Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
На озимих спостерігається активність п’явиці: найбільш там, де не зробили обробку по льоту імаго
Наразі спостерігається заселення посівів озимих зернових п’явицями, починаючи з південно-західних областей. Надалі поширення шкідника спостерігатиметься й у центральних і західних областях. Якщо в господарствах не встигли провести інсектицидні обробки, варто подумати про це в найближчі тижні.
Про це у коментарі для SuperAgronom.com розповів Сергій Богомаз, співзасновник ТОВ «Агрокомпанія».
За його словами, там, де господарства працювали інсектицидною групою препаратів тиждень-два тому, на посівах ці шкідники відсутні. Адже таким чином проконтролювали літ імаго. Якщо ж цей період пропустили, то шкідник встиг зробити яйцекладку і зараз відбувається вихід личинок.
«Літ імаго п’явиці зазвичай відбувається в період між першою та другою фунгіцидними обробками пшениці, разом із якими вноситься також інсектицид. Якщо з першим внесенням запізнились з якихось причин, то повністю проконтролювали цього шкідника», — каже експерт.
І хоч вихід п’явиці це щорічне явище в цей період, але саме нинішнього сезону, передусім через погодні умови, які не давали змоги вчасно виходити в поля, багато весняно-польових робіт збіглися в часі.
«Звісно, окремо контролювати цього шкідника недоцільно. Але й загалом аграрії намагаються оптимізувати роботи, бо досить серйозна проблема і з кадрами. Людей дуже не вистачає», — додає пан Сергій.
Але загрози з боку шкідника реальні, тому, на його думку, потрібно ретельно моніторити посіви, особливо якщо до згаданого льоту імаго провести обробку не вдалося. І якщо буде масовий вихід личинок (звісно, не коли 1-2 особини в крайових смугах), то все ж доведеться вносити інсектицид раніше, не чекаючи наступної фунгіцидної обробки.
Бо наслідки дії шкідника — це скелетування листків, відповідно зменшення площі фотосинтезу, а отже зниження потенціалу урожайності. І залежно від того, яка площа листкової поверхні пошкоджена, втрата врожаю може становити від декількох і до 20%. А крім того такі пошкодження можуть вплинути й на якість зерна, на масу 1000 та поширення хвороб.
Як зазначає Сергій Богомаз, у перше внесення достатньо було попрацювати синтетичними піретроїдами. Тепер, якщо вже спостерігається масовий вихід личинок, потрібні комплексні засоби, і до піретроїдів слід додати або неонікотиноїди, або інші системні діючі речовини.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com



