Морфорегулятори

434

Морфорегулятори — біохімічні регулятори росту і розвитку окремих органів рослин без застосування фітогормонів і генних модифікацій.

Спеціалісти компанії BASF зазначають, що кожен агроприйом націлений або на збереження, або на збільшення врожайності. За спостереженнями фахівців максимальний ефект від застосування морфорегуляторів досягав 20% в порівнянні з діялнками, що необроблювали препаратом. Якщо раніше з поля збирали 2 т/га, то прибавка була 0,35-0,4 т/га, якщо базова врожайність на полі сягнула 3 т/га, то прибавка дорівнювала 0,7-0,8 т/га за рахунок морфорегулятора Архітект.


Згідно багаторічних кліматичних умов зони в Україні поділені на Посілля, Лісостеп і Степ, тому норми застосування морфорегуляторів будуть відрізнятись. Але оскільки протягом декількох років погодні умови в різних зонах різняться, то спеціалісти з компанії BASF визначають різницю у застосуванні препаратів залежно від особливостей поля, а не територіального розташування господарства. Одним з головних параметрів, який впливає на вибір норми внесення — це запаси  ґрунтової вологи. На 70% соняшник формує свою врожайність завядки зимово-весняним запасам вологи, які він накопичує до відновлення весняної вегетації. 

Ідеальний варіант — це коли агроном може визначити запаси вологи в  ґрунті і від цього обирати норму внесення морфорегулятора, але фізично зробити це складно. 

Фахівців компанії BASF дають такі рекомендації по визначенні норми внесення морфорегулятора: якщо від відновлення весняної вегетації до моменту посіву соняшника випало менше 100 мл опадів, то буде достатньо застосовувати 1 л/га морфорегулятора Архітект; якщо 100-120 мл — 1,2 л/га; від 120 до 150 мл — 1,5 л/га і якщо більше 150 мл, то норма буде 2 л/га.

До внесення морфорегуляторів потрібно підходити уважно і звертати увагу на фазу застосування, яка відноситься безпосередньо до культури. 

Застосування морфорегуляторів має перед собою досягнення перерозподілу енергоресурсів рослин: зменшення висоти рослини і збільшення кореневої маси, які опосередкованого дають багато переваг для аграрія. Найкращий результат морфорегулятори дають у фазу 8-10 справжніх листків соняшника. Якщо застосовувати препарати раніше чи пізніше цієї фази, то бажаий ефект буде менш помітний.

Будь-який агроприйом несе в собі витрати і внесення морфорегуляторів не виняток. Рівень прибавки врожаю від внесення цих препаратів в першу чергу залежить від загального потенціалу поля. За спостереженнями спеціалістів компанії прибавка може сягнути 20% від потенціалу поля (від рівня удобрення, обробітку і типу ґрунту, кількості опадів).

Витрати безпосередньо на внесення рекомендованої дози морфорегулятора Архітект 1,2 л/га сягає близько 0,1 т/га товарного соняшнику. Коли отримаєте прибавку 0,35-0,4 т/га, то відмінусувавши 0,1 т/га, отримаємо чисту прибавку. Максимальний рівень прибавки був 0,82 т/га .

Популярне