Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Проблемні моменти та їх вирішення при вирощуванні озимої пшениці
На сьогодні пшениця є одним із лідерів за обсягом виробництва і посівними площами в Україні. І площі посівів, зокрема під озимою пшеницею, збільшуються. Так, під урожай 2019 р. посіяно 6449,3 тис. га цієї культури, що на 2,8% більше порівняно з 2018 р. На що ж необхідно звернути увагу та чим допомогти, щоб забезпечити формування хорошого врожаю озимини за нинішніх умов та тенденцій вітчизняного сільгоспвиробництва?
Наразі в господарствах вже проведено підживлення та боронування, в деяких господарствах навіть встигли обробити фугіцидами посіви озимої пшениці, а надалі необхідно забезпечити чистоту посівів та захистити їх від хвороб та шкідників.
Протруйник сходи береже
Загалом захист від хвороб та шкідників — це цілий комплекс заходів. І початковим етапом є протруювання насіння. Нинішня весна підтвердила його важливість, адже багато посівів озимих зернових культур уражено сніговою пліснявою. Розвитку хвороби посприяла прохолодна погода навесні та надмірна волога. А ще, можливо, нехтування такими протруйниками, які у своєму складі мають флудиоксаніл або прохлораз.
При весняному обстеженні посівів озимої пшениці в Київській області в одному з господарств на полі було зафіксовано різну ураженість сніговою пліснявою. В розмові з агрономом з‘ясувалося, що більша частина поля засіяна пшеницею, обробленою препаратом Таймень (прохлораз + тритіконазол), а незначну площу йому довелося досіяти насінням, обробленим іншим протруйником. На площі, де застосовувався Таймень (від ТОВ «Франдеса Україна»), ураження рослин озимої пшениці сніговою пліснявою майже не було, а де використовувався інший протруйник, уражено більше 30% площі.
Гербіцидний захист з урахуванням попередника
Наступний етап — боротьба з бур’янами. І твердження, що гербіцидний захист є найважливішим у «битві за врожай» — цілком обґрунтоване. Адже для культурної рослини бур’яни є головними конкурентами за світло, вологу та поживні речовини, вони стійкіші та пристосованіші, крім того, можуть бути місцем резервації шкідників та хвороб. Тому при відновленні вегетації необхідно вчасно обробити посіви гербіцидами, щоб забезпечити оптимальні умови для росту і розвитку озимої пшениці.
В господарствах зі значною насиченістю сівозмін соняшником часто озима пшениця висівається саме по цьому попереднику. І в таких посівах значною проблемою є його падалиця. А оскільки сорти та гібриди соняшнику можуть бути різними (класичні, стійкі до імідазолінонів (IMI), стійкі до трибенурон-метилу (SU), то необхідно застосовувати гербіциди, які зможуть знищити падалицю будь-якого виду соняшнику.
На жаль, в наш час, коли періодично змінюються орендарі паїв, наступний орендар часто не знає не тільки діючої сівозміни полів, а й навіть культури, яка вирощувалась у попередньому році. Відсутність такої інформації призводить до помилок агрономів у застосуванні гербіцидів. Минулого року в одному господарстві Кіровоградської області молодий агроном обробив посіви озимої пшениці, на яких уже з'явилися сходи падалиці соняшнику, препаратом з діючою речовиною трибенурон-метил. Але сходи соняшнику гербіцид не знищив, тому що гібрид був стійкий до трибенурон-метилу, а про це агроном не знав. Щоб виправити помилку, він прийняв рішення обробити посіви гербіцидом з діючою речовиною дикамба. Препарат спрацював на відмінно, але належного врожаю господарство так і не отримало, бо обробка була проведена не в фазу кущіння згідно з рекомендаціями, а у фазі другого міжвузля (ВВСН 32). Дане поле доцільно було обробити не препаратом з трибенурон-метилом, а гербіцидом Ратник ТОВ «Франдеса Україна» який знищив би однорічні та багаторічні дводольні бур’яни, в тому числі стійкі до 2,4-Д і 2М-4Х, та падалицю усіх видів соняшнику.
Значною перевагою Ратника є можливість його застосування в ранньовесняний період при нічних зниженнях температур та затяжній прохолодній весні, адже цей гербіцид відмінно діє вже за температури від +8◦С. Також Ратник ефективний проти таких стійких видів, як підмаренник, ромашка, мак, та швидко діє на бур’яни.
Ефективний фунгіцид = належна якість зерна
Навесні, ще до відновлення вегетації, за температури +3-5◦С, можливе інфікування озимої пшениці збудниками та розвиток уже наявних на рослинах хвороб, найпоширенішими з яких є кореневі гнилі, борошниста роса, септоріоз, фузаріоз та різні види іржі. Саме ураження посівів озимої пшениці хворобами є найвагомішою з причин зниження урожайності, а також якості зерна. Бо, на відміну від обов’язковості обробки гербіцидами, не в усіх господарствах належним чином ведуть боротьбу з хворобами рослин, обмежуючись одноразовим внесенням фунгіциду.
Основним джерелом інфекції зазвичай є заражені рештки, насіння, ґрунт, а розвиток хвороб розпочинається за сприятливих умов. Так, борошниста роса сильніше розвивається на загущених посівах, при внесенні високих доз азотних добрив, на ранніх посівах. Втрати врожаю від борошнистої роси можуть становити від 15% до 35%. Для захисту посівів від борошнистої роси ТОВ «Франдеса Україна» пропонує препарати Карбеназол, Аліот, Азимут та Зарниця.
Септоріоз частіше розвивається за тривалої вологої та вітряної погоди на посівах озимої пшениці, де вносилися лише азотні добрива. Встановлено, що найвища розповсюдженість та ступінь ураження пшениці цією хворобою відмічається у фазі виходу рослин у трубку. Внаслідок розвитку септоріозу в рослинах змінюються фізіолого-біохімічні процеси, вміст хлорофілу зменшується на 15-70%, інтенсивність фотосинтезу знижується в чотири-дев’ять разів, а інтенсивність дихання — на 4-17%. Втрати врожаю від плямистостей, зокрема і септоріозу, можуть становити до 40%. Для запобігання розвитку цього захворювання необхідно скористатися фунгіцидами ТОВ «Франдеса Україна» Аліот, Азимут, Зарниця та Карбеназол.
Особливо шкодочинним серед хвороб зернових культур є фузаріоз. Найбільше уражуються рослини озимої пшениці, посіяні після стерньових попередників і кукурудзи. Практично кожна третя-четверта насінина в країні несе на собі інфекцію фузаріозних грибів, які є потенційно небезпечними та можуть викликати ураження рослин різними видами фузаріозів. Прояви фузаріозів можуть бути різноманітними — у вигляді кореневих гнилей, фузаріозу листків або колосу, снігової плісняви та інші. Причому, ці прояви та їх спосіб вираження залежать від виду грибів. Недобір урожаю при ураженні фузаріозом всього колоса становить 82%, половини — 76%, третини — 44%, крім того, близько 70% зерен втрачають схожість. Фузаріоз колосу погіршує хлібопекарські якості борошна. Зерно, уражене видами F. sporotrichiella, F. Graminearum може викликати отруєння людей та тварин. Тому необхідно приділяти особливу увагу боротьбі з цим захворюванням.
Використання недостатньо ефективних проти збудників фузаріозу колосу фунгіцидів може призвести до значних втрат урожаю. Прикладом цього є одне експорто-орієнтоване господарство Тернопільської області, яке для для захисту від фузаріозу колосу використало препарат з діючими речовинами ципроконазол та пропіконазол в рекомендованих нормах згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Обробіток було проведено в оптимальні строки — на початку цвітіння. Тільки от після проведення аналізу зерна на токсини виявилось, що їх вміст в зерні перевищує не тільки дозволені норми для експорту в Європу, а й норми для фуражного зерна в Україні. В результаті досліджень в багатьох країнах спеціалісти прийшли до висновку, що найбільш ефективними проти фузаріозу колосу є тебуконазол, протіоконазол та метконазол. Отже, якби в господарстві був використаний препарат Азимут або Азимут Классик, описаної проблеми не виникло б, оскільки до складу обох фунгіцидів входить діюча речовина тебуконазол.
Слідкуйте за температурним режимом
Фунгіциди ТОВ «Франдеса Україна», які рекомендуються для боротьби з хворобами озимої пшениці, а саме — Аліот, Азимут, Карбеназол і Зарниця — є комбінованими двокомпонентними препаратами, до складу яких входять діючі речовини різних хімічних класів, що запобігає виникненню резистентності у збудників і забезпечує ефективну дію та тривалий захист посівів від хвороб. Препаратами ТОВ «Франдеса» можна здійснювати захист при різних температурних режимах — від низьких до оптимальних температур застосування. В ранньовесняний період, за температури від +5◦С, необхідно скористатись Карбеназолом, до складу якого входить карбендазим, який ефективний і за низьких температур. Фунгіцид Зарниця, що містить азоксистробін, працює від +10◦С, інші препарати у своєму складі мають різні триазоли — пропіконазол та ципроконазол (Аліот), тебуконазол і триадимефон (Азимут), епоксиконазол (Зарниця), і ефективно діють при температурі від 12-14◦С.
Ольга Левадна, головний агроном ТОВ «Франдеса Україна»