Опідзолені ґрунти

14123

Опідзолені ґрунти — це ґрунти в яких процес опідзолювання є супутнім основному, тому даний термін додається до типової назви ґрунту (чорнозем опідзолений, бурий лісовий опідзолений грунт і т.д).

Інтерактивна карта грунтів України

Опідзолення — повне руйнування глинистих мінералів в умовах вологого помірного клімату під впливом кислих органічних речовин, що утворюються під лісовою рослинністю та супроводжується залишковою акумуляцією в елювіальному (підзолистому) горизонті аморфного кремнезему і виносом окислів алюмінію. Отже, морфологічно процес характеризується формуванням освітленого, вибіленого горизонту шаруватої структури або безструктурного, легкого гранулометричного складу, збідненого на мул, алюміній, залізо й основи, що язиками заходить в нижче розташований горизонт.

Класифікація ґрунтів

Різний ступінь акумуляції гумусу і опідзолення, наявність ознак попередніх етапів ґрунтоутворення, рівень родючості дозволяє поділити ці ґрунти на дві групи: 

  • сильноопідзолені (ясно-сірі та сірі);  
  • слабкоопідзолені (темно-сірі ґрунти, чорноземи опідзолені). 

Ясно-сірі опідзолені ґрунти сформувалися під густими лісами, із незначним поширенням трав’янистої рослинності. Фізико-хімічні показники світло-сірих ґрунтів близькі до дерново-підзолистих, що свідчить про інтенсивний розвиток у них підзолистого процесу. Властивості ґрунтів мало сприятливими для розвитку сільськогосподарських культур, тому що  поверхня такого ґрунту після дощу ущільнюється, замулюється, на ній утворюється кірка, що негативно впливає на проростання рослин та їх розвиток.

Сірі опідзолені ґрунти сформувалися під зрідженими лісами і у порівнянні з ясно-сірими ґрунтами прояв підзолистого процесу послаблений, тому в його профілі відсутній чистий горизонт Е. Вони мають кращий поживний режим, але вміст як загальних, так і рухомих форм азоту й калію невеликі. Це пов’язано як з незначною кількістю гумусу, так і з кислою реакцією, яка пригнічує процеси нітрифікації й азотфіксації. 

Темно-сірі опідзолені ґрунти сформувалися переважно в умовах зріджених освітлених лісів з добре розвиненим трав’янистим покривом. Ознаки опідзолення виражені слабко, а процеси акумуляції гумусу посилюються, тому вони мають добрегумусовану верхню частину профілю і безгумусну нижню частину. Вони мають більш сприятливі агрофізичні властивості, істотно зростає вологоємкість та вміст елементів живлення. Мають високу природну родючість.

Чорноземи опідзолені залягають на добре дренованих вододілах між темно-сірими ґрунтами і чорноземами типовими. У профілі помітні ознаки як чорноземів, так і опідзолених ґрунтів (переміщення колоїдів).

Опідзолені оглеєні ґрунти формуються при неглибокому заляганні підґрунтових вод або за рахунок поверхневого застою атмосферних вод. Ознаки оглеєння проявляються у наявності сизого відтінку, вохристо-іржавих плям, пунктуацій, залізо-манганових бобовин.

Популярне