Карантин рослин

44

Система державних фітосанітарних заходів з охорони країни від проникнення небезпечних шкідників, збудників хвороб, бур’янів та інших шкідливих організмів, відсутніх на її території, що становлять потенційну економічну загрозу рослинним ресурсам, а також заходів, спрямованих на своєчасне виявлення, локалізацію та ліквідацію вогнищ зараження. К. р. – це суверенне право країни запобігати завезенню, самост. проникненню з-за кордону і поширенню карантин. організмів на території, де вони відсутні. Є важливою ланкою загальної системи захисту рослин.

Читати по темі: Поширення карантинних організмів в Україні у 2019 році

Правила, норми та вимоги, на які повинні орієнтуватися карантинні служби, розробляють провідні міжнародні організації у галузі фітосанітарії – Секретаріат Міжнародної конвенції з захисту рослин, Європейська і Середземноморська організація з захисту рослин. Державна служба з карантину рослин контролює дотримання карантинного режиму і карантинних заходів під час вирощування, заготівлі, переміщення, зберігання, перероблення, реалізації та використання підкарантинної продукції рослинного походження, вивчає видовий склад, біологію та екологію небезпечних для рослин організмів, відсутній на території країни, прогнозує можливість їхньої акліматизації з метою запобігання ввезенню карантинних організмів у країну. Через розширення торгових зв’язків між окремими країнами, скорочення часу на перевезення вантажів зростає небезпека завезення з посівним чи посадковим матеріалом або з сільгосп сировиною нових видів шкідників, збудників хвороб і бур’янів. Таким чином проникли в Європу філоксера, кров’яна попелиця, колорадський жук, західний кукурудзяний жук (діабротика), фітофтороз картоплі й томатів, низка іржастих захворювань, повитиця, амброзія, пероноспороз тютюну та ін. З Європи до Америки завезені хлібний комарик, золотогузка, середземноморська плодова і гессенська мухи тощо. У зв’язку з цим для контролю за переміщенням матеріалів рослинного походження з однієї географічної зони до іншої у всьому світі запроваджено карантин. Карантин рослин поширюється на насіння, саджанці, чубуки, бульби, цибулини, продовольче і фуражне зерно, свіжі плоди та ягоди, овочі, сухофрукти, спеції, горіхи, рослинні волокна, тютюнові вироби та іншу промислову сировину, тару, пакувальні засоби, вироби з рослинних матеріалів, які можуть сприяти переміщенню шкідників, збудників хвороб, бур’янів. Контролю підлягають перераховані вантажі як у великих товарних партіях, так і в посилках, бандеролях, багажі пасажирів, які прибули з інших країн, а також транспортні засоби (морські й річкові судна, літаки, залізничні вагони, автомобілі тощо), складські приміщення та підприємства, де зберігається і переробляється імпортна підкарантинна продукція.

Карантинна служба країни-експортера зобов’язана кожну партію товарної продукції супроводжувати карантинним фітосанітарним сертифікатом. Підкарантинні вантажі, тара і транспортні засоби, що їх перевозять, у пунктах перетину кордону підлягають первинному огляду. Карантинні лабораторії здійснюють експертизу зразків вантажів. Заражену партію вантажу знезаражують, знищують або повертають назад. Приховане зараження посівного чи посадкового матеріалу виявляють під час випробування або пророщування зразків в інтродукційно-карантинних розсадниках та оранжереях. Вторин. карантин. огляд і контроль здійснюють карантинні інспектори в пунктах призначення при вивантаженні, зберіганні, переробленні й використанні завезених матеріалів. Серед заходів внутрішнього карантинного режиму – періодичні карантинні обстеження певних районів або посівів різних культур на наявність карантинних шкідників, зараженість збудниками хвороб чи присутність бур’янів, контроль переміщення вантажів рослинного походження в країні. Під час обстеження виявляють вогнища зараження, визначають їхні межі та здійснюють заходи з локалізації чи ліквідації.

Популярне