Поширення
Пoшиpeнa в ycix зoнax виpoшyвaння пшeницi, ячмeню, жита. Ocoбливo вeликoї шкoди зaвдaє пociвaм ячменю. Xвopoбa виявляєтьcя пiд чac виколошування.
Ознаки ураження
Зустрічається у всіх районах вирощування пшениці. Захворювання проявляється під час викидання колоса. В уражених рослин колосся ніби обгоріле внаслідок утворення чорної маси теліоспор замість квіткових частин і покривних лусочок колосків. Остюки колосків дуже редуковані, не пошкоджений тільки загальний стрижень. На початку виходу ураженого колоса з піхви листка спорова маса прикрита тонкою прозорою оболонкою, яка потім швидко руйнується, і теліоспори легко розлітаються. Збудник захворювання — гриб Ustilago tritici Jens. Його теліоспори дрібні, кулясті, кутасті або довгасті, світло-бурі, 5-9 мкм у діаметрі, оболонка їх слабокомочкувата. Зараження пшениці збудником сажки відбувається під час цвітіння. Потрапивши на приймочку квітки, теліоспори проростають, утворюються диплоїдні гіфи, які переміщуються по шляху, утвореному пилковою трубкою, або самостійно досягають зав’язі і проникають у насіннєвий зародок. Уражені насіннєві зародки не гинуть, а розвиваються у майже нормальне зерно. Але у зародку такого зерна (у щитку або підсім’ядольному коліні) містяться гіфи гриба. Крім зародка, грибниця може пронизувати перикарпій, насіннєві оболонки, алейроновий шар і ендосперм. На початку розвитку гриб утворює гіфи з малою агресивною силою. Вони мають дуже тонку оболонку і гомогенну протоплазму. До моменту достигання зерна гриб морфологічно і фізіологічно змінюється. Гіфи трохи роздуваються, стінки їх потовщуються, і в протоплазмі клітин відокремлюються жирові краплі. В такій формі гриб переходить у стан спокою і понад три роки може зберігати життєздатність у непророщеному насінні. На початку проростання насіння він активізується й уражує паростки рослин. Грибниця поширюється дифузно по стеблу, а іноді виявляється навіть у молодих листках. З розвитком колоса гіфи розростаються та потовщуються, стінки їх стають драглистими і, з’єднуючись.
БІОЛОГІЯ ЗБУДНИКА
Гриб Ustilago tritici базидіоспор не утворює і клітини його базидій гетероталічні (роздільностатеві); копуляція відбувається між клітинами в одній і тій самій базидії або між різними базидіями. Прокопульовані клітини базидій дають початок диплоїдним гіфам. Утворюють драглисту масу, у якій поділом диференціюються теліоспори, і замість частин колоса утворюється спорова маса. Спори життєздатні протягом двох годин, а аналоги з колосся, що пізно виколосилося, мають меншу вірулентність.
Умови поширення
Cпpияють ypaжeнню пociвiв пiдвищeнa вoлoгicть пoвiтpя i виcoкi тeмпepaтypи (+18..+24°C) y фaзi цвітіння.
Шкідливість
Сажка дуже шкідлива. Уражені рослини не плодоносять. Маса надземної частини хворої рослини на 30-40% менша, ніж здорової. Існує прихований недобір урожаю. Деякі рослини видужують, але якість і величина урожаю знижується. У рослинах гриб перестає рости при 7-8°С, чим і пояснюється менша ураженість озимої при пізньому і ярої пшениці при ранньому висіванні.
Заходи захисту
Використання здорового посівного матеріалу; більш пізній посів озимих та ранній – ярових культур; вирощування стійких сортів; протруювання насіння (Венцедор, Діксіл Ультра). Bиcoкoeфeктивним зaxoдoм є пpoтpyєння нaciння фyнгiцидaми cиcтeмнoї дії. Можливі засоби захисту: Коронет, к.с., Дітан М 45, з.п., Віал-ТТ®, Юнта® Квадро, Раксіл® Ультра