Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Холодний травень сприяв зараженню сходів кукурудзи фузаріозною інфекцією
До складних з точки зору погодних умов для кукурудзи цієї весни ще додались загрози ураження хворобами сходів. Цю проблему помічено на полях у Польщі, пише Farmer.pl.
Зазначається, що наразі, на початку червня, досить слабкими виглядають навіть рослини, посіяні в середині квітня. Ситуація почала поліпшуватись лише в останній тиждень. Подекуди, хоч і не всюди, пройшли дощі, і на кукурудзі також сприятливо позначилось потепління. Адже кукурудза — теплолюбна культура і важко переносить такі похолодання, яким відзначився цьогорічний травень, який у Польщі (і в Україні також, — ред.) був найхолоднішим за останні 30 років. Через це на більшості посівів — низькорослі рослини, зі значною затримкою розвитку.
«Багато фермерів зазначають, що цього року у нас на початку червня така ж кукурудза, як і в попередні роки приблизно 10 травня. Незалежно від дати сівби — чи то середина квітня, чи початок травня — кукурудза практично перестала розвиватися в травні або прогресувала дуже повільними темпами. Такі умови також сприяли розвитку фузаріозу сходів кукурудзи», — зазначає автор.
Фузаріозна гниль сходів — це хвороба, яка викликається грибами родів Pythium та Fusarium. Що важливо — в умовах, сприятливих для розвитку хвороби, рослини можуть заразитися навіть попри використання фунгіцидних обробок.
Цьогорічні умови однозначно сприяли інфікуванню. Фузаріоз сходів небезпечний у разі прохолодної весни, а саме так було у травні. Опади, які були і досі є дуже необхідними, також сприяють інфекції. Якщо поєднати ці два елементи — дощ і винятково холодний травень, хвороба може розвиватися дуже динамічно. Звісно, не скрізь.
«Фузаріоз сходів з'являється переважно на посівах з монокультурою — не обов'язково виключно з кукурудзою. Адже в багатьох випадках структура врожаю базується на циклі кукурудза-зернові-кукурудза-зернові. Де-факто, в цій системі у нас є лише зернова сівозміна. Така сівозміна значно збільшує ризик появи хвороби. Крім того, рослини, посіяні в місці, надмірно ущільненому після великої кількості проходів, більш схильні до фузаріозу. Збудники, що викликають цю хворобу, живуть як у рослинних рештках, так і в самому ґрунті», — пояснюють фахівці.
Рослини, уражені цією хворобою, часто гинуть ділянками. Якщо фузаріоз уразить рослину до появи сходів, пагони загинуть. Такі рослини не проростають. Однак зараження може статися також під час лише появи інфекції та одразу після неї. Тоді спочатку помітні жовтуваті плями (навколо кореневої шийки), а симптоми ще більш помітні на наступному етапі, коли на рослинах з'являються чорні смуги. Заражені рослини спочатку жовтіють, а потім гинуть, тож місцями можна побачити всохлі рослини. Також можливо, що зараження буде не таким серйозним, але хворі рослини розвиватимуться значно повільніше, ніж здорові.
Читати також: 10 факторів, що можуть бути не враховані у вирощуванні кукурудзи, і призведуть до втрат врожаю
Іноді різницю між здоровими і зараженими рослинами можна помітити лише після підвищення температур, коли здорові розпочинають активно розвиватись, а хворі залишаються пригніченими.
На цьому етапі боротись із фузаріозною гниллю сходів уже неможливо. Але слід пам'ятати, кажуть польські фахівці, що навіть якщо рослини не загинуть внаслідок цієї хвороби, у пізніший період такі рослини будуть більш схильні, серед іншого, до кореневої гнилі та гнилі основи стебла. Зрештою, також зростає ризик фузаріозу качана.
«Звичайно, фузаріоз сходів не єдина причина висихання молодих рослин. Іноді за пошкодження відповідають шкідники, але симптоми на рослині, особливо на кореневій шийці, відрізняються. Однак, якщо ви помітили характерні симптоми фітофтору сходів, уповільнений розвиток або загибель рослин, то найчастіше це є результатом інфекції», — додали експерти.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com
Читати також: Захист кукурудзи в сезоні 2025: нові виклики та ефективні рішення



