Рельєф

501

Рельєф — форма поверхні земної суші. Рельєф інтенсивно і багатосторонньо впливає на формування ґрунтів і характер ґрунтового покриву, обумовлює перерозподіл на поверхні суші сонячної радіації (експозиція, форма і крутизна схилів), опадів і розчинених у воді речовин. Внаслідок цього на різних елементах рельєфу створюються неоднакові умови для росту і розвитку рослин (вологість ґрунту, температурний і світловий режим, умови живлення і т.п.). Неоднорідність зазначених умов створює різницю в нагромадженні органічної маси, що призводить до формування різних ґрунтів. 

Рельєф класифікують за різними ознаками і зовнішнім виглядом, амплітудою вертикального і горизонтального розчленування, відносною і абсолютною висотою окремих територій та іншим. Формування ґрунтів, ґрунтового покриву пов’язано з особливостями макро- мезо- і мікрорельєфу. 

Макрорельєф – сукупність найбільш великих форм поверхні суші на конкретній території: гори, рівнини, плато. 

Мезорельєф – це складні форми поверхні землі, які утворились на елементах макрорельєфу. До них відносяться долини всіх ланок гідрографічної сітки і їх водорозділи в межах рівнинних територій (тераси, горби, яри, схили, балки та інші). 

Мікрорельєф – найменші форми поверхні землі, які утворюються на елементах макро- і мікрорельєфу: це бугорки, блюдця, западинки, купини та інші. Мікропідвищення та пониження на площі можуть займати від одного або декількох до десятків і сотень квадратних метрів при амплітуді коливань по висоті не більше 1 м.

Популярне