Мікродобрива

853

Мікродобрива — добрива локального застосування, їх ефективність проявляється на ґрунтах з чітко вираженою недостачею того, чи іншого мікроелемента і на культурах, які більше потребують окремих мікроелементів.

Мікродобрива містять мікроелементи, які входять до складу рослин в невеликій кількості (від тисячної до стотисячної долі відсотка), але відіграють дуже важливу роль для нормального росту і розвитку. Найбільш вивчений вплив на продуктивність рослин таких мікроелементів, як бор, мідь, цинк, марганець, молібден, кобальт. Вони беруть участь в багатьох важливих фізіологічних процесах синтезу органічних речовин, їх обміну та інших.

Читати по темі: Мікродобрива: ґрунтове чи листкове внесення? Ефективність, доцільність, особливості

До мікродобрив відносяться борні, марганцеві, молібденові, мідні, цинкові, кобальтові добрива. 

Борні добрива. Найконцентрованішим борним добривом є борна кислота, яка містить 17,1-17,3 % бору. Добре розчиняється у воді. Використовують для обробки насіння і позакореневого підживлення рослин.

Марганцеві добрива. Найпоширенішим є сульфат марганцю, який містить 21-24 % марганцю. Застосовують його у вигляді 0,01-0,05 %-го розчину для обробки насіння і позакореневого підживлення рослин. Марганізований суперфосфат містить 1-2 % марганцю і 18-18,7 % фосфорної кислоти. Використовують його для рядкового внесення під зернові культури і цукрові буряки. Марганцеві добрива ефективні на лужних або нейтральних грунтах 

Молібденові добрива. Тепер використовують молібденізований суперфосфат, молібден амонію, молібдат амонію-натрію та інші солі молібдену. Застосовують молібденові добрива для обробки насіння перед сівбою та для позакореневого підживлення рослин. Ними обпудрюють насіння зернових, зернобобових, технічних, овочевих культур та багаторічних трав. 

Мідні добрива. Концентрованою формою мідного добрива є мідь сульфат — мідний купорос CuSO4 · 5Н2O (23,4—24 % Сu), придатний не тільки для внесення у ґрунт (у складі інших добрив), але й для передпосівної обробки насіння і некореневої підгодівлі рослин. Використовують мідний купорос (CuSО4), який містить біля 25% міді, для передпосівного обробітку насіння і позакореневого підживлення.

Цинкові добрива − найпоширеніші серед решти мікродобрив. Як цинкове добриво застосовують водний сірчанокислий цинк, який містить 23 % цинку, і безводний цинк (45 %), цинкові полімікродобрива (25 %), суміші тонкорозмеленого сірчанокислого цинку (18-22 %) і технічного тальку. Добрива використовують для передпосівної обробки насіння і позакореневого підживлення.

Кобальтові добрива. Використовують сульфат і хлорид кобальту, а також промислові відходи, що містять кобальт.

Популярне