Міскантус

1141

Міскантус  — це багаторічна трав’яниста рослина з родини злакових, С4 типу фотосинтезу, який нараховує близько 40 видів. Культура з добре розвиненою кореневою системою, яка досягає 2,5 м глибини й більше. Така коренева система сприяє дуже доброму використанню елементів живлення і води з ґрунту. Стебло є дуже міцним і відрізняється великою витривалістю до механічних пошкоджень, оскільки містить велику кількість лігніну і целюлози.

Рослини досить добре зимують, стійкі до опадів і сильного вітру в зимовий період. У натуральному середовищі рослини міскантусу ростуть до 2 м заввишки (і більше). Потреби міскантусу щодо води є набагато вищими, ніж доступні середньорічні опади — близько 700 мм опадів на рік.

Читати по темі: Олександр Ганженко: Біоенергетичні культури варто вирощувати на деградованих ґрунтах

Міскантус є високоефективною екологічно чистою культурою: після чотирьох років вирощування він накопичує 15-20 т підземної біомаси, яка еквівалентна 7,2-9,2 т/га вуглецю. Тривалість використання плантації — близько 20 років, а комерційного вирощування — 15 років. Низькі експлуатаційні витрати на вирощування відкривають широкі можливості використання даної культури для виробництва твердих видів палива.

Урожайність сухої біомаси становить 15-20 т/га. Біомасу можна збирати щорічно за допомогою звичайних кормозбиральних комбайнів, а отримана маса може йти безпосередньо на вироблення тепла або перероблятися в паливні брикети чи гранули. Рекомендують вирощувати цю культуру на малопродуктивних ґрунтах, непридатних для вирощування інших сільськогосподарських культур.

Теплота згоряння міскантусу становить 17 МДж/кг (сухої маси), вміст золи — 2,7%. Дослідження, проведені в Греції, показали, що за сприятливих кліматичних умов (не дуже сухе літо), врожайність може сягати до 28-30 т сухої маси/га і з одного посіву можна збирати його протягом 30 років. Найкращі результати були отримані за щільності посадки 10 тис. і більше саджанців на гектар і внесенні азотного добрива масою 50 кг/га.

Інститут цитології і генетики СВ РАН вивчає можливість використання міскантусу для виробництва целюлози і лігніну замість бавовнику.

Біомасу можна збирати щорічно. Її розглядають, насамперед, як поновлювані джерела енергії. З огляду на високий вміст целюлози і лігніну міскантус є також цінною сировиною для виробництва будівельних матеріалів, у целюлозно-паперовій промисловості та в сільському господарстві. Виробничі витрати на вирощування міскантусу в різних європейських країнах рівні 35-105 євро/т сухої речовини.

 
Популярне