Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Кукурудза та сорго в Україні: урожайність, насінництво та перспективи
На який врожай кукурудзи можна чекати в сезоні-2019? Скільки площі в Україні виділено під гібридизацію? Яке місце займає сорго на українських полях та чому ця культура є перспективною?
Всі ці теми було озвучено на конференції «Чому Україні потрібні сорго та кукурудза?», яку організувала Французька федерація виробників насіння кукурудзи та сорго. Вона складається з двох частин:
- із представників сектору виробництва й гібридизації насіння кукурудзи та сорго;
- з підприємств, які займаються селекцією, розробкою, виробництвом та продажем насіння.
До організації входять 26 підприємств, які проводять селекцію та виробляють насіння, і 9 з цих підприємств широко відомі у світі. У Федерації є декілька напрямів роботи та цілей, які вона прагне досягнути:
- інспектування культур та сертифікаційні аналізи;
- економічна експертиза і контрактна сфера;
- інституційний нагляд;
- дослідження та розробки;
- просування кукурудзи та її гібридної генетики у Франції та на міжнародному рівні.
Чого чекати щодо кукурудзи в 2019-му?
«Україна збере хороший урожай кукурудзи, це точно. Ми прогнозуємо 35-36 млн тонн за середньої врожайності близько 7 т/га», — зазначив Олів’є Буйє, директор Agritel Ukraine.
Трійкою лідерів-експортерів кукурудзи є США, Аргентина та Бразилія, Україна — на четвертому місці. У вересні, жовтні й листопаді Україна та США збирають свій врожай, та зазвичай у той же період року доступні об’єми експорту з Аргентини та Бразилії зменшуються. Цьогоріч усе трохи по-іншому. Якщо розглядати даних 4 експортерів у цьому сезоні, то спостерігається нормальний рівень початкового запасу й, за винятком США, нормальний рівень виробництва.
У порівнянні з минулими роками, коли в Бразилії та Аргентині скорочувався обсяг експорту на цей період, зараз там рекордне виробництво кукурудзи та доступний великий її об’єм. Якщо аналізувати ціни, то помітно, що іще влітку була війна за позицію на ринку між Бразилією та Аргентиною. Зараз ціни в там на кукурудзу низькі, адже вони були найдешевшими країнами-виробниками й могли тиснути на ринок.
Бразилія експортує рекордні обсяги та за рекордні темпи, в них залишається ще більше, ніж зазвичай. В Аргентини така ж ситуація. У цьому контексті ми розуміємо, чому ще два місяці тому українські ціни на кукурудзу були мінімально низькими — саме через велику конкуренцію Бразилії та Аргентини.
В кинці жовтня ціни на кукурудзу в цих країнах впали, Україна залишилася на місці. Змагання тривають, адже це ще не кінець. Усі хочуть надалі експортувати продукцію, оскільки мають достатній об’єм. США нині не настільки активно продають кукурудзу, це означає, що потім вони створюватимуть перешкоди Україні навесні та влітку експортувати кукурудзу за кордон.
Все, що зараз не продається, залишається на потім. Щодо України, то вона збере хороший урожай, це точно. Ми прогнозуємо 35-36 млн тонн. Українські аграрії збільшили цьогоріч посівні площі під кукурудзу на 10% — до 4, 974 га, що, навіть за менш низької врожайності у порівнянні з минулим роком, було б виграшним для виробництва. Але у серпні стояла спекотна та суха погода, яка внесла свої корективи.
За оцінками компанії Agritel, експорт кукурудзи за кордон становитиме 29,5 млн тонн. Європа імпортуватиме кукурудзу переважно з України. До Різдва змін у ціні бути не повинно.
Кукурудза. Курс насінництва в Україні
П'єр Гійомен: «У 2019 році посівні площі під насінницькими посівами кукурудзи в Україні зросли на 8% — до 26 тис. га. В країнах ЄС програма гібридизації також збільшилася на 8%, сягнувши 150 тис. га».
Керівник з проектів та міжнародного розвитку економіки французької федерації виробників насіння кукурудзи та сорго П’єр Гійомен представив зміни, які відбуваються щорічно у Франції.
Можна зауважити, що саме Франція постачає найбільше насіннєвого матеріалу — 140 тис. тонн, із них 34 000 тонн на рік (середній показник за 2016-2018 роки) для України.
30% усього насіння, яке закуповують країни Євросоюзу, виготовляється у Франції, а 60 % — у країнах ЄС. І 80% насіння Україна імпортує з Угорщини, Румунії та Франції. Якщо проаналізувати, як розвивався імпорт насіння кукурудзи в Україні за останні 9 років, то помітно, що в період 2010-2014 рр. відбулося зростання імпорту, яке спричинене великим зростанням площ під кукурудзою та недостатньою пропозицією насіння цієї культури.
З 2015-го по 2018 рік відбулось падіння й відновлення імпорту. Це пов’язано з девальвацією гривні, збільшенням місцевого виробництва та постійним розвитком культури. Адже, як відомо, майже всі селекційні фірми зробили інвестиції в Україну, щоби саме тут виготовляти своє насіння.
У 2019 році посівні площі під насінницькими посівами кукурудзи в Україні зросли на 8% — до 26 тис. га. У країнах ЄС програма гібридизації також збільшилася на 8%, сягнувши 150 тис. га.
За його словами, особливо відчутним зростання було у Франції: 14% (68,5 тис. га), що представляє 46% планових показників для ЄС. Загалом у 2019 році було зареєстровано поля гібридизації 1860 сортів зернової культури.
Клімат і погода на Заході забезпечили надзвичайні погодні умови, багато сюрпризів на рівні Європи та на рівні країн — основних виробників насіння кукурудзи. Сівба проходила наприкінці квітня — на початку травня за прохолодної дощової погоди, а потім прийшла посуха й надмірно високі температури. У Франції, Румунії та Угорщині терміни посівної дещо змістилися.
Основними виробниками на рівні ЄС стали також Угорщина (26,5 тис. га, +3%, 311 сортів) і Румунія (25,2 тис. га, +7%, 222 сортів). Щороку ЄС забезпечує приблизно 30% потреб України в насінні кукурудзи (яке постачається здебільшого із Франції, Угорщини й Румунії). Слід зазначити, що Україна зібрала гарний врожай, із технічними показниками, які коливаються від 105 до 110% запланованого обсягу. Проте, в межах ЄС, на технічний результат вплинула літня спека. За прогнозами, врожай становитиме 90-95% від очікуваної цифри.
«Франція має всі умови для лідерства на насіннєвому ринку», — сказав П'єр Гійомен.
Лідерські позиції Франції на ринку насіння пов’язані з дуже багатьма факторами:
- Геополітична стабільність.
- Насіннєвий ринок у Франції — це добре структурована галузь, процес формування якої відбувається останні 50 років.
- Погодні та кліматичні погоди, які дуже сприятливі для вирощування кукурудзи.
- Близькість до найбільших домінантних ринків споживання кукурудзи.
Гнучкість структури виробництва у Франції, яка може пристосуватися до багатьох завдань. Відповідно, це робить цю галузь конкурентоспроможною.
«У Франції різні ґрунтово-кліматичні умови, 60% усіх ґрунтів займають мулисто-глинисті, 25% — глинисто-мулисті, а 15% — легкі піски. Історичним регіоном, де вирощують кукурудзу у Франції, є південний захід, саме там вирощується 63% від усього обсягу культури», — наголосив пан Гійомен.
Часткова функція проведення контролю, який потрібен для сертифікації насіння, віддано Федерації виробників насіння кукурудзи та сорго. В цьому напрямку працює багато команд та інспекторів, які неодноразово за сезон вирощування проводять ревізії полів. Велику увагу приділяють питанням права інтелектуального захисту.
На сьогодні у Франції працює 3500 підприємств, які займаються гібридизацією насіння, що дозволяє селекційним компаніям отримувати регулярний врожай.
Середня врожайність насіннєвої кукурудзи варіює від 3 до 3,2 тис тонн. У країнах, розташованих на схід від Франції, таких, як Угорщина, Румунія і Україна, підвищується технологічний рівень вирощування насіння кукурудзи і таким чином збільшується врожайність.
Насіннєвих заводів у Франції 34, вони всі відповідають нормам сертифікації. Потужність виробництва цих заводів оцінюється у 100 тис. тонн. Франція може виробляти до 2000 сортів на рік, завдяки ринку, який поділений на велику кількість сегментів. У Румунії та Угорщині — найбільших конкурентів Франції — вирощується 200-300 сортів на рік.
Місце сорго в Україні
Шарль-Антуан Куртуа: «В умовах змін клімату хорошим рішенням може стати сорго»
Сорго вирощується на всіх континентах світу і займає 5-те місце серед зернових культур. Щороку в усьому світі вирощується 60 млн тонн. Африка є найбільшим виробником сорго у світі — 50%.
Одним із найбільших виробників сорго є США, але їхнє виробництво за останні 4-5 років зменшується. Також значними виробниками можна назвати Бразилію, Аргентину, Чилі. У Франції сорго не надто поширена культура, вирощують лише 1 млн т щорічно. У Франції, Іспанії, Австрії, Болгарії, Угорщині, Румунії посівні площі під зерновим сорго збільшуються. В Україні ж, навпаки, зафіксовано зменшення у порівнянні з 2018 роком.
У 2018 році посівні площі під сорго в Україні становили трохи більше 50 тис. га., а цьогоріч — 35 тис. га.
Розглядаючи проблему кліматичних змін, що призводять до проблем із вирощуванням традиційних зернових культур у більшості європейських країн, Шарль-Антуан Куртуа вбачає перспективу у введенні до сівозміни сорго.
«Ви знаєте, що у Європі та у всьому світі клімат дуже змінюється рік від року, тож агровиробники мають пристосовуватися до цих змін. Стати рішенням деяких проблем, котрі виникають у контексті змін клімату, може сорго. Внаслідок глобального потепління, яке вже не можна сьогодні заперечувати, підвищується температура повітря, зменшується кількість опадів, можливості зрошення також зменшуються. Оскільки спекотні періоди стають все більш тривалими та частими, у багатьох країнах Європи, таких, як Франція й Іспанія, а останнім часом навіть і Німеччина, ми бачимо виникнення додаткових проблем, які позначаються на врожайності основних зернових культур, вирощуваних у цих країнах», — розповів пан Куртуа.
Одним із можливих ефективних рішень вказаних проблем фахівець називає сорго. Адже, завдяки своєму походженню, культура добре пристосована до високих температур і тривалих посушливих періодів. Сьогодні селекційні компанії працюють над покращенням цього критерію, тобто стійкості до температур і посухи.
«Вже є дуже стійкі сорти сорго, які дають стабільний врожай щороку. Оскільки воно стійке до хвороб та шкідників, то є дуже вигідною культурою, тому що не вимагає великих інвестицій у ЗЗР та проведення захисних обробок посівів», — розповів експерт.
Для аграріїв основними перевагами сорго він називає:
- Прибутковість і стабільність культури.
- Ранній початок вегетації, через що стійкість до стресових факторів вища.
- Стійкість до посухи та вилягання, хвороб та шкідників.
- Придатність для вирощування як кормової культури, гарні кормові якості.
Для промисловості сорго також має неабияке значення, може використовуватися не лише у харчовій промисловості, а й як корми у тваринництві, для виробництва біопалива та біоматеріалів. Завдяки високій якості зерна сорго займає все більшу частку у харчуванні європейців. Тож експерт вважає, що ринки збуту для вирощеної продукції вдається знайти завжди.
Записала Наталія Демчук