Редуценти

14823

Редуценти — це організми, що переводять органічні речовини в неорганічні.

Мікроорганізми розкладають органічну речовину продуцентів і консументів до простих сполук - води, вуглекислого газу, мінеральних солей, замикаючи таким чином колообіг речовин у біосфері. До редуцентів належать бактерії, гриби. Їх налічується 75 тис. видів, а сумарна маса становить 1,8∙108 т.

Ці організми поділяють на редуцентів І порядку, редуцентів ІІ порядку і так далі, аж доки не пройде повна мінералізація органічних речовин. Організми, які займаються біоредукцією, створюють особливий ланцюг живлення, основою якого є детрит. Тому такий ланцюг живлення називають детритним. При цьому не можна виділити певну групу організмів, які б займались біоредукцією якоїсь речовини від початку до кінця.  

Частково мінералізація органічних речовин відбувається у всіх живих організмів. Справжні редуценти, які завершують цикл руйнації органічних речовин, вважаються лише такі організми, що виділяють у зовнішнє середовище тільки неорганічні речовини, готові до залучення в новий цикл. Так, бактерії, що денітрифікуються, відновлюють азот до елементарного стану, бактерії, що сульфатредукуються – сірку до сірководню. 

У наземному середовищі основний перебіг процесу деструкції органічних речовин відбувається в ґрунті. Активна діяльність організмів-розкладачів приводить до того, що річний опад органічних речовин повністю розкладається в тропічних дощових лісах протягом 1-2 років, у листяних лісах помірної зони – за 2-4 роки, у хвойних лісах – за 4-5 років, а в тундрі процес розкладання може тривати десятки років.

Редуценти відіграють основну роль у формуванні блоку рослина–ґрунт. В процесі відмирання рослин, в ґрунти потрапляють органічні речовини, які інші рослини не можуть безпосередньо використовувати без діяльності редуцентів. Але біоредукцією біоценотична роль редуцентів не обмежується. Вони своєю діяльністю покращують структуру ґрунтів, сприяють їх аерації, проникненню води, переміщенню органічних речовин з поверхні ґрунтів в глибину. 

Редуценти приймають участь в процесах ґрунтоутворення. Якби не було редуцентів проходило б накопичення мертвої органічної речовини на поверхні ґрунту, а рослини не мали б необхідної кількості неорганічних речовин, які використовуються для побудови органічних, що стало б причиною їх загибелі.

Популярне