Вирощування бавовнику: місце в сівозміні, обробіток ґрунту, сівба та інші ключові моменти технології

26 березня 2024
217
Вирощування бавовнику: місце в сівозміні, обробіток ґрунту, сівба та інші ключові моменти технології
1

Біологічні особливості особливості бавовника

287 депутатів Верховної Ради підтримали у першому читанні законопроєкт №10427-1 «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовника». 

Тому про ключові елементи технології вирощування бавовника читайте нижче.

 

Бавовник (Gossypium L.) належить до родини Мальвових. У жарких країнах бавовник росте як багаторічна рослина, однак здебільшого його вирощують як однорічну культуру. Корінь стрижневий, проникає у ґрунт на глибину до 2-2,5 м. Стебло пряме, у нижній частині здерев’яніле. У бавовносійних районах бавовник утворює кущ заввишки 80-100 см з 7-15 бічними гілками. У бавовнику розрізняють два види гілок: ростові (моноподіальні), які закінчуються верхівковою ростовою брунькою, і плодові (симподіальні), мають квітки, бутони і закінчуються коробочкою-плодом. Нижні 2-3 листки на головному стеблі серцеподібні, інші — лопатоподібні.

Квітки великі, кремові або білі. Кожна квітка відцвітає за один день. Бавовник — самозапильна рослина, проте трапляється і перехресне запилення.

Плід — чотири- або п’ятигнізда коробочка. Достигла коробочка розтріскується, але не в усіх сортів. У кожному гнізді коробочки міститься 5-11 яйцеподібних насінин. Насінина вкрита коротким волокном-підпушком (лінтером) і довгими волосками. Довжина її становить 9-12, ширина — 6-8 мм. Маса 1000 насінин, звільнених від волокна, залежно від сорту коливається від 60 до 160 г і більше. Волокно бавовнику звичайно білого кольору, проте трапляються сорти з кремовим, зеленуватим і коричневим волокном. Довжина волокна — 10-70 мм. Маса однієї коробочки бавовника-сирцю — від 2 до 10 г і більше.

Бавовник — тепло- і світлолюбна рослина короткого дня. Насіння його проростає за температури ґрунту 12-15 °С, приморозків не витримує. Оптимальна температура для росту і розвитку — 25-30 °С.

 

Трохи історії бавовника в Україні

 

Перші спроби вирощувати бавовник на Півдні України були у 1827 р. Тоді в Херсонському повіті посіяли 5 га. У промислових масштабах на Херсонщині його почали вирощувати в 30-х роках минулого століття. Посівні площі з 1930 по 1935 рік зросли у 8 разів. Перерваний німецькою окупацією розвиток галузі відновився тільки в 1945 р. Оскільки собівартість отриманого сирцю була значно вищою, ніж середньоазійського, 1954 р. вирощування його на Херсонщині припинилось. 

Сьогодні прогресивні сорти та значне потепління сприяє високим врожаям культури. 

 

2

Попередники та місце бавовника в сівозміні

Найкраще розмістити бавовник після люцерни. Вона збагачує грунт азотом, знижує рівень залягання ґрунтових вод, розсолює грунт. Добрими попередниками є також зернобобові, кукурудза. Монокультурне вирощування бавовнику призводить до зменшення врожайності на 30-50%. 

Бавовна виростає найкраще в глинястому чи глиносупіщаному ґрунті з кислим pH (5,5-7,0).

Добре витримує засолення.

3

Обробіток ґрунту

Зяблеву оранку під бавовник проводять у жовтні на глибину 25-30 см. Навесні поле боронують у два сліди, а після поливів культивують на глибину 8-10 см або застосовують чизелювання (на важких ґрунтах) на глибину 15-16 см з наступним боронуванням у два сліди. Під час внесення добрив бавовник можна вирощувати і як повторну культуру. У кращих господарствах, де збирають високі врожаї бавовнику (50-70 ц/га), вносять по 15-20 т/га гною і повне мінеральне добриво (N120-130P80-140K40-50). У разі висівання бавовнику після люцерни дозу азотних добрив зменшують до 70 кг/га діючої речовини. Найефективніше одночасне внесення органічних і мінеральних добрив. Для поліпшення умов живлення під час сівби бавовнику рекомендується вносити гранульований суперфосфат (Р15-20) або нітрофоску на відстані 5-8 см від рядка на глибину 12-15 см. На початку бутонізації посіви підживлюють азотними і фосфорними добривами — по 30 кг/га діючої речовини.

4

Система удобрення бавовнику

Бавовник потребує високих норм мінеральних добрив. Норма їх внесення залежить від попередника, родючості грунту та ін. Після люцерни вона становить N50-70Р80-100К.50-70 , після інших попередників норму добрив підвищують до N120-140P80-100K80-100. Органічні добрива краще вносити під попередник. Урожайність бавовнику підвищується на 6-7 ц/га при використанні зеленого добрива – післяжнивні посіви гороху.

5

Сорти бавовника

Бавовник звичайний, або мексиканський (G. hirsutum L.). Стебло 1-1,5 м заввишки. Волокно біле, тонке, завдовжки 30-40 мм. До цього виду належить більшість сортів, поширених у країнах Середньої Азії. Перуанський (G. peruvianum Gau.), або єгипетський, бавовник високорослий (1-3 м). Волокно кремове, високої якості. Сорти цього виду пізньостиглі, вирощують їх у південних районах Середньої Азії та на Закавказзі. Бавовник трав’янистий (G. herbaceum L.), або гуза, має грубе стебло до 1,5 м заввишки. Волокно його також грубе, завдовжки до 30 мм. Серед районованих сортів найпоширеніші такі: 108-Ф, С-4727, 5904-1, Ташкент-1, Дніпровський 5.

Дніпровський 5 характеризується тим, що більше підходить для вирощування під зрошенням. Має гарні якості волокна. Вихід волокна складає 37-38%, довжина до 29 мм. Це середньоволокнистий сорт бавоиника. 

Підозерський 4 більше підходить для вирощування без зрошення. За словами Віри Боровик, співробітниці Інституту зрошувального землеробства, цей сорт в 2005 р., коли були дуже посушливі умови, дав урожайність 29 т/га. Урожайність його загалом 30-31 т/га.

 

 

6

Сівба бавовника

Бавовник сіють за температури ґрунту на глибині 10 см 12-15 °С пунктирним способом з шириною міжрядь 90 см. Норма висіву насіння — 30-90 кг/га. Насіння загортають на глибину 4-5 см.

 

Сіють широкорядним способом з міжряддям 70-90 см. Глибина загортання насіння становить 4-5 см. Норма висіву 80-90 кг/га. Строк сівби пізній, коли грунт на глибині 10 см прогрівається не менше як на 12-15°С, що припадає на першу-другу декаду травня в умовах півдня України.

 

 

 

 

7

Догляд за посівами

Після сівби поле коткують, проводять до сходове боронування. У період утворення двох справжніх листків формують густоту, залишаючи 7-9 рослин на 1 м довжини рядка. Густота стояння рослин на момент збирання в неполивних умовах 60-80 тис./га та 90-100 тис./га – на зрошенні. Міжрядне розпушення проводять у міру з’явлення сходів бур’янів і після кожного поливу. Поливають 2-4 рази з нормою 500-600 м3 води на 1 га. Після утворення 14-16 плодових гілок зрізують верхівку рослин (чеканка).

8

Збирання бавовника

Збирають урожай вручну по мірі достигання коробочок, проводячи 3-5 зборів бавовнику-сирцю. Перед комбайновим збиранням для підвищення якості продукції рекомендується проводити дефоліацію Реглоном (2 кг/га) при розкритті 2-3 коробочок. Після дефоліації коробочки швидше достигають і всі рівномірно розкриваються.

 

9

Переробка врожаю бавовника

З насіння бавовнику виготовляють олію. Вміст олії 29%, яка містить 40% білку. Використовується для продовольчих та технічних цілей. 


Виготовлення тканини є основним напрямом переробки. Вона має низку корисних властивостей, таких як м’якість, легкість, нешкідливість для здоров’я і чудова теплопровідність. Тому бавовна і донині застосовується, якщо і не в чистому вигляді, так в сукупності з іншими синтетичними та натуральними тканинами при виробництві різноманітних предметів одягу. Великий вміст бавовни в літньому одязі. Більшість футболок, літніх сарафанів, шкарпеток та інших літніх виробів більш ніж на 50% складається з бавовняної нитки.

 

Тут зіграв свою роль той фактор, що бавовна неймовірно легкий і здатний швидко вбирати і випаровувати вологу матеріал. У виробництві одягу застосовуються лише довгі бавовняні нитки. Більш короткі переробляються далі і з них виходять засоби особистої гігієни, серед яких ватні тампони, палички, прокладки, памперси і багато іншого, адже бавовна гігієнічний і природний матеріал. Не так давно бавовняна тканина стала використовуватися при виробництві штучних шкір для автомобілебудування, а також певних елементів автомобільних покришок. При переробці бавовни залишаються насіння з так званим підпушеннями.

 

Підпушок застосовується при виробництві пластмас, фотопаперу, фотоплівок і навіть лакофарбових матеріалів. Насіння бавовни багаті жирами, тому з них виробляють олію, що йде в косметичну промисловість. Навіть сміття при переробці бавовни, таке як макуха і лушпиння, не пропадає дарма. Його додають у комбікорм для великої рогатої худоби, адже він багатий білками, загальна вагова частка яких перевищує 40%. 

Для України бавовна цікава також тим, що після обробки бавовни-сирцю отримане волокно очищають, щоб отримати бавовняну целюлозу — сировину, яку можна використовувати, крім цивільної, ще й в оборонній промисловості. 

Військові заводи використовують її, по-перше, для виготовлення одного з видів пороху — для цього бавовняну целюлозу спеціальним чином обробляють, щоб отримати нітроцелюлозу, з якої вже і роблять порох. По-друге, целюлозу використовують у виробництві зарядів до танкових снарядів.

 

Джерело: Інститут водних проблем і меліорації НААН України

Популярне