Складні комплексні добрива

741

Складні комплексні добрива — це добрива, які складаються з однорідних часток, що мають однаковий або близький хімічний склад; вони можуть містити живильні елементи в декількох формах. Складні добрива можуть бути й рідкими.

Складні добрива: амофос, діамофос, калійна селітра.

Амофос − однозаміщений фосфорнокислий амоній (NH4H2PО4) з вмістом 12% азоту і 52% фосфору, це висококонцентроване добриво. Добувають його нейтралізацією фосфорної кислоти аміаком. Має добрі фізичні властивості, негігроскопічне, добре розсівається у вигляді гранульованого продукту. Застосовують амофос як основне і особливо припосівне (в рядки) добриво, в усіх зонах. Найбільшу ефективність проявляє на чорноземах, дерново-підзолистих грунтах. Недоліком цього добрива є те, що в нього широке співвідношення (1:4) між азотом і фосфором, тоді як багато сільськогосподарських культур потребують більше азоту, ніж фосфору. Його застосовують для приготування сумішей і зменшення гігроскопічності інших добрив.  

Діамофос ((NH4)2НРО4) містить 20-21 % азоту і 51- 53 % Р2О5. Це найбільш концентроване складне добриво, розчинне у воді, з добрими фізичними властивостями. Як і амофос, його одержують насиченням фосфорної кислоти аміаком. Діамофос має більш сприятливе співвідношення (1:2,5) між азотом і фосфором, ніж амофос. Це найбільш концентроване складне добриво. Істотним недоліком діамофосу і амофосу є широке відношення між азотом і фосфором, тому для нормального співвідношення азоту і фосфору до амофосу і діамофосу додають аміачну селітру або карбамід. Використовують майже на всіх грунтах, особливо на чорноземах для основного удобрення і для підживлення технічних, зернових та овочевих культур. Він довго зберігається і добре змішується з усіма добривами. 

Калійна селітра (KNО3) – подвійне складне добриво, яке містить 13 % азоту і 46 % калію. Має добрі фізичні властивості. Характеризується широким співвідношенням між азотом і калієм (1:3,5), тому при внесенні під більшість сільськогосподарських культур до нього потрібно додавати азот і фосфор. Виготовлені суміші мають добрі фізичні властивості, і їх можна вносити під чутливі до хлору культури.

Популярне