Біотехнологія рослин

2500

Біотехнологія — це наукова галузь, яка знаходиться на межі різних наук - біофізики, біохімії, мікробіології, генетики, молекулярної біології, генної інженерії. Біотехнологія дає великі можливості для створення сортів, які майже не ушкоджують хвороби та шкідники. 

Вся інформація по тегу #біотехнології

Біотехнологія рослин — це наука про використання рослинних організмів, клітин, тканин та органів рослин, субклітинних, молекулярних структур та метаболітів рослинної клітини для створення біотехнологічних продуктів. Біотехнологія рослин як окрема галузь біотехнології виникла за поєднання результатів розробок фізіології, генетики та цитоембріології рослин. 

Основним методом є культивування ізольованих клітин, тканин та органів in vitro. Що дозволяє використовувати ізольований стан об’єктів культивування в умовах in vitro, керувати диференціацією та морфогенезом рослини, спрямовувати їх на досягнення визначених цілей, проводити генетичну трансформацію. Промислова біотехнологія рослин забезпечує випуск рослинної біомаси та метаболітів для подальшого використання у медицині і ветеринарії, фармакології, косметології, харчовій та хімічній промисловості. 

Читати по темі: Біологізація рослинництва: наскільки вона реальна в умовах України. Чи можна протиставити біопрепарати та хімічні ЗЗР?

Біотехнологія рослин має два основні розділи — клітинну інженерію та генетичну інженерію рослин.

  • Клітинна інженерія рослин — розділ біотехнології, основним напрямком якого є культура соматичної тканини, отримання гаплоїдів in vitro, суспензійні культури, культура протопластів і парасексуальна гібридизація, запилення та запліднення in vitro, мікроклональне розмноження, отримання безвірусного садивного матеріалу методом культури меристем, виробництво вторинних метаболітів рослин в культурі in vitro, ембріокультура, збереження рослинного матеріалу в культурі in vitro і кріоконсервація та інші.
  • Генетична інженерія рослин — розділ біотехнології, пов’язаний з цілеспрямованим конструюванням in vitro нових комбінацій генетичного матеріалу, здатного розмножуватися у клітині і змінювати її спадкові якості. Виділення окремих генів та введення їх у геном рослини забезпечує можливість створення генетично модифікованих рослин. Такі генетично модифіковані рослини отримали назву трансгенних рослин, що представляють собою рослини нового типу, які дозволяють значно збільшити ефективність рослинництва. Під трансгенними рослинами сьогодні вже зайняті сотні млн. га. Генетична інженерія має два напрямки – генна інженерія та геномна інженерія.

Популярне