Зимостійкість

119

Зимостійкість — це комплексна стійкість до всіх несприятливих факторів в зимовий період, таких як різкі перепади температур, довгі відлиги, сонячні опіки, зимове висушення, поворотні заморозки, випрівання, вимокання і т. д. Тобто це дуже важлива характеристика будь-якого сорту, яка, як правило, в описі не вказується. Адже на її перевірку потрібні багаторічні спостереження. Про її стан у новинок просто неможливо дізнатися. Про зимостійкість більш старих сортів можуть розповісти досвідчені садівники та досвідчені фахівці.

У характеристиці сорту частіше вказують морозостійкість, навіть якщо написано «зимостійкість». Це критична температура, яку можуть витримати бруньки даного сорту. При цьому виходять з ідеальних умов. Тобто без перепадів і відлиг, які можуть знизити загартування дерев. Зазвичай її проводять у барокамерах, піддаючи випробуваний матеріал до критично низьких температур.

Читати по темі: Коли зима-не-зима: що відбувається з озимими без снігу?

Але зараз морозостійкість ставлять за допомогою нехитрих математичних обчислень... Наприклад, схрестили сорт морозостійкості -20 С з сортом, який витримує -30 С. Критичні температури склали та поділили на два, присвоївши потомству морозостійкість -25 С.

Зрозуміло, ця цифра дуже умовна і може бути в одних саджанців близькою до цього, а в інших і зовсім далеко. В результаті такі «морозостійкі» сорти підмерзають у м'які зими.

Популярне