Погода та незгоди не завадять посівній 2020. Новини з полів
Посівна 2020 ярих культур набирає обертів. Погодні умови взимку та й навесні додають проблем. Проте робота в полі кипить. SuperAgronom.com поговорив з агрономами МХП з Львівщини, Київщини та Вінниччини і дізнався подробиці.
Посівна на Львівщині
За словами Віктора Чорного, посівна проходить, як і щороку, в не надто легких умовах і не так, як хотіли б.
«Цьогоріч не мали зими і не маємо нормальної весни. Відсутність морозів узимку зараз дається взнаки. Весняні приморозки -9°С завдали шкоди озимому ріпаку, але точка росту жива. На озимих верхнє листя примерзло, але в цілому все добре. На весну ми сіємо 3 культури: соняшник, кукурудзу і сою», — розповів Віктор Чорний, головний агроном ТОВ «Захід-Агро МХП».
У компанії розраховували, що раніше 8 квітня сівбу не розпочнуть, але посівна кампанія стартувала з сівби соняшнику 2 квітня та кукурудзи — 3 квітня.
«Пустили 12 сівалок по соняшнику і 6 — по кукурудзі. 6 квітня почали виходити на продуктивність: соняшник 700-750 га за добу сіємо і кукурудзи приблизно 340-380 га. Продуктивність наших сівалок згідно з планом посівної кампанії розрахована на 1100-1200 га за добу сівби просапних культур. Після 25 квітня ми бачимо, що буде різке зростання температур, а до 26-27-го ми плануємо закінчити посів сої, якої в нас майже 7 тис. га. До Великодня хотіли б вийти на фініш по соняшнику і 21-22 квітня завершити сівбу кукурудзи», — каже Віктор Чорний.
Минулоріч темпи сівби були швидші, щоб встигнути до Великодня. Далі дощі могли б не дати зайти в поле. І не помилились. Перед святом закінчили сівбу сої, а тоді був місяць дощів. Цьогоріч тут не поспішають.
«Розпочали посівну кампанію, коли середньодобова температура була 3,5-4°С. Сіємо кукурудзу на глибину 5-6 см, на 4,5-5 см — соняшник, щоб можливе верхнє переохолодження ґрунту не діставало насіння. Якби не було зниження температур, то середньодобова температура ґрунту тоді могла б виходити на 7-8°С. Такі температури маємо на 9 квітня, хоча в ніч з 8 на 9 квітня по Золочівському районі було від 0 до -1°С», — розповів Віктор Чорний.
Читати по темі: Посівний календар агронома 2020. Як змінюються терміни сівби в умовах сучасного клімату
Головний агроном розповів, що сіють високоолеїновий соняшник, а його технологічно не рекомендують сіяти надто рано. Проте погода не прогнозує опадів, а отже, може бути проблема з дружніми сходами. Ризики є завжди. Більший ризик буде не отримати дружні або отримати зріджені сходи, аніж те, що вони потраплять у нижчий температурний режим, ніж рекомендують оригінатори гібридів.
«Коронавірус на нашій посівній не позначився. З добривами, насінням проблем немає ніяких. Основна проблема, з якою ми зіштовхнулись протягом року, це була поставка запасних запчастин. Приходили запчастини, які не відповідали тим вимогам, як ми хотіли. Кадрове забезпечення по механізаторах достатнє, — розповідає головний агроном.
За його словами, більшість азотних добрив вносять з осені, навесні вносили по таломерзлому і під культивацію. Багато вносять рідких добрив і КАС. Норму внесення сухих добрив зменшили у зв'язку з оптимізацією технології.
«По 50 кг в рядок ми вносимо складнозмішаних добрив. Вологи достатньо, аби вони змінералізувались і спрацювали» — додає Віктор Чорний.
Ситуація зі шкідниками цього року складна, тому що температура не дає змоги внести ті препарати, що треба, адже у них буде мінімальна ефективність. Шкідники подекуди спостерігаються, але не у критичних кількостях. Перший інсектицидний обробіток на ріпакових полях тут зробили на 25% площ посівів, де в чашках виявили шкідників. Зараз починають помічати ріпакового квіткоїда. Шкідників буде багато, бо ґрунт не перемерз.
Посівна на Київщині
Віктор Дорошенко, головний агроном ТОВ «Агро-С» зауважив, що посівна цьогоріч розпочалась рано, хоч температури невисокі. Через те, що немає запасу продуктивної вологи в ґрунті, розпочали сіяти соняшник і кукурудзу 3 квітня. До 1 травня планують закінчити посівну кампанію, можливо, навіть раніше, адже вологи немає й істотних дощів не передбачається.
«Дуже важка весна. Приморозки до -5°С, які були 3-4 квітня, дещо пошкодили озимий ріпак та озиму пшеницю, а культури вже відновили ріст. 2 тижні тому були приморозки до -8°С, але вони не завдали такої шкоди», — розповідає Віктор Дорошенко.
За його словами, ситуацію з погодою передбачили й азотні добрива внесли повністю ще 3 тижні тому, коли були невеликі дощі. Внесли лише 70% дози добрив від тієї, що давали в попередні роки. Скоротили витрати на добрива, бо розуміли, якою буде весна і який запас вологи в ґрунті. Очікувати занадто великих врожаїв у таких умовах не варто, тому і витрачати кошти на добрива недоцільно.
«Ми закрили вологу боронами і максимально притискаємо насіння до вологого грунту. Зараз все насіння лягає у вологий шар, а що буде через 10 днів, ніхто не знає, адже надалі ситуація може бути критичною. Температура ґрунту на глибині загортання насіння — 8°С. Вона не оптимальна для сівби кукурудзи, але враховуючи факт дефіциту вологи, ми зараз сіємо холодостійкі гібриди, наприклад, ДКС 3730 або ДКС 4541», — каже головний агроном.
І зазначає, що ґрунтові гербіциди не вносили, чекають на ті невеличкі дощі, які прогнозують на другу декаду квітня. Планово зробили інсектицидну обробку на ріпаку, планують ще на озимій пшениці. Як зазначили в компанії, все насіння протруєне, тому шкідників не бояться.
«Цьогоріч треба дуже мудро оперувати витратами. Я за свої 20 років не пам'ятаю такої весни. Більшість аграріїв розуміють, що того плану, що вони ставили перед собою, можуть не виконати. Потрібно економно витрачати ресурси та міняти схеми захист та живлення», — зауважив Віктор Дорошенко, головний агроном ТОВ «Агро-С».
Проблем ні з насінням, ні з добривами, ні з людським фактором тут немає. Коронавірус не вплинув на роботу. Правила карантину виконують, людей у полі небагато, кожен працює в своєму тракторі.
Читати по темі: Посівні площі основних сільськогосподарських культур за 2010-2019 роки
Посівна на Вінниччині
Віктор Шевчук, головний агроном ПрАТ «Зернопродукт МХП» розповів, що посівна йде за планом.
«Погодні умови сприяють сівбі. Головне, що пройшли весняні заморозки, які були декілька днів тому, адже через це сівалки не могли працювати, бо перемерзав ґрунт. Зараз ми вийшли на планові посівні площі. 5 квітня розпочали сівбу соняшника, з 8 — кукурудзу, цукрові буряки посіяли протягом 2-6 квітня», — розказав головний агроном.
При цьому зазначив, що у них є одна глобальна проблема — недостатня кількість вологи в ґрунті. Техніку підготували, люди на місцях працюють, насіння, добрива, пальне — є.
Читати по темі: Згадати все! Якими були минулі посівні — дайджест
Також головний агроном ПрАТ «Зернопродукт МХП» зазначив, що проблема може бути із внесенням ґрунтових гербіцидів на соняшник, тому що ґрунт перемерзав. У компанії після сівби зачекали і лише зараз почали їх вносити. Температура ґрунту на глибині загортання насіння сягає 7-10°С.
«Азотні добрива ми вносили ще тоді, коли був сніг. Передбачили, що вологи не буде, тому всі добрива, що планували вносити сівалками в ґрунт, внесли ще в січні-лютому і під соняшник, і під кукурудзу. Зараз верхній шар ґрунту пересушений і внесення цих же добрив буде малоефективним. Тож сьогодні сіємо без підживлення, адже добрива з мінімальною кількістю вологи в ґрунті вже потрапили у кореневмісний шар, де перебувають на глибині 15-18 см», — каже Віктор Шевчук.
Ріпак у компанії вирощують на площі 4400 га. Як зазначають агрономи, там був помічений прихованохоботник, який з'явився через нестабільні погодні умови. Вже обробили синтетичними піретроїдами, а зараз проводимо фунгіцидну та інсектицидну обробки. Зараз на посівах помічений і прихованохоботник, і оленка волохата.
«З озимою пшеницею проблем немає. Єдине, що після -6-8 °С вона підмерзла, але ми зачекали 2 дні і приступили до фунгіцидного захисту та внесення мікродобрив-антистресантів, щоб вивести її з стресу після морозу», — зазначив головний агроном ПрАТ «Зернопродукт МХП».
За його словами, посівну соняшнику та кукурудзи планують закінчити 27 квітня, а зараз вони навіть випереджають терміни.
Наталія Демчук, SuperAgronom.com
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.