Детритофаги

846

Детритофаги — гетеротрофні організми водних і наземних екосистем, що живляться детритом і мікроорганізмами, які його розкладають.

Це різноманітні гнильні бактерії, гриби, хробаки, личинки комах, жукикопрофаги й інші тварини – всі вони виконують функцію очищення екосистем. Детритофаги беруть участь в утворенні ґрунту, торфу, донних відкладень водойм.

Наземні детритофаги: дощові черв'яки, терміти, жуки-могильники, гнойовики-землериїв, багатоніжки, мокриці, гнойові мухи, личинки комах. Вони живляться органічними речовинами ґрунту та живими мікроорганізмами, які його населяють.

Водні детритофаги: двостулкові молюски, коловертки, поліхети, планктонні ракоподібні, ехіуріди, сілікуарія південна. Одні детритофаги відфільтровують дрібні частинки детриту з води за допомогою спеціальних фільтрувальних органів, інші живляться ними безпосередньо (ґрунтоїди).

Гинучи, тварина або рослина стає джерелом енергії й біогенних елементів  для детритофагів, їжею для яких служать також продукти життєдіяльності інших видів. 

Детритофаги, що харчуються трупами тварин, називають некрофагами, це грифи, стерв'ятники, ворони. Найбільше різноманітних детритофагів мешкає у ґрунті, завдяки чому з мертвої органіки (насамперед, з коріння рослин) і формується ґрунт. 

У водних екосистемах серед детритофагів за способом добування і переробки їжі розрізняють подрібнювачів, збирачів, фільтраторів. У спеціальну екологічну групу детритофагів відокремлюють копрофагів, які харчуються екскрементами. Добуваючи їжу, вони ковтають донний осадок і пропускають його через свій кишечник. Копрофаги здатні безупинно їсти, тому їхній кишечник завжди містить їжу, що становить приблизно третину загальної ваги тіла тварини.

У основі трофічних ланцюгів іншого типу - детритних - знаходиться нежива органічна речовина - детрит. У таких ланцюгах в ролі консументів виступають детритоядні організми різних груп (наприклад, черв'яки, личинки, стоноги), що живляться опалим листям, живуть в ґрунті, а також бактерії, гриби, розкладаючі органічні речовини.

Детритні ланцюги широко поширені у біосфері, зазвичай вони функціонують як би пліч-о-пліч з ланцюгами живлення пасовищного типу. Проте, і в цих випадках у біоценозі переважає той або інший із згаданих типів ланцюгів, зокрема, їм може бути детритний. 

Приклад: Детрит - дощові черв'яки - комахоїдні птахи - хижі птахи.

Популярне