Кантаріс: аналіз складових успішного захисту насіння від хвороб і шкідників
В онтогенезі озимої пшениці, не заглиблюючись у фізіологію рослини, можна виділити два основних періоди (рис. 1):
- осінній – коли відбувається накопичення ресурсів для реалізації генетичного потенціалу сорту;
- весняно-літній – формування і збереження урожаю.
Виокремлювати основний або важливіший період неправильно, оскільки вони обов’язкові для росту і розвитку рослин. Але саме осінній період зараз найближчий для озимих культур, він визначатиме подальшу вегетацію і продуктивність культури. Саме восени формується густота рослин на полі, розвивається первинна і формується вторинна коренева система, озимина (за оптимальних умов) досягає фази кущення, а відтак – закладається потенціал загального стеблостою. Сучасні сорти пшениці розкривають свій потенціал урожайності саме за рахунок кількості продуктивних стебел, оскільки потенціал збільшення кількості зерен у колосі і їхньої маси майже вичерпано.
За даними вчених, генетика і властивості сорту здатні забезпечити 30% його продуктивності. Але визначальною є також роль правильно підібраного протруйника – до 20% майбутнього урожаю. З цим важко не погодитися, оскільки насінням може поширюватися до 60 видів збудників. А такі небезпечні хвороби як сажка, кореневі гнилі і снігова пліснява контролюються лише якісним протруюванням. Про масове проявлення цього року летючої сажки на ячмені, думаю, нагадувати не варто.
Значного поширення у 2021 році набула також рожева снігова пліснява, особливо в південних регіонах. А кореневі гнилі вже давно є «симбіонтами» зернових колосових. До речі, захисту насіння від фузаріозних кореневих гнилей у поточному сезоні доведеться приділити додаткову увагу, оскільки на колосі масово діагностується фузаріоз. А фузаріоз колоса і зерна – це джерело інфекції для фузаріозних кореневих гнилей. Те саме стосується летючої сажки – поширення спор збудника на полі збігається з цвітінням ячменю, а отже – інфекція легко проникає у зав’язь майбутнього насіння.
Протруйник також впливає на проростання насіння, визначає вчасність і рівномірність сходів. Проростання насіння – це складний фізіологічний процес, що обов’язково супроводжується насиченням його вологою (42-45% від маси), набряканням, накільченням, з’явленням зародкових корінців, видовженням колеоптиля і розвитком власне проростка. Після набрякання першим «прокидається» щиток, синтезуючи гіберелін (рис. 2). Цей фітогормон проникає через зону ендосперму з крохмальними зернами до алейронового шару, де білкові гранули дисимілюють до амінокислот. У клітинах алейронового шару починається синтез ферменту (амілаза), що повертається до крохмальних зерен і розщеплює крохмаль до моносахаридів (мальтоза, глюкоза). У подальшому щиток проводить ці вуглеводи до клітин зародку, що стимулює утворення і розтягнення клітин майбутнього стебла. Тобто стартом для таких фізіологічних змін є активність фітогормону гібереліну.
Важливо зауважити, що гіберелін не стимулює розвиток коренів, а високі його концентрації можуть навіть гальмувати цей процес. Але підвищена концентрація гібереліну, порівняно з абсцизовою кислотою, виводить насіння зі стану спокою.
Це важливо враховувати, підбираючи триазол для обробки насіння. Наприклад, деякі речовини з цього класу здатні змінити гормональний баланс насінини в бік продукування ауксинів і цитокинінів, блокуючи при цьому синтез гіберелінів. Фахівці таке явище називають ретардантний ефект, а проявляється він у вигляді затримки проростання обробленого насіння.
Відсутність ретардантного ефекту – вкрай важлива характеристика протруйника, особливо за пізніх строків посіву або посушливих умов.
На ринку протруйників в Україні спостерігається приємна тенденція. По-перше, площа посівів зернових колосових культур із захищеним насіння у 2020 році, за нашою оцінкою, склала 97% (для порівняння, у 2019 – лише 89%). Звичайно, цьому значною мірою посприяли ранні і оптимальні строки посівів озимини під урожай 2021 року. Але якщо раніше у господарствах південних і східних регіонів ще сумнівалися у доцільності такої технології, то нині там дискусії переходять на рівень центральної і західної частини України – оцінюють переваги конкретних діючих речовин і їх комбінацій.
По-друге, зростає популярність готових інсекто-фунгіцидних препаратів для передпосівної обробки насіння. Зараз частка таких протруйників складає 15-17% і, за прогнозами, у найближчі роки зросте до 25%. Обираючи такі комплексні препарати, виробники гарантовано уникають помилок у розрахунках норми фунгіцидних та інсектицидних складових, можливих проблем при змішуванні різних препаратів (особливо, різних виробників) та виключають вплив людського фактору під час приготування робочого розчину (каністри можна банально переплутати).
Одним з ключових препаратів у портфоліо компанії ALFA Smart Agro є саме інсекто-фунгіцидний протруйник Кантаріс (флутриафол, 50 г/л + прохлораз, 150 г/л + тіаметоксам, 250 г/л). Маючи успішний досвід створення фунгіцидних та інсектицидних протруйників, науковці компанії вирішили об’єднати їхні сильні сторони в одному препараті. Аграрії гідно оцінили цей унікальний трикомпонентний продукт вже у перший рік його виходу на ринок. Застосування Кантарісу з нормою 0,8-1,0 л/т забезпечило тривалий і різносторонній захист насіння і сходів від комплексу шкідливих об’єктів: сажка, кореневі гнилі, снігова пліснява, плямистості на сходах, наземні і ґрунтові шкідники.
Кінетика проростання насіння. Про вплив протруйників на кінетику проростання насіння ми вже згадували вище. Це справді важлива характеристика препаратів. Вона дозволяє визначити ймовірність ретардантного ефекту, спрогнозувати інтенсивність наростання кореневої системи і зеленої маси, а відтак – норму висіву насіння (вартість якого значна)!
Результати лабораторних досліджень підтверджують позитивний вплив Кантарісу на енергію проростання і схожість пшениці – ці показники зросли на 2-5% (рис. 3). Інші досліджені інсекто-фунгіцидні протруйники мали гірші показники проростання насіння, а деякі – навіть нижчі, ніж у контрольному варіанті.
Відомо, що тіаметоксам стимулює розвиток кореневої системи та підвищує активність специфічних функціональних білків (PR-білки). Коренева система і зелені проростки розвиваються інтенсивніше, рослини краще поглинають вологу та елементи живлення, мають вищу стійкість проти несприятливих умов вегетації – посухи, підкислення або засолення ґрунтів, ураження хворобами. Додатково фунгіцидна складова Кантарісу не має ретардантної дії, на відміну від інших інсекто-фунгіцидних протруйників з тебуконазолом.
Це підтверджують численні дослідження, де варіант з Кантарісом (№11) мав значно більшу вегетативну масу (у 1,5-2,0 рази) та об'єм кореневої системи (на 20-35%) (рис. 4).
Ефективний захист від снігової плісняви. Снігова пліснява – хвороба озимих зернових культур, спричинена низькотемпературними (кріофільними) мікроорганізмами. Призводить до відмирання як окремих листків, так і всієї рослини. Спричинюють хворобу більше 20 грибів, але у 95-99% випадків основним є Microdochium nivale (Fr.) Samuels & I.C. Hallett – збудник рожевої снігової плісняви. У решті випадків (1-5%) можуть траплятися сіра (Typhula incarnata Lasch, Typhula ishikariensis S. Imai), склероціальна (Sclerotinia graminearum Elenev ex Solkina, Sclerotinia nivalis I. Saito), пітіозна (Pythium spp.). Рожева снігова пліснява в умовах України проявляється періодично: масово її діагностували в 2019 і поточному, 2021 році. Шкідливість хвороби досягала 40%! Сприяє розвитку комплекс факторів: наявність снігового покриву (але не обов’язково!), тривалі низькі позитивні температури (0–10°С) після припинення осінньої вегетації, ослаблення рослин, будь-якими факторами, випрівання, вимокання, наявність на поверхні поля рослинних решток, переростання рослин з осені.
Для побудови системи захисту озимих зернових культур від снігової плісняви потрібно обов'язково пам'ятати, що інфекція зберігається на насінні, у ґрунті і на поверхні ґрунту, а зараження рослин відбувається восени, взимку і навесні. Тому стандартом у контролі снігової плісняви є прохлораз – контактно-системна діюча речовина з тривалим періодом напіврозпаду в ґрунті. Саме прохлораз у протруйнику Кантаріс забезпечує відмінний контроль снігової плісняви навіть на перерослих посівах (рис. 5).
Нагадаємо, що не в усіх протруйниках прохлораз однаково активний. Саме для підвищення ефективності прохлоразу науковці ALFA Smart Agro створили інноваційну технологію Smart CompleX, що дозволила збільшити розчинність прохлоразу з 34 мг/л до майже 5000! Саме тому у протруйнику Кантаріс прохлораз потрапляє у насінину і росток у більшій концентрації, що забезпечує сильніший вплив на збудників снігової плісняви і кореневих гнилей. Ця розробка визнана на міжнародному рівні.
Контроль сажки знову стає актуальним. Сажкові хвороби належать до тих, що контролюються лише протруйниками, оскільки захист фунгіцидами під час вегетації не ефективний. У Кантарісі за контроль цієї групи патогенів відповідає флутриафол. Його стабільність і висока розчинність (95 мг/л) важлива у захисті як від поверхневої інфекції (наприклад, тверда сажка), так і внутрішньої (летюча сажка). Досягти зародку насінини – місця локалізації збудників летючої сажки, і блокувати розростання міцелію – задача із зіркою для багатьох протруйників, але не Кантарісу!
Тіаметоксам – інсектицидна складова. На спектр біологічної ефективності та тривалість дії інсектицидів, призначених для обробки насіння, впливає їх розчинність та тривалість напіврозпаду. Це визначає рухомість активних компонентів у рослинах та зону активного захисту у ґрунті. Найпопулярнішими на ринку України серед неонікотиноїдів є імідаклоприд і тіаметоксам. Якщо спектр їх дії на шкідників подібний, то різниця в розчинності визначає швидкість поширення в рослинні і тривалість інсектицидної дії. Особливо за нестачі ґрунтової вологи під час проростання насіння і з'явлення сходів. Саме тому високорозчинний тіаметоксам (4100 мг/л) швидко перерозподіляється у сходах, досягає точок росту нового приросту і забезпечує тривалий захист від сисних і гризучих шкідників. А господарство має можливість зекономити на обробці сходів інсектицидами.
Вартість обробки. Мало хто звертає увагу, але частка протруйника у собівартості вирощування пшениці на 1 га – найменша серед решти витрачених ресурсів (табл.). На прикладі Кантарісу – це лише біля 4% або 35 кг зерна за нинішніми цінами! Це майже вдвічі менше, ніж витрати на посів.
Основні статті витрат на 1 га на вирощування озимої пшениці в осінній період
Технологічні операції або ресурси |
Частка у собівартості, % |
Еквівалент у масі зерна, кг/га |
Насіння |
45% |
425 |
Мінеральні добрива |
27% |
255 |
Підготовка ґрунту |
18% |
170 |
Сівба |
7% |
65 |
Кантаріс, 1 л/т |
4% |
35 |
При цьому, як зазначалося вище, якісний протруйник здатен забезпечити до 20% майбутнього урожаю! Тож чи варто нехтувати таким елементом технології захисту? Зауважимо, що помилку у виборі протруйника або нормі його витрати виправити уже неможливо: на відміну від більшості інших пестицидів, повторну обробку насіння протруйниками після висівання не зробиш!
І на останок, не забуваємо, що ефективність навіть найкращого протруйника можна знівелювати неякісною обробкою насіння. Бетонозмішувачі справді мають використовуватися за прямим призначенням. Лише якісне покриття робочим розчином кожної насінини гарантуватиме захист від хвороб і шкідників.
ВИГОДИ, ЩО ОТРИМУЄ АГРОВИРОБНИК У РЕЗУЛЬТАТІ ВИКОРИСТАННЯ ПРОТРУЙНИКА КАНТАРІС
Переваги протруйника КАНТАРІС |
Вигоди для агровиробників |
Готовий інсекто-фунгіцидний препарат |
Нівелювання впливу людського фактору під час розрахунків норми і змішування різних протруйників, економія часу і ресурсів |
Оптимально підібрана концентрація фунгіцидних та інсектицидної діючих речовин в одному препараті |
Відпадає ризик проявлення фітотоксичності (при передозуванні компонентів) або низької ефективності (при їх нестачі) |
Наявність флутриафолу – високорозчинного компоненту з триазольної групи |
Гарантія відсутності сажки на полі, зокрема летючої, збудник якої локалізується глибоко в зародку насінини |
Відсутність ретардантної дії під час проростання насіння |
Немає затримки в отриманні сходів культури, що вкрай важливо за несприятливих погодних умов (нестачі ґрунтової вологи) |
Відмінний захист насіння та первинної кореневої системи від хвороб і шкідників |
Відсутність явища випадіння сходів, швидкий стартовий ріст рослин |
Стимулювання розвитку кореневої системи за рахунок тіаметоксаму |
Позитивний вплив на кількість продуктивних стебел, зростання зимо- і посухостійкості |
Тривалий захист від аерогенних інфекцій плямистостей на сходах та пошкодження їх шкідниками |
Розвиток здорових рослин, максимальне використання ними сонячної інсоляції, інтенсивний процес фотосинтезу та накопичення пластичних речовин |
Концентрація прохлоразу забезпечує повну його норму |
Найкращий контроль снігової плісняви і кореневих гнилей |
Наявність у складі високорозчинного інсектициду – тіаметоксаму |
Висока ефективність проти комплексу гризучих і сисних шкідників (у т.ч. попелиць, цикадок і трипсів – переносників вірусних хвороб) навіть за посушливих умов |
Спеціально розроблена формуляція для комплексного протруйника |
Рівномірне покриття кожної насінини і надійне закріплення препарату без осипання |
Ідеальний варіант для високопродуктивних сортів за ранніх і оптимальних строків посіву |
Перший крок до розкриття генетичного потенціалу сортів, побудова міцного «фундаменту» урожайності |
Олег Дерменко, канд. с.-г. наук, керівник напрямку продуктового маркетингу ALFA Smart Agro
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.