Забарвлення ґрунту

1532

Забарвлення ґрунту — це найбільш доступна і, перш за все, помітна морфологічна ознака, суттєвий показник належності ґрунту до того чи іншого типу, що визначається кольором тих речовин, з яких він складається, а також гранулометричним складом, фізичним станом і ступенем зволоження. 

При описі ґрунту виділяють однорідність забарвлення, яке буває: рівномірно-однорідне (інтенсивність і відтінки не змінюються в межах всього генетичного горизонту) та нерівномірно-однорідне (зверху донизу горизонту забарвлення залишається тим самим, а змінюється лише відтінок).

За С. О. Захаровим, найбільш важливими для забарвлення ґрунту є такі три групи сполук: 

  • гумус; 
  • сполуки заліза; 
  • кремнієва кислота, СаСО3 та каолін.

 Гумусові речовини в більшості випадків зумовлюють чорне, темно-сіре, сіре забарвлення ґрунту. Часом чорне забарвлення може бути зумовлене й іншими причинами: невеликими плямами (пунктуаціями) оксидів і гідроксидів марганцю (підзолисті ґрунти), сірчистого заліза (болотні ґрунти), материнської породи (юрські глини, вуглисті сланці). 

Окисне залізо надає ґрунту червоного, брудного помаранчевого та жовтого кольору. Зі сполук Fe3+ найбільшу роль у забарвленні відіграють його безводні та водні оксиди. 

Сполуки закисного заліза надають ґрунту сизуватих, зеленуватих, голубуватих тонів (вівіаніт Fe3(PО4)2·H2О в болотних ґрунтах). Кремнезем (SiO2), вуглекислий кальцій (СаСО3), каолініт (H2Al2Si2O4·H20) зумовлюють білий та білястий колір. У деяких випадках помітну роль у білястих відтінках відіграють гіпс (CaSО4·2H2О), легкорозчинні солі (NaCl, Na2SО4 та ін.).

Забарвлення ґрунту в польових умовах залежить від його вологості й ступеня освітленості. Вологий ґрунт має більше темне забарвлення, ніж сухий, тому необхідно визначати ступінь його зволоження. 

Визначення грунтового забарвлення в лабораторних умовах може бути отримане з використанням спеціального лабораторного обладнання, наприклад, фотометра – прилада, що дозволяє визначити ступні відбиття чи поглинання світлових хвиль різної довжини від зразка грунтової маси. 

Популярне