Паразитизм

5133

Паразитизм — це одна із форм співжиття різних видів рослин, з яких один живе за рахунок іншого. 

Паразит — організм, який існує безпосередньо за рахунок особин іншого виду й тісно з ними пов'язаний у своєму життєвому циклі. Він отримує їжу від одного або дуже невеликої кількості особин організмів-хазяїв, завдаючи останнім певної шкоди, при цьому не викликаючи їх моментальної загибелі. 

Паразитизм буває постійний і тимчасовий. Серед паразитів є бактерії, гриби і рослини. У ботаніці паразитами називають такі види рослин, які повністю ростуть і розвиваються за рахунок інших, використовуючи поживні речовини рослини-господаря.

Понад 300 видів паразитних бактерій розвиваються на культивованих і дикорослих видах рослин, вони викликають захворювання – бактеріози (бактеріоз сорго, проса, пшениці й кукурудзи).

Також наявні паразитні бур’яни, які не мають коренів і зелених листків, внаслідок чого втратили здатність до фотосинтезу і живляться за рахунок рослин живителів до яких присмоктуються спеціальними присосками (гаусторіями). За місцем паразитування на рослинах їх поділяють на стеблові (повитиці) і кореневі (вовчки).

Читати по темі: Вовчок соняшниковий: боріться і поборете

До стеблових відносять різні види роду Повитиці, яких нараховується близько 150 видів, вони зустрічаються в Україні. Можуть вражати різні рослини: конюшину, вику, люцерну, хміль, кропиву, льон, соняшник і навіть виноград, ягідні кущі та молоді плодові дерева. Розмножується насінням і частинами стебел. Через 2-3 тижні після початку цвітіння з'являється насіння. Це одні з найбільш небезпечних для сільського господарства рослин, які належать до категорії карантинних об'єктів.

Кореневі рослини-паразити: вовчок соняшниковий, конопляний і капустяний. На території України відомо 28 видів. Найбільш поширений перший, вражає соняшник, помідори, тютюн. Стебло невисоке, кремового кольору, покрите лусочками, зберігає схожість 6-8 років.

Популярне