Пенетрометр

511

Пенетрометр — обладнання для інженерно-геологічних досліджень, що дозволяють вивчити щільність ґрунтової основи на різних глибинах. Використання пенетрометра дає можливість проконтролювати міцності якості породи перед зведенням широкого ряду житлових і промислових об'єктів.

Вся інформація по тегу #пенетрометри

Основні напрямки використання пенетрометри для грунту:

  • Аналіз консистенції породи і модуля її пружності;
  • Контроль показників ущільнення грунту;
  • Оцінка несучої здатності грунту;
  • Аналіз міцності окремих шарів грунту;
  • Визначення статичного опору грунту.

Читати по темі: Пенетрометри та дрони. Як оцифровування допомагає у вирощуванні кукурудзи

Будова пенетрометра

Основними частинами пенетрометра є горизонтальний столик, вертикальний шток зі стандартним наконечником, а також вимірювальна шкала і система спуску, приводить у рух наконечник. Сучасні пенетрометри оснащуються гідравлічним приводом і електричним або бензиновим двигуном, мають електронний дисплей, незалежну пам'ять і USB-порт для зв'язку з ПК. Режими виміру і збереження значення кінцевої сили пенетрації, а також обчислення параметрів ґрунту проводяться автоматично.

Основний принцип роботи будь-якого пенетрометра полягає у визначенні показника проникності ґрунту на основі таких даних, як глибина занурення в грунт стандартного інструменту при подачі на нього точно певного навантаження. Пенетрометр може вимірювати проникність в частках міліметра, що дозволяє скласти детальний профіль ґрунтових шарів на ділянці.

Грунтові пенетрометри підрозділяються на статичні, що працюють за принципом статичного здавлювання, і динамічні, в яких вимірювальний інструмент занурюється в грунт серією ударів. 

Види пенетрометрів

  • Пенетрометр на зварений рамі — це поєднання досить високої точності вимірювань і компактних розмірів, що дозволяють перевозити прилад в трейлері або невеликий вантажній машині. Перед початком робіт невеликі за розмірами моделі пенетрометрів на рамі фіксуються в грунті за допомогою анкерних кріплень.
  • Пенетрометри-автопричепи — це моделі пенетрометрів, виконані у вигляді компактного автопричепа, відрізняються універсальністю і можуть успішно використовуватися для механічного та електричного зондування в самих різних геологічних умовах. 
  • Пенетрометри на автошасі — пенетрометри на базі важкого вантажного транспорту спеціально розроблені для проведення комплексного зондування при будівництві малих і середніх об'єктів. Завдяки високої прохідності, моделі на автошасі ідеально підходять для використання на віддалених будівельних майданчиках, де потрібно провести геологічні дослідження високої точності.
Популярне