Підживлення озимої пшениці: норми азотних добрив, розрахунок, нюанси. Поради від фахівців Yara

10 березня 2020
16808
Підживлення озимої пшениці: норми азотних добрив, розрахунок, нюанси. Поради від фахівців Yara
1

Чим та коли краще підживлювати озиму пшеницю?

Озиму пшеницю краще підживлювати азотно-сірчаними добривами типу YaraBela Sulfan 100-200 кг/га. Інший, більш дешевий, варіант — це азотні добрива.

«На питання «коли саме починати підживлення?» немає однозначної відповіді. Адже це залежить від стану посівів, рівня забезпечення вологою, температурних режимів та форм азоту, що міститься в самому добриві. Головне завдання агронома — надати рослині максимальну кількість нітратного азоту в період від фази відновлення активної вегетації і до цвітіння (фаза по Задоксу 20-50)», — розповіли у «Yara Україна».

Враховуючи цьогорічні погодні умови та той факт, що рослини протягом зими практично не припиняли повністю вегетацію через надзвичайно високі температури, підживлення вже можна і потрібно проводити. Зокрема, у південних областях його вже майже завершено, почали підживлювати озимі у Полтавській та Чернігівській областях, а також у деяких інших регіонах. Тож якщо ще не виходили на поле із розкидачами добрив — зараз саме той час, щоб надолужити.

Читати по темі: Підживлення озимої пшениці та озимого ріпаку: поради фахівця

2

Норми азотних добрив для внесення

За словами експертів, норми азотних добрив залежать від маси чинників, а саме:

  • запаси органічної речовини в ґрунті;
  • запланована врожайність;
  • тип азотних добрив;
  • форм азоту в добриві, тощо.

Читати по темі: Мистецтво живлення рослин. Азотні добрива, їх види та застосування

В середньому норми азотних добрив в Україні становлять 80-120 кг д.р. азоту.  Що в фізичній масі буде змінюватись в залежності від концентрації діючої речовини азоту в добриві. Наприклад, в аміачній селітрі міститься 34,5% д.р. азоту, в карбаміді — 46%, КАС — 28-32% д.р. азоту. Відповідно, потрібно перераховувати норму внесення добрива на вміст азоту.

3

Як розрахувати кількість азотних добрив?

Як правило, азотні добрива розраховують під заплановану врожайність, враховуючи винос культурою даного елементу.

«Наприклад, на формування 1 тони зерна озима пшениця потребує 19 кг діючої речовини азоту (це без врахування виносу самим стеблом), при планованій врожайності у 6 тонн нам потрібно 19*6=114 кг д.р. азоту. Звичайно, що сам ґрунт містить певну кількість органічної речовини, що при мінералізації трансформується у азот, який нівелює певну потребу рослини, але для спрощення розрахунків будемо вважати, що ці запаси азоту в ґрунті будуть перекривати потребу рослини в азоті, що витрачається на формування стебла. Отже, якщо ми вносимо азот у вигляді аміачної селітри, то нам потрібно внести 114*100/34,5=330 кг фізичної ваги добрива», — радять експерти.

Читати по темі: Застосування азотних добрив на озимій пшениці, — погляд російських фахівців

4

Чи будуть залежати норми добрив від погодно-кліматичних умов?

«Погодно-кліматичні умови напряму не сильно впливають на норми азотних добрив, вони більше   впливають на потенційну врожайність, а вона, як ви вже знаєте, впливає на потребу рослини в добриві», — зазначили у «Yara Україна».

Читати по темі: Тарас Корнієнко: Азотне підживлення пшениці буде ефективним, якщо його зробити вчасно

Також погодно-кліматичні умови історично впливали на формування ґрунтів, і чим більше ґрунт містить поживних речовин, в тому числі гумусу, тим більше буде його потенційна продуктивність, що може частково компенсувати потребу в добриві.