Симбіоз

4995

Симбіоз — форма співжиття різних організмів, від якого обидва компоненти одержують взаємну вигоду. Найбільш відомими є симбіоз бобових рослин з азотфіксуючими бактеріями, що поселяються на їхніх коренях (бактеріориза), та симбіоз вищих рослин з грибами (мікориза). 

Ці рослини називають симбіотрофами або симбіотрофними (грец. Symbiosis – спільне життя). Симбіотрофи бувають факультативні (лат. facultas – можливий) та облігатні (лат. obligatus –обов'язковий). У першому випадку обидва організми можуть жити кожен самостійно, а в другому – самостійне існування кожного з цих організмів неможливе. До облігатних симбіотрофів відносяться представники родин орхідних та вересових, у яких без симбіозу з грибом не розвиваєтся проросток насінини.

Читати по темі: «Мікоризотерапія» — біологічний спосіб оздоровлення ґрунту

Вплив рослин – сапрофітів на довкілля ґрунтується на живленні, але на відміну від рослин-паразитів, сапрофіти використовують для живлення організму сполуки не живих рослин (чи тварин), а їхні відмерлі рештки. Сапрофіти впливають на інші рослини шляхом мінералізації рослинних решток і збагачення фітоценозів азотом та зольними елементами. Понад 70 % рослин, що входять до складу фітоценозів, використовують поживні речовини, вилучені сапрофітними грибами з опалих листків, гілок, стовбурів, плодів.

Популярне