Вплив покривних культур на боротьбу з бур'янами (американський досвід)
Однією з переваг висіву покривних культур є їхній внесок у боротьбу з бур'янами. Хоча на гальмування розвитку бур’янів покривними культурами впливає одразу кілька факторів, фізичний бар'єр покривних рослинних залишків на поверхні ґрунту є найбільш важливим. Дослідження вчених університету Айови показали прямий взаємозв'язок між кількістю біомаси покриття та рівнем боротьби з бур'янами, що забезпечується покривною культурою.
Джерело: Iowa State University
Враховуючи важливість біомаси покривних культур, потрібно керувати культурою, щоб максимально збільшити наростання вегетативної маси. Наступні методи мають значний вплив на біомасу покривних культур:
1) Дата сівби та заробляння у ґрунт. У порівнянні з територіями, де поширені покривні культури, вегетаційний період Айови обмежує кількість біомаси, сформованої до звичайних термінів сівби кукурудзи та сої. Як дати сівби, так і терміни заробляння впливають на накопичення біомаси, але для досягнення рівнів, необхідних для забезпечення послідовного придушення бур'янів, термін заробки повинен бути відкладений до типових строків висіву кукурудзи та сої. Зернові культури (зокрема, жито), висіяні у вересні в центральній Айові, мали близько 26,9 т/га біомаси протягом першого тижня травня, тоді як з жовтневою датою висіву було менше 3,36 т/га. У центральній Пенсільванії зміщення термінів сівби на 10-20 днів навесні призвело до подвоєння біомаси жита. 5-15-денна затримка із зароблянням у ґрунт була потрібна для жита, висіяного у жовтні, щоб покривна культура встигла накопичити стільки ж біомаси, скільки й жито, висіяне на місяць раніше. Своєчасний висів покривних культур зменшує, але не усуває, затримку термінів заробляння, необхідну для того, щоб покривні культури могли накопичувати достатню кількість біомаси для придушення бур'янів.
2)Види покривних культур. Різноманітні види популяризуються як покривні культури, і вони широко варіюють за своїми ознаками. Що стосується придушення бур'янів, то види, які зимують і накопичують найбільшу біомасу, забезпечують найкраще пригнічення бур'янів. Коли висівають суміш покривних культур, вид, який накопичує найвищу біомасу, більшою мірою відповідає за придушення бур'янів. В умовах штату Айова озимі зернові мають найкращі шанси на виробництво достатньої кількості біомаси для боротьби з бур'янами.
Через ризик негативного впливу покривних культур на врожайність кукурудзи найбільший потенціал ці культури матимуть для придушення бур'янів у посівах сої. У цьому випадку матимемо триваліший термін вирощування, більшу акумуляцію біомаси і більше користі для придушення бур'янів. У більшості років затримка заробляння у ґрунт до середини-кінця травня дозволить забезпечити достатню кількість біомаси для послідовного придушення бур'янів.
Збільшення норми висіву жита вище рекомендованих норм взагалі мало впливає на кількість біомаси, коли заробка затримується, за винятком випадків дуже пізньої сівби. Знищувальна здатність жита відповідає за відсутність чутливості до норми висіву. Більш високі норми висіву можуть призвести до більш швидкого покриття землі восени та ранньою весною, але вплив норми висіву на біомасу зменшується, коли заробляння затримується до виходу в трубку.
А як щодо алелопатії?
Багато видів, що використовуються в якості покривних культур, включаючи зернові, виробляють сполуки (алелохімічні речовини), які можуть придушувати рослини, що ростуть в безпосередній близькості. Визначення того, наскільки алелохімічні речовини сприяють боротьбі з бур'янами в польових умовах, є складним через неможливість відділення фізичного впливу залишкового рослинного покриву від впливу алелохімічних речовин. Дослідження, які визначали придушення бур'янів сумішами покривних культур, виявили, що їхній вплив на бур'яни багато в чому пояснюється швидкозростаючими видами трав у сумішах, що ілюструє важливість біомаси покривних культур.
Чи дозволять покривні культури зменшити використання гербіцидів?
Це складне питання, на яке немає однозначної відповіді. У короткостроковій перспективі більшість ситуацій потребуватимуть використання гербіцидів, коли в систему включені покривні культури. Однак, якщо покривні культури покращують контроль над бур'янами, вони дозволять зменшити інтенсивність застосування гербіцидів у довгостроковій перспективі.
Коли покривні культури висіяно своєчасно, вони мають великий вплив на ріст зимуючих однорічних бур’янів, таких як злинка канадська і талабан польовий. Наявність покриву може усунути потребу в осінніх або ранньовесняних заходах із знищення бур’янів. Більшість видів покривних культур, включаючи зернові, менш витривалі, ніж деякі зимуючі однорічні бур’яни (наприклад, злинка канадська). Зимуючі бур'яни, що проростають, будуть слабшими і меншими за присутності на полі покривних культур і, таким чином, посіви потребуватимуть менш інтенсивного гербіцидного контролю, ніж на полях без покривних культур.
Пригнічення літніх однорічних бур’янів покривною культурою менш ефективне, оскільки рослинні рештки після заробляння досить швидко розкладаються. Якщо жито заробляють у ґрунт перед виходом у трубку, рештки розкладаються дуже швидко і пригнічення бур'янів є короткочасним. У цій ситуації малоймовірно, що вдасться зменшити кількість необхідних гербіцидів.
Якщо заробляння покривної культури відкладається до моменту виходу в трубку, рослинні рештки зберігаються довше і більше перешкоджають проростанню бур’янів. При великій вегетативній масі більшість внесених досходових гербіцидів «перехоплюються» покривною культурою. Частка гербіциду, перехопленого залишком рослинного покриву, змінюється в залежності від хімічних властивостей гербіциду, але більшість досліджень свідчить про те, що їхня активність таки зменшується. Якщо випадає більше опадів, гербіцид активніше переміщується в ґрунтовий профіль, що призводить до нерівномірного його розподілу і, відповідно, до менш надійного контролю забур’яненості.
Аграрії часто думають про те, чи можна знизити кількість досходових гербіцидів або відмовитись від їх застосування, якщо відкласти заробку у ґрунт до досягнення житом висоти 50-55 см. Зазвичай так роблять для того, щоб велика біомаса рослинного покриву пригнічувала ріст та розвиток бур’янів протягом перших 2-3 тижнів, тим самим зменшуючи потребу у досходових гербіцидах.
Не рекомендується зменшувати норму досходових гербіцидів та зволікати з їхнім внесенням, оскільки це призводить до меншої присутності гербіциду у залишках покривних культур, що розкладаються. А от затримка із внесенням після сходового гербіциду (до 2-3 тижнів після висіву) може бути корисною, оскільки це подовжить захисну дію препаратів. Можна вважати, що висів покривної культури дозволяє створити багатоступінчатий захист, коли у перші тижні після сівби основної культури боротьбу з бур’янами забезпечують рослинні залишки, а досходовий гербіцид продовжує контроль до змикання рядків. Недоліком подібного підходу є те, що на різних ділянках поля ріст та розвиток покривної культури часто відбувається неоднаково. Ті ділянки, що матимуть меншу біомасу покривної культури, будуть схильними до розповсюдження бур’янів, тим самим користь від пізнього внесення після сходового гербіциду зникає. Обстеження полів для визначення рівномірності розвитку покривних культур є критично важливим перед зміною планів боротьби з бур'янами.
В цілому, придушення бур'янів є однією з багатьох потенційних переваг включення покривних культур у виробничу систему. Щоб максимізувати вигоду від боротьби з бур'янами, необхідно забезпечити управління покриттям для збільшення кількості біомаси при зароблянні у ґрунт. У Айові озиме жито має найкращу здатність формувати достатню біомасу для послідовного контролю бур'янів. Необхідність заробити у ґрунт жито щонайменше за 10-14 днів перед сівбою кукурудзи обмежує пригнічення бур'янів, що забезпечується покривним культурою. Існує більший потенціал із застосуванням покривних культур у посівах сої, але для цього сівбу сої зазвичай потрібно відкласти принаймні на два тижні від типових строків висіву.
Доктор Боб Хартцлер, професор агрономії; Міган Андерсон, практикуючий агроном у центральній Айові.
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.