Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Технічні коноплі з прийняттям закону 7457 стало простіше вирощувати — Башлик
З ухваленням закону 7457 всі роблять акцент виключно на вирощуванні медичного канабісу, тому що він раніше був повністю заборонений. Але результатом законодавчого нововведення стала й дерегуляція вирощування промислових конопель.
Про це розповів Денис Башлик, заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
Читати по темі: Законопроєкт № 7457: спрощення доступу до лікарських засобів чи вбивство коноплярства в Україні?
Раніше, аби працювати в цій галузі, потрібно було отримувати ліцензію та бути під постійним наглядом правоохоронних органів. Сьогодні це виключно декларативний принцип: фермер має задекларувати, скільки конопель він вирощує, де вони розташовані, якого вони сорту тощо. До нього може прийти перевірка, але вже немає потреби проходити бюрократичну процедуру, що займала півроку-рік.
Сьогодні промислові коноплі використовуються скрізь: це і добрива, і легка промисловість, і БАДи. Ця рослина стійка до зміни клімату й складних погодних умов, тому її рентабельність дуже висока.
Ціна за тонну отриманої сировини (волокна промислового канабісу) сягає 100 000 грн, а тонна насіннєвого матеріалу коштує 70-100 тисяч грн, тож виробництво досить вигідне. Крім того, це безвідходне виробництво: коріння використовується для добрив, а цвіт для іншої продукції — наприклад, шампунів чи олії.
Вирощування ж медичного канабісу — дуже складний технологічний процес. Він відбувається в закритих ґрунтах, за допомогою гідропоніки та інших трудомістких технологій. Тому, певно, це більше стосується фармацевтики, ніж агросектору.
«В будь-якому разі і промисловий, і медичний канабіс — нові для країни галузі, що стрімко розвиваються. У 2022 році ми мали 1000 га офіційно засіяних площ промислового канабісу, у 2023 році – 3000 га, а прогноз на 24-25 роки — 8-10 тис. га. Сьогодні навіть великі агрохолдинги пробують засівати промислові коноплі, що не може не радувати», — зазначив Денис Башлик.
Також він розповів про перспективи вирощування бавовнику в Україні.
Читати по темі: Вирощування бавовнику: місце в сівозміні, обробіток ґрунту, сівба та інші ключові моменти технології
«У нас унікальна ситуація, тому що Україна має великий потенціал для вирощування бавовни. Південні регіони, в яких сьогодні не так багато вологи, є ідеальним плацдармом для цієї культури. Тут держава дуже швидко відреагувала, прийнявши окремий закон, що дає можливість вирощувати бавовну з мінімальними капіталовкладеннями та оподаткуванням. Цього року вже є посіви промислового бавовнику. Чому раніше ніхто не приділяв цьому увагу? Не було такого попиту, котрий, на жаль, сьогодні величезний. Я думаю, що промислові коноплі та бавовник — це хороший вибір для тих, хто хоче заробити більше і не проти попрацювати в дещо незвичному форматі», — підсумував Денис Башлик.
Олена Басанець, SuperAgronom.com