Індекс врожаю

501

Нормалізований відносний вегетаційний індекс - це показник здатності рослин відображати і поглинати світлові хвилі. Здавалося б, до чого тут урожай? Відповідь лежить на поверхні: рослини мають зелений колір, тому що хлорофіл, що входить до складу їх клітин відображає зелені хвилі світлового спектру і поглинає червоні. Кількість хлорофілу, в свою чергу характеризує потужність листових пластин та інших фотосинтезуючих органів.

Агрономи багатьох сучасних господарств звертаються саме до цього показника для того, щоб зробити більш-менш точний прогноз врожайності вирощуваних культур і систематично оцінювати стан рослин протягом всього періоду вегетації. Апаратне забезпечення в с/г дає широкі можливості для збору інформації в польових умовах в режимі онлайн.

У здорових пагонів в клітинах міститься досить хлорофілу, у хворих - навпаки, спостерігаються ознаки недорозвиненості і в'янення. Діапазон значень індексу вегетації коливається від -1 до +1. Це пояснює, чому даний показник «нормалізований»: він висловлює різницю між мінімальним і максимальним відображенням зеленого кольору. Відповідно до цього алгоритму можна відрізнити об'єкти неживої природи від рослинності:

  • для снігу, води, грунту, каменів і т.п. індекс приймає значення від -1 до 0;
  • у рослин - в діапазоні від 0 до 1 (чим більше зелена маса, тим значення ближче до 1).

Зауважимо, що індекс вегетації - відносний, він не має одиниці виміру і не дає конкретних характеристик для рослин, а лише дозволяє дати оцінку загального стану розвитку посівів.

Читати по темі: Визначення врожайності кукурудзи за факторами, що впливають на формування врожаю (американський досвід)

Вимірювання проводяться двома способами:

  1. За допомогою наземних датчиків, які кріпляться до с / г-техніки;
  2. дистанційно - за рахунок зйомки з безпілотника / літака, оснащеного камерою з ІЧ-фільтром.

Індекс дозволяє оцінити потенційний урожай на полі, але абсолютно не пояснює причини, через які той може знизитися. Це загальна картина того, що відбувається, на підставі якої фахівці вирішують ряд виникають перед ними завдань. Аналіз актуальний в будь-якій фазі розвитку рослин, при цьому потрібно усвідомлювати закономірності зміни значень індексу: на початку вегетації, коли рослини набирають масу - він росте, в момент цвітіння/формування зерна - призупиняється у міру дозрівання врожаю - знижується. Отже, по індексу можна провести порівняльний аналіз стану посівів в один і той же час.

Розглянемо ці залежності докладніше:

На початку вегетації зростаючий індекс показує те, наскільки дружні були сходи, а якщо культура озима, то ступінь сприятливості її перезимівлі:

  • якщо значення нижче 0,15, то сходи розріджені або загинули. Така цифра відповідає чорному пару;
  • 0,15-0,2 - рослини пішли в зимівлю недорозвиненими, тобто не сформували вузол кущіння;
  • 0,2-0,5 - рослини пішли «під сніг» в фазу кущіння;
  • від 0,5 - аномально високий показник після виходу із зимівлі. Необхідна перевірка ділянки за іншими параметрами.

В середині вегетації, індекс може бути 0,5-0,8. Значення в такій межі говорить про те, що на полі або окремій його ділянці все добре. Однак це може вказувати на наявність бур'янів.

В цілому, за даними індексу можна зробити досить точний прогноз врожайності. Так, потенційно максимальний урожай передбачається, якщо пікове значення досягає 0,8 (в період фази колосіння або формування качана/кошика).

Популярне