25 серпня 2022, 17:00, ЗЗР

Науковець порекомендував способи боротьби зі шкідниками горіхового саду

Про це повідомляє пресслужба НАНУ, з посиланням на Ігоря Шевчука, к. с.-г. наук, співробітника Інституту садівництва.

«Акарицидні властивості має інсектоакарицид Актеллік, 50% КЕ. Це сильнодійний препарат, ефективний проти широкого спектра листогризучих, сисних комах і кліщів. Норма його витрати — 1,2 л/га. Кінець травня — початок червня, коли відбувається розмноження кліщів у галах, є оптимальним строком обприскування дерев. Через 10−14 днів після оброблення оглядають листя горіха. Якщо на молодих листках, що утворилися за цей час, не виявлено пошкоджень, повторного оброблення не проводять. Зазначений препарат має швидку контактну, кишкову та фумігантну дію», — зазначив фахівець НААН.

Горіх чорний — як перспективна садова культура

Читати

Науковець додав, що проти кліщів високоефективні препарати мають акарицидну дію. Це Вертимек 018 ЄС, КЕ 0,8-1,0 л/га; Таурус 20% ЗП, 0,5-09 л/га; Шірудо 0,4-0,6 л/га; Санмайт СП, 05−09 або Ортус КС, 0,5-0,75 л/га.

Він попереджає, що з дерев, оброблених хімічними препаратами, у жодному разі не заготовляють молоді плоди для приготування настоянок. 

«За виявлення пошкоджень ядра горіха плодожерками необхідні захисні заходи проти цієї групи шкідників, бо вони завдають значної шкоди. За вегетацію проводять від двох до трьох обробок, залежно від застосовуваного препарату. Проти гусениць яблуневої плодожерки, що перезимували, в умовах Лісостепу і Полісся перше обприскування проводять орієнтовно в першій половині червня. На Півдні розвиток шкідника відбувається на 10-15 днів раніше, відповідно, там обробляють раніше», — додає Ігор Шевчук.

Вчений радить обприскувати дерева з інсектицидів: Версар КЕ, 1,0 л/га; Вамп 200 ВП, 0,15-0,25 кг/га; Бомбардир ВГ, 0,07 кг/га; Талстар 10% КЕ; 0,4-0,6 л/га; Террахлор 480 КЕ, 2,0 л/га; Каліпсо 480 СК, 0,2-0,3 л/га; Нурел Д, КЕ 1,0-1,5 л/га; Матч 050 ЄС, КЕ, 1,0 л/га; Люфокс 105 ЄС, КЕ, 1,0 л/га; Рімон КЕ, 0,6 л/га.

Препарати неонікотиноїдної групи зберігають токсичну дію 21 день, фосфороорганічні — 10-14 днів. Останні три належать до групи регуляторів росту і розвитку комах та токсичні проти шкідників. Мають триваліший строк дії порівняно з неонікотиноїдами — 28-30 днів. Інтервали між обробками становлять 21, 14 або 28-30 днів. 

Ігор Шевчук нагадує, що на Півдні і в Закарпатській області, де плодожерка літає все літо і до жовтня та сильно пошкоджує плоди, проводять четверту обробку.

«Якщо після проведення обприскувань шкідливість плодожерки не буде перевищувати 1-2% пошкоджених плодів, то в наступному році, залежно від зони, кількість обприскувань зменшують до 2-3», — застерігає дослідник.

Він нагадує, що виловлювання метеликів світловими або феромонними пастками свідчить про необхідність обприскування дерев. Обприскування будуть ефективними лише за своєчасного і доброякісного виконання. Бажано стежити за динамікою лету і розвитком плодожерки. У травні в саду встановлюють світлові або феромонні пастки або ловчі коритця з харчовою приманкою для метеликів плодожерок та інших комах.

Це допоможе з'ясувати, коли літає плодожерка в конкретних умовах саду. Після заходу сонця стежать за температурою повітря. За температури вище ніж 15 °С метелики активні, літають і відкладають яйця. Ця інформація послужить сигналом для обприскування саду.

Читати також: Експерти розповіли, що чекає на ринок горіхів в Україні в найближчому майбутньому