Водний режим ґрунту

1773

Водний режим ґрунту — це сукупність явищ надходження води в ґрунт, її переміщення, змін фізичного стану, втрати з ґрунту. 

Залежно від прибутку й витрати вологи та стосовно до різних природних умов Г.М. Висоцький установив чотири типи водного режиму — промивний, періодично промивний, не промивний і випотнілий. А.А. Роде розвиваючи вчення Г.М. Висоцького, виділив 6 типів водного режиму, які розділені на ряд підтипів (табл. 2.5). 

1. Мерзлотний тип. Має місце у районах розповсюдження багаторічної мерзлоти. Мерзлий шар ґрунту і материнської породи є водотривом, який обумовлює наявність надмерзлотної верховодки. Тому верхня частина ґрунту, який розмерзається протягом вегетації, насичена водою. 

2. Промивний тип водного режиму буває у тих широтах, де опадів випадає більше, ніж витрачається, тобто вода промиває профіль ґрунту. При цьому у верхньому горизонті розчиняються деякі сполуки і вимиваються вглиб або й зовсім виносяться у річки та водоймища. Таке явище спостерігається у північних широтах, покритих підзолистими й дерново-підзолистими ґрунтами. У цих умовах 30 % вологи затримується кроною дерев. 5 % - витрачається на поверхневий стік, 10 % - на фізичне випаровування й використання трав'янистою рослинністю, 10 % - внутрішній ґрунтовий стік, 30 % - використовується корінням дерев, 15 % - інфільтрація на рівень ґрунтової води.

Читати по темі: Кислотність ґрунту. Вплив зміни клімату та інших факторів

3. Періодично промивний тип, характерний для природних зон із коефіцієнтом зволоження 0,8-1,2 , коли середня багаторічна сума опадів рівна випаровуванню. Для цього водного режиму характерне чергування обмеженого промочування ґрунтового профілю в сухі роки, а також наскрізного промочування у вологі. Промивання ґрунтів надлишком опадів створюється 1-2 рази у декілька літ. Такий водний режим, характерний сірим лісовим ґрунтам, чорноземам опідзоленим і вилугуваним. 

4. Не промивний тип водного режиму характерний для зон, де коефіцієнт зволоження менший одиниці, коли випаровування рівне інфільтрації води у ґрунт. Вода атмосферних опадів у цих широтах не промиває зверху суцільний шар ґрунту. Між верхнім зволоженим шаром ґрунту (до 70 см) і ґрунтовими водами залишається не зволожений горизонт. Обмін вологою відбувається шляхом переміщення води у формі пару. Такий водний режим розвивається у степових ґрунтах - чорноземах та каштанових, бурих напівпустинних, сіро-бурий пустельних ґрунтах. 

5. Випотпілий тип водного режиму - це коли випаровування більше інфільтрації води у ґрунт.. Уся волога, яка поступає у ґрунти з опадами використовується на випаровування. Крім того, на випаровування використовується і ґрунтова вода. Цей тип водного режиму характерний для пустельних зон із близьким заляганням ґрунтових вод, де розвиваються солончаки. Для водного режиму характерне переважання висхідних потоків вологи у ґрунтах за рахунок підживлення з рівня ґрунтових вод капілярами. При високій мінералізації ґрунтових вод у ґрунти поступають легкорозчинні солі й ґрунт засолюється.

Популярне