Забур'яненість полів

2464

Забур'яненість полів — це засміченість ґрунту великою кількістю насіння, плодів та вегетативних органів різних бур'янів на посівах сільськогосподарських культур.

В умовах зони на полях зустрічається декілька сотень видів бур'янів. Але тільки частина з них складає реальну загрозу врожаю. Залежно від частоти зустрічання в посівах і участі в формуванні біомаси агрофітоценозу всі бур’яни можна поділити на 5 груп: дуже широко поширені, широко поширені, помірно поширені, мало поширені і випадкові 

Метою оперативного обстеження голів на забур'яненість є визначення доцільності застосування післясходових гербіцидів, ручних прополок або проведення інших спеціальних заходів догляду за посівами. Цю роботу виконують на початку вегетації культурних рослин. 

Читати по темі: Чого бояться бур’яни? Поради фахівців щодо гербіцидного захисту посівів

Основне обстеження посівів на забур'яненість є головним етапом гербологічного моніторингу орних земель Воно повинно проводитись щорічно на всіх посівах сільськогосподарських культур. Найчастіше для цього використовують окомірний, кількісний та кількісно – ваговий методи. Окомірний метод визначення забур’яненості посівів застосовують у виробничих умовах на великих масивах.

 В його основу покладена чотирибальна шкала А.І. Мальцева. Поле проходять по діагоналі і реєструють усі види бур’янів: 

  1. поодинокі бур’яни оцінюються в 1 бал. 
  2. до 25% від кількості культурних рослин - 2 бали; 
  3. 25 - 50% від кількості культурних рослин - 3 бали;
  4. більше 50% від кількості культурних рослин - 4 бали. 

При кількісному методі обстеження поле проходять по діагоналі і через рівні проміжки накладають рамки (50 х 50 або 1х1м), всередині яких підраховують кількість культурних рослин і бур’янів. Далі визначають кількість бур’янів в процентах від кількості культурних рослин на 1м2. Кількісно – ваговий метод відрізняється від попереднього тим, що після підрахунку бур’янів їх виривають, ділять на біологічні групи, висушують і зважують.

Популярне