Збиральна (білкова) стиглість

174

Збиральна (білкова) стиглість характеризується збільшенням вмісту білку у вистигаючому насінні гороху. На початку цієї фази стиглості при вологості насіння 40-35% припиняється накопичення в них сухих речовин. Насіння набуває типового для сорту забарвлення, легко ріжеться нігтем. Рослина в цей період поступово жовтіє. В середині білкової стиглості зелене забарвлення мають тільки верхівки рослин, вологість насіння знижується до 24%. В цей час достигає 50-75% бобів. В такому стані стиглості бобів горох рекомендується скошувати у валки. Повна стиглість насіння в господарському відношенні відмічається при зменшенні його вологості до 19-14%.

Насіння більшості сільськогосподарських культур, зібране в період повної стиглості, при пророщуванні його в сприятливих лабораторних умовах, як правило, має невисоку енергію проростання і схожість. Таке морфологічно зріле насіння, але незріле фізіологічно набуває повну здатність проростати лише після тривалого зберігання. В цей час насіння знаходиться в стані спокою, який називається періодом фізіологічного, або післязбирального достигання.

В зібраному насінні фізіологічні і біохімічні процеси не затухають. Під час зберігання в них відбувається перетворення простих органічних речовин в більш складні. В насінні пшениці, наприклад, зменшується кількість цукрів і зростає вміст крохмалю і жирів, завершується синтез білків.

Популярне