді виглядають як невеликі червонуваті або світло-коричневі грибки. Й надалі утворюють аскоспори, які вже, власне, поширюються на саму рослину. Зазвичай це відбувається у післязимовий період і хвороба розповсюджується знизу по стеблу рослини вище й вище і навіть може досягнути стручків ріпаку», — розповідає Тарас Костина, керівник напряму маркетингу насіння компанії BASF.
За його словами, ідеальними умовами для поширення склеротиніозу є волога погода, вологість ґрунту понад 80%, часті, затяжні дощі у весняний період. Плюс помірні температури — від 15 °С до 25 °С. Також сприятливими є сильні вітри, що переносять спори і додатково заражають рослини.
Проявляється хвороба під час наливу зерна, його дозрівання. На стеблі й на стручках з’являються білі, мокрі ватоподібні плями. Всередині рослини утворюються склероції, вони перешкоджають руху поживних речовин. Як наслідок, ріпак передчасно дозріває, налив зерна недостатній, маса тисячі зменшена. А, як зауважив Тарас Костина, оскільки ріпак дрібнонасінева культура, то маса 1000 насінин це досить важливий чинник. Відповідно, зниження цього показника призводить до значних втрат врожаю.
«Залежно від того, де була точка зараження, проявляються ознаки хвороби. Аскоспори переносяться як вітром, так і дощем, а також можуть переноситися комахами. Відповідно уражуватися може як прикоренева, так і стеблова зона рослини. Окрім швидкого дозрівання, невиповнення стручків (через те, що перекривається доступ до них поживних речовин), наслідком ураження може бути вилягання ріпаків. Рослини просто ламаються в точках зараження. Звісно, на високий врожай у такому разі не варто розраховувати», — зауважує Тарас Костина.
Боротьба з такою хворобою, як склеротиніоз, може бути ефективною, якщо її проводити комплексно. З нехімічних заходів одним із найважливіших є дотримання сівозміни. Оскільки склеротинія уражає цілу низку культур — не лише ріпак, а й соняшник, сою та ін., — слід враховувати можливе накопичення інфекції в разі насичення сівозміни цими культурами. Також певну роль може зіграти відповідний обробіток ґрунту. Зокрема, під час розпушування верхній шар ґрунту перевертається і разом зі склероціями (які містяться в 3 см шарі) занурюється на більші глибини. А для склероцій там умови вже несприятливі, тож відбувається їх руйнування.
Серед заходів, які знижують кількість і життєздатність склероцій, фахівці називають також підвищення мікробіологічної активності ґрунтів — застосування сидератів, органічних добрив тощо.
Втім, із цією непростою хворобою без хімічних засобів навряд чи легко впоратися. Починаючи з якісного протруювання і до внесення дієвих фунгіцидів. Бажано — своєчасне, тобто — профілактичне.
«Відправною точкою для внесення фунгіцидів є середина цвітіння, тобто фаза ріпаку ВВСН 65. Візуально сигналом для того, що вже час вносити фунгіцид, є перші опалі пелюстки квітів ріпаку, якщо ми їх бачимо в пазухах листків. Оскільки за наявності вологи там створюється сприятливе середовище для розвитку і поширення хвороб, у тому числі й склеротиніозу», — пояснює Тарас Костина.
Взагалі ж, як зауважує Михайло Маленький, менеджер з маркетингу напряму соняшника й ріпаку компанії BASF в Україні, Молдові та країнах Кавказу, фунгіцидний захист в період цвітіння є одним із найважливіших технологічних аспектів у вирощуванні ріпаку.
«Коли центральний пагін зацвів на 50% і перші пелюстки починають опадати, потрапляючи в пазухи листків, — саме тоді утворюється ідеальне поживне середовище для спор склеротинії, що проростають. Тому дуже важливо захистити пелюстки, перш ніж вони опадуть і прикриють необроблені пазухи листків. Та для боротьби зі склеротиніозом на ріпаку ми рекомендуємо застосовувати у фазу середини цвітіння препарат Піктор® у нормі 0,5 л/га. У своєму складі він має дві діючі речовини різних хімічних класів — боскалід і димоксистробін. Кожна з них доповнює фунгіцидну дію одна одної. Комбінація двох потужних діючих речовин та унікальної формуляції мають неперевершену дію на склеротиніоз», — зазначає Михайло Маленький.
За його словами, боскалід належить до класу піридин-карбоксамідів та є першим із карбоксамідів, що з’явились на ринку України. Боскалід характеризується середньою водо- і жиро розчинністю й саме цей фактор дуже важливий для ефективної системної дії препарату.
«Боскалід частково поглинається рослиною і трансламінарно переміщується на інший бік листка. Тобто певна частка препарату залишається на поверхні рослини й захищає від ураження зовні. Решта потрапляє в середину листка, просочує його й захищає внутрішньо. Таким чином відбувається подвійний захист», — пояснив експерт.
Друга діюча речовина у складі Піктор® — димоксистробін — належить до класу стробілуринів. Особливістю її є формування «депо» діючої речовини в кутикулярному шарі на поверхні листка, таким чином відбувається блокування або знищення спор гриба вже в момент проростання. Тобто контролює хвороби як системно, так і трансміліарно. Така комплексна дія забезпечує тривалий період — близько трьох тижнів, коли рослина ріпаку буде захищена від склеротиніозу.
Отже, щоб уникнути поширення склеротиніозу на посівах ріпаку й не втратити кошти та зусилля, яких зазвичай потрібно додати, аби успішно виростити цю культуру, варто врахувати усі чинники, що сприяють її поширенню, й до боротьби підійти комплексно.
«Хочу додати, що фунгіциди Піктор® та Альтерно® належать до бренду AgCelence®. Це певний новий стандарт у сфері захисту, що визначає більш досконалі продукти із кращими властивостями. Застосування цих продуктів уповільнює старіння рослин за рахунок меншого нагромадженню етилену, пліпшує процес фотосинтезу, оптимізує вологовіддачу та газообмін у рослинах, продовжуючи генеративний розвиток. Відбувається закладання більшої кількості насінин у стручку, збільшення маси тисячі насінин, накопичення більшої кількості жирних кислот, підвищення величини та якості врожаю», — розповів Михайло Маленький.
Загалом, боротьба з двома досить серйозними хворобами ріпаку — склеротиніозом та альтернаріозом — в багатьох аспектах збігається. Йдеться про насичення сівозміни ріпаком не більше 25%, вибір якісного насіння, дотримання термінів та умов сівби й живлення, і звісно — ефективного фунгіциду та профілактичне його внесення в оптимальні терміни. Якщо усі ці заходи виконувати, то навіть сприятливі для розвитку хвороб погодні умови — щедрі на вологу і тепло — стануть слабким чинником, адже «кнопка контролю» буде у ваших руках.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com