Біологічні особливості
Однорічні ярі. Сходить в березні-червні, цвіте в липні-серпні, плодоносить в серпні-вересні. Максимальна плодючість понад 7000 плодів. Мінімальна температура проростання насіння +4...+6°С. Глибина проростання не більше 7 см. Життєздатність у ґрунті 4-6 років. Період спокою понад рік.
Поширення
Поширений по всій Україні, частіше в Лісостепу та на Поліссі. Засмічувач польових та овочевих культур на родючих, зволожених грунтах, у садах, на пасовищах. Гірчак шорсткий та близькі до нього види дуже швидко поширюються на осушених землях. Добре використовуючи їх родючість, зокрема достатнє забезпечення азотом і вологою, гірчаки утворюють суцільні зарості.
Заходи боротьби
Метод провокації насіння до проростання в післяжнивний період і знищення проростків наступними обробітками, досходове і післясходове боронування посівів пізніх ярих культур.
Стебло: біля основи лежаче, розгалужене, голе 30-100 см заввишки.
Листки: чергові, ланцетні, довгасто- або яйцевидно-ланцетні, на черешках з верхнього боку листка є темнувата пляма.
Суцвіття: квітки зібрані у густі колосовидні китиці 12-40 мм завдовжки. Оцвітина рожева або зеленувато-бура.
Корінь: стрижневий.
Плід: горішок, без оцвітини. Форма: короткояйцевидний, з відтягнутим кінчиком, поверхня блискуча, колір коричневий або від темно-коричневого до чорного. Розмір: довжина 2-3,25 мм, ширина 1,5-2,5 мм, товщина 0,5-1,25 мм. Маса 1000 горішків 3,5 г.