Що готує нам нинішня зима? — довгостроковий прогноз від метеоролога
Погода — постійний «головний біль» для аграріїв. Особливо зараз, коли загальнопланетарні кліматичні зміни руйнують локальні умови, що склалися за так званої «історичної пам’яті», і якими послуговуються виробники, плануючи агротехнічні заходи. Тож кожен аграрій воліє знати, а що ж несе йому наступний сезон?
Нещодавно SuperAgronom.com побував на прес-конференції в агенції Укрінформ, де відома вчена, завідувачка відділу кліматичних досліджень та прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС та НАН України, доктор фіз.-мат. наук, Вазіра Мартазінова розповіла про прогноз погоди на цьогорічну зиму, який базувався на розробленій нею прогнозній моделі.
Коли ми оприлюднили деякі з її передбачень, то в коментарях від читачів отримали певну недовіру. Мовляв, тут прогнози на день наперед не завжди справджуються, а ви на декілька місяців «угадуєте». Тому ми вирішили трохи більше розповісти про почуте на прес-конференції, про саму модель та додатково деталізувати озвучені прогнози. Щоб читачі самі визначились — чи довіряти прогнозам Вазіри Мартазінової.
За словами вченої, діючих моделей довгострокових прогнозів у світі не так багато. Розроблена нею модель працює вже чимало років і неодноразово була перевірена в дії, причому постійно вдосконалюється. Побудована вона на багаторічних спостереженнях, які виявили певну циклічність атмосферних процесів. А саме повторення цих циклів кожні 2 місяці. Відмінність від інших полягає в тому, що ця математична модель «гнучка», «рухлива», тому в ній є можливість враховувати більше факторів і змінних.
Як приклад Вазіра Мартазінова навела свій прогноз на вересень місяць, показавши для порівняння карту прогнозу і підсумкову карту реально сформованих умов.
«Ми очікували температуру вище норми, і насправді середньомісячна температура виявилася на 3 °С вище середніх багаторічних показників. Те саме стосується і опадів, це фактор також в цілому справдився. Більш детально можна перевірити відповідність наших прогнозів, наприклад, по центральних районах і Київській області. Як і очікувалося, відбулося два похолодання. Одне — 16-17 числа, і друге до 23 числа. Насправді отримати такий прогноз — це велика честь для вченого, який розробив модель, тому що це дуже хороша, висока виправданість. При цьому не слід чекати, що складений за моделлю графік буде збігатися день в день. Невелика кореляція — це нормально. Зате ви розумієте, який буде ситуація в певний період», — пояснила Вазіра Мартазінова.
Також вона окреслила, чим же визначається синоптична ситуація в нинішньому році, зокрема в Європі і на території України. Річ у тім, що циклони, що «живуть» на Півночі, поєднуються зі своїми «побратимами» над Середземномор'ям і Чорним морем. В результаті ці процеси тягнуться через територію України. Що, як правило, дає на Заході України опади.
Водночас на сході — посуха, оскільки там визначаються дуже стійкі «області» високого тиску. Причому, за словами Вазіри Мартазінової, основна особливість синоптичної ситуації на території над Європою полягає в тому, що процес зараз формується не від поверхні, не в тропосфері, а на більш високих рівнях. А саме зі стратосфери — 12-16 км над рівнем моря. Загалом це нетипово, і свідчить про те, що процес стає дуже стійким.
«В результаті, коли циклон, що сформувався над Скандинавією, починає рухатися на Північ і на Схід, він обов'язково витягує «потоки» з Чорного моря. Наслідки ми бачили в серпні і вересні — смуга дуже інтенсивних опадів. Опади, які раніше випадали протягом доби, зараз випадають за 30 хвилин. Це нові явища, і процес теж новий, він цьогоріч ще не раз себе покаже. У зв'язку з тим, що, як я говорила, процеси ці стають більш стійкими, ми повинні очікувати чогось подібного і в холодний період року», — зауважила експерт.
На основі цих даних було визначено, що у жовтні в північно-східних регіонах температури встановляться більш низькі — від 5 до 7 °С. У смузі уздовж русла Дніпра — температура буде в межах норми. А по Західних областях очікується температура вище норми — а саме від 8 до 10 °С, на решті території — від 7 до 9 °С. Тобто холод буде розповсюджуватися з північного сходу.
По опадах на більшій території України очікуються показники нижче 80% середніх багаторічних значень. Отже, дощі не дуже завадять прибиранню пізніх культур.
Також Вазіра Мартазінова показала присутнім деталізований графік температур на жовтень-листопад 2018 по Київській та прилеглих областях.
За її деталізованим прогнозом, тут середньодобова температура повітря в першу декаду жовтня утримається на рівні 10-12 °С. Хоча нічні температури знижуватимуться до невеликих заморозків (на сьогодні вже можна сказати, що прогноз виправдався). Друга декада буде теплішою, і денна, і нічна температури зростатимуть. Таке собі «бабине літо». Втім, надалі почнеться різке похолодання. Нічні температури будуть опускатися до мінус 6-8 °С. При цьому в першій половині місяця переважно без опадів, а в другій вже опади активізуються.
«Загалом, у другій половині місяця, по суті, почнуться зимові процеси. Більше того, в кінці жовтня ми можемо побачити такі низькі температури, яких навіть у листопаді-грудні не спостерігатиметься», — уточнила Вазіра Мартазінова.
Далі експерт зупинилася на погоді у цьому регіоні в листопаді. За її словами, на початок місяця перейде згадане жовтневе похолодання, а далі температури будуть нестійкими, з короткочасним підвищенням на межі першої і другої декад, але далі, знову планомірне зниження — до кінця листопада.
«В кінці місяця ми побачимо не тільки мокрий сніг або дощ, а вже такий сніжок, який затримається на ґрунті невеликим шаром», — зауважила Вазіра Мартазінова.
Якщо говорити про ситуацію з погодою загалом по Україні в ці місяці, то метеоролог наголосила, що значне похолодання також почнеться 16-18 жовтня. Прийде воно з півночі, де в ці дні нічна температура опуститься до мінус 4 °С, далі з північного сходу піде холод, який дасть до мінус 6-8 °С у східній половині країни. А після 20-го жовтня холодним повітрям буде охоплена переважна частина України. Буде доходити навіть до мінус 10-12 °С. Але більше під холодні процеси підпаде все-таки східна половина.
15-17 жовтня спочатку в Західній Україні випаде в межах 10 мм опадів, потім вони перейдуть в більш східні області, й закінчиться процес окремими «вогнищами», переважно по півдню країни, в осередках яких може випадати до 15 мм.
20-24 жовтня знову буде спостерігатися активізація опадів, яка також почнеться із Заходу, але потім переміщатиметься вже на південний схід.
Що ж сказала Вазіра Мартазінова про нинішню зиму? Дамо повністю цитату з її слів:
«Температурний режим грудня очікується в межах норми (від мінус 2,8 °С в Луганській до мінус 0,6 °С в Тернопільській областях — середньомісячний показник). Лише в Західних областях цей показник буде трохи вищим за норму (від мінус 0,1 до мінус 0,7 °С).
Далі в січні ми очікуємо температуру вище середніх багаторічних на 2-3 °С. Але треба не забувати, що це середні показники за місяць. І виходить, що на півночі країни цей показник становить мінус 1 °С, по центру — мінус 1,9 °С, південь і Крим — до плюс 2,7 °С, на Закарпатті до плюс 2 °С.
У лютому збережеться схожа картина, місяць вийде теплим, з середньою температурою мінус 1-2 °С.
Для того, щоб показати, що ж відбувається «всередині» загальних цифр, я повернуся до прикладу Київського регіону, розглянувши докладніше прогнозовану ситуацію з жовтня по лютий.
Якщо пам'ятаєте, ми говорили, що температурний режим січня буде вищим. Але мова йшла про середньомісячні показники. І початок все-таки вирізнятиметься похолоданням, температура доходитиме до мінус 18-20 °С.
Що стосується лютого, то він прогнозується таким, що називають «щадним», нежорстким.
Загалом упродовж зими періодів із середньодобовою температурою вище нуля буде більше, ніж морозних днів. Відповідно, якщо узагальнити, то нинішню зиму можна охарактеризувати як м'яку.
Опади в цей період очікуємо різноманітні. Найбільші припадають на лютий, але у зв'язку з більш високою середньодобовою температурою це, найімовірніше, буде мокрий сніг або дощ. Водночас в морозні періоди опадів буде менше. На жаль, високого снігового покриву очікувати не варто. Крім того, прямо перед похолоданнями земля, швидше за все, буде сухою і не покритою снігом.
Загалом холод позначатися переважно на східних регіонах України. Похолодання короткочасні, але тим не менше, вони будуть дуже помітні, бо перепади температур від високих до низьких можливі в межах 10 градусів.
Якщо порівнювати минулу зиму і нинішню, то ця — інша, можливо, м'якша. Вона швидше закінчиться, ніж попередня. Яким буде березень, поки складно сказати. Перш ніж складати прогнози вже далі, необхідно пройти грудень. І якщо буде все, як показує наша модель, то тоді можна складати прогноз і на початок весни».
Записала Алла Гусарова, SuperAgronom.com
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.